Bojovná remíza

Úholičky A - Říčany B  4:4

 

1. Vlach       0,5 - 0,5  Šťastný (2233)
2. Štursa     0,5 - 0,5  Rosenbaum (2058)
3. Vanka        1 - 0     Krejčí (1934)
4. Vevera       1 - 0     Straka (2096)
5. Palas         0 - 1     Hrubant (2049)
6. Hruška    0,5 - 0,5  Rusnák (1973)
7. Sedlák    0,5 - 0,5  Říha (2055)
8. Buriánek    0 - 1     Pilný (1963)

 

V neděli 17. 3.2013 jsme pokračovali v boji o záchranu domácím zápasem s říčanským béčkem. Náš soupeř, bojující o medailové pozice, byl sice mírným favoritem, ale naší povinností bylo pokusit se alespoň o zápasový bod, či ještě lépe o tři, které by už k udržení definitivně stačily.


Zápas byl bojovný a napínavý, o výsledku nakonec rozhodly až poslední dvě partie, ze kterých jsme bohužel vytěžili jen půl bodu. S remízou je teda určitě spokojenější náš soupeř, ale popořádku.


Asi po půldruhé hodině hry přišla nabídka remízy, kupodivu z první šachovnice. Honza Šťastný zvolil černými v katalánské poněkud zvláštní výstavbu (alespoň podle mých povědomostí o tomhle zahájení) a asi se v pozici necítil zrovna nejlíp. V tu chvíli nebyla ani jedna partie jasná, a tak jsem Karlovi nechal coby kapitán volnou ruku. A Karel (správně!) pokračoval, a za chvíli sebral soupeři kvalitu. V pohodlně vyhrané pozici ale přehlédl soupeřovu taktiku, ztratil zpátky pěšce a od té chvíle už bylo jasné, že vyhrát to půjde leda za pomoci sil nadpřirozených. 


Honza se synem našeho byvšího spoluhráče celkem v pohodě vyrovnal, ale víc tam nebylo a partie docela rychle skončila opakováním tahů. Podobně z mezí rovnováhy příliš nevybočila ani partie Tomášova, zato Luďkova remíza se narodila až po několikerém otočení, vyhrát to mohli postupně oba.


Partie na třetí a čtvrté šachovnici byly asi nejzajímavější, podíváme se na ně dále. Tady jsme získali náskok, který jsme ale v závěru neudrželi. Péťa na osmé dlouho držel rovnou, ale nikoli jednoduchou pozici, po chybě ale ztratil pěšce a odpor byl pojednou bezpředmětný. Asi rozhodující byla nakonec partie Alešova. Oba soupeři hráli velmi dlouho teoretickou variantu francouzské, ale Aleš si po výměně dam vybral nesprávný plán, jeho věž se zaběhla na královském křídle mezi vlastní pěšce a Aleš musel dát figuru. Materiální převahu soupeř i přes Alešův dlouhý odpor zkušeně realizoval. Následovala ještě chvilka obav o remízu na první šachovnici, ale naštěstí se nic podobného nekonalo.


Se smírným výsledkem zápasu není úplně spokojen asi nikdo, našich 10 bodů s úplnou jistotu ještě k záchraně nestačí, a soupeři se zase medaile vzdálila. Ale takový je už život šachový...


Moje partie s Martinem Krejčím měla docela pohnutý průběh. V zahájení jsem po letech oprášil svou někdejší zbraň - Alapinovu variantu sicilské, partie ale záhy přešla do méně obehraných vod. V nich jsem se ale neorientoval nejlíp a můj král skončil ve 14. tahu bez pěšcového krytu na d1. Jak to nakonec dopadlo, můžete si přehrát v přehrávači, musím ale říci, že se mi konec partie docela líbil. A pěkným útokem na krále rozhodl svou partii i Radek, i jeho výkonem se můžete potěšit a partii si přehrát.


Takže zbývá Příbram a v posledním kole Bohemia Poděbrady, doufejme, že v tomto zápase už o mnoho nepůjde.


 


 

názory k článku

Luděk - 19.03.2013 07:57
Škoda, k vítězství v zápase jsme měli blíž než náš soupeř. Mílo, otištěné partie jsou moc pěkné, pro Tebe i pro Radka to musely být šachy radosti. Na vysvětlenou k mojí "několikrát otočené" partii. Stalo se mi (ne poprvé), že jsem se rozhodoval mezi dvěma zdánlivě dobrými možnostmi - a vybral si tu špatnou. Při partii jsem viděl silný tah 15.Sh6! a spočítal ho do velmi nadějné pozice (soupeř ho ani neviděl), ale usoudil jsem, že 15.Dg4? je také dobré a bezpečnější. Bylo, ale pro soupeře. Po další chybě 18.f3? (důsledek té první) mohlo být hotovo. Pak si naštěstí soupeř nevybral dobře z více nadějných možností a vypustil mě. S remízou se silnějším soupeřem, který mě navíc už letos porazil, jsem byl nejprve celkem spokojený, ale čím dál víc mě hlodá, že přijetí remízy (byť po konzultaci) bylo z mé strany dost netaktické, v té době už jsem tahal za delší konec provazu. K celkové situaci týmu: Pokud Struhařov porazí Poděbrady a Kolín A, může mít taky 10 bodů (a není to nemožné, zatím měl Struhařov dost velkou smůlu - 4x prohrál 3,4:4,5). Určitě se na 10 bodů dostane Nymburk (zatím má 7 bodů a před sebou Kolín B a Dobrovice) a na 11 Rakovník (má 8 bodů, čeká ho Kolín B a Kostelec). Takže to chce aspoň bod proti Příbrami a bude klid. Kdyby ne - je dobré, že Poděbrady hrají v příštím kole se Struhařovem. Když uhrají aspoň bod, má to Struhařov zpečetěné, a pokud prohrají, bude nám i Poděbradům stačit bod z posledního vzájemného zápasu.
 
Hrubant Ivan - 19.03.2013 19:22
Dovolím si okomentovat pátou partii s pohledu soupeře. Aleš zvolil principiální variantu ve francouzské a s nemilým překvapením jsem sledoval, jak mi odblical 16 tahů. Variantu jsem hrál jednou v životě v lize před spoustou let (vyhrál jsem), tehdy jsem spadl soupeři do varianty, kterou měl v nějaké korespondenční partii. Pamatoval jsem si mlhavě popartiové analýzy a doufal jsem, že to snad přežiju a nestane se něco jako bum, bum a mat. 17 tah bílého (Kb1 místo Vg3) byl příjemným překvapením po tomto tahu (a výměně dam) stojí černý už něco lépe. Není mi jasné, jaký správný plán má autor článku na mysli, podle mě to hrál Aleš dobře a mě se nedařilo rozvinout iniciativu. Nakonec ale soupeř spadl do léčky, v opačném případě by šance asi byly vyrovnané a bojovalo by se dlouho. Oběť figury za tři pěšce (spojené) až tak příjemná nebyla, ale musel jsem vyhrát díky stavu zápasu.
 
Honza Š - 19.03.2013 21:48
No, měli jsme opravdu docela kliku, za těch 4-4 můžeme být rádi, já přemýšlel tak dlouho, co budu hrát, až jsem se dostal někam, kam jsem se vůbec dostat nechtěl, dámský gambit, do kterého soupeř proti mému očekávání přešel, jsem hrál naposledy snad někdy ve 14, když jsem se šachama začínal:-)...a katalánská s výměnou na c4, kde má bílý prostorovou převahu, mému aktivnímu stylu nesedí už vůbec...No ale když někdy v 5. tahu nedopočítám jakousi elementární 3-tahovou variantu (což mě vedlo právě k oné výměně na c4), tak je to těžké:-)...Po tom Sa5 (nějaký 16. či 17. tah) jsem si tak říkal, jestli se vůbec dožiju 20. tahu, navíc jsem měl asi 5 minut proti hodině, zahlédl jsem jednu jedinou jiskřičku naděje a to právě ve variantě v partii, že se bílý nechá ve vítězné euforii svést k tahu Dxb7 (místo Vxb7, což hladce vyhrávalo, Dxb7 ale na první pohled vypadalo ještě silněji), kde mám ono Vxb2! se ziskem klíčového pěšce na b2, po likvidaci dámského křídla už by to asi měla být v koncovce při správné hře remíza, soupeř si pak ještě dost koledoval, remízu tam ale asi měl ve všech variantách, koukal jsem na to zběžně doma...Jinak partie pana Vanky je opravdu pěkná, jednak je poučné, kterak lze vyvrátit onen pochybný postup c4 (za větu "To c4 je myslím v těchle strukturách špatný", kterou jsem řekl Martinovi Krejčímu asi o 2 tahy po jeho zahrání, mě poněkud mimózně pan Sedlák na chodbě jedovatě obvinil, že si snad radíme??!!) a druhak za ten pěkný (a trochu netradiční, bílý útočil jen se 3 figurami a černý měl vždy možnost obětovat kvalitu na b5, ale i tak by to vzhledem k dámě totálně v autu nestačilo) útok, ani Míša Tal by se za něj nemusel stydět:-)! A celkově chválím váš web, čtivé články, pěkně komentované partie, kéž by ten náš byl aspoň z poloviny tak pěkný! Ať se daří!
 
Luděk - 19.03.2013 23:23
1/ Pane Šťastný, jsem rád za Váš komentář i za zmínku o mém "mimózním jedovatém obvinění". Nejsem paranoik, takže mě ve skutečnosti vůbec nenapadlo, že byste se opravdu "radili" o probíhající partii, nikoho z našeho družstva jsem o tom ani neinformoval, dovědí se to až z Vašeho a mého komentáře. Nicméně jste si o partii povídali, a to poměrně nahlas, přitom šlo o zápas družstev, takže jsem usoudil, že nezaškodí soupeře trochu poškádlit a zároveň připomenout, že i toto máme doma pod kontrolou :-) Náš rozhovor (z mé strany záměrně opravdu trochu jedovatý) jsem zakončil slovy "nic ve zlém", pod což se podepisuji i zde. Zdravím Říčany (zejména mého soupeře pana Říhu), přeji vašemu týmu vše dobré a těším se na další vzájemné zápasy. 2/ V šachových Úholičkách se v těchto chvílích odehrávají důležitější věci než šachové partie. Pokud se nic nezměnilo, Maruška, dobrá víla našeho předsedy Honzy Framberka, měla právě dnes termín ze všech nejdůležitější. Přeji Marušce i Honzovi, ať vše dobře dopadne (nebo už dopadlo?) a ať se narodí zdravé a krásné miminko.
 
Honza Š - 20.03.2013 00:01
No, pane Sedláku, když jsem včera četl některé Vaše zdejší články (např. moc pěkný o tom Keresovi), tak jsem opravdu získal dojem, že paranoidní nejste:-)...Na druhou stranu to, jakým stylem jste v neděli komentoval to naše "radění", nepůsobilo zrovna dojmem poškádlení, jak to tady prezentujete, to se na mě nezlobte...A větu "Nic ve zlém" si tedy opravdu nevybavuju, pokud bych ji býval zaslechl, bral bych to jinak a nijak to tady vůbec neventiloval, pokud si vybavuju, na moje ohrazení v duchu, že jsem pouze okomentoval kvalitu už dávno zahraného tahu a že si tudíž opravdu neradíme, jste tuším reagoval poznámkou nějak ve stylu "Á, opravdu?!", pronesenou stejně jedovatě jako tu původní...což mi docela hnulo žlučí a kdybyste býval v podobném duchu pokračoval, asi bych Vás odkázal do patřičných mezí podstatně důrazněji - v duchu, že pokud máte podezření na něco nekalého, tak ať se laskavě obrátíte na rozhodčího, že to s Vámi s chutí budu řešit, ale pouze za jeho přítomnosti...a jinak ať nás laskavě nechátě být...Sám asi víte nejlíp, proč jste to neudělal a o dané "kauze" nikoho neinformoval...Podtext poslední věty si jistě coby nesporně inteligentní člověk domyslíte bez problémů sám...Jedním ze specifik zápasů družstev je zkrátka to, že se hraje víc partií zároveň a že se mohou tudíž hráči o svých partiích vzájemně bavit (i když by možná šťoural někde v pravidlech objevil paragraf, který to zakazuje), pokud je to v duchu, jako to bylo např. v rámci oné mé konverzace s Martinem Krejčím (a ještě někým, už nevím, kdo byl ten třetí od nás), nevidím na tom nic špatného a je to zcela běžná praxe...
 
Luděk - 20.03.2013 07:29
Pane Šťastný, je trochu legrační, že z našeho rozhovoru na chodbě (o kterém do této chvíle nikdo jiný ani nevěděl) se stává nejkomentovanější událost jinak pěkného zápasu. Ale napsal jste svůj pohled na ni, přidám proto i já ten svůj. Faktem je, že jste se bavili velmi nahlas (bylo to slyšet do hrací místnosti), a to o probíhající partii, navíc velmi konkrétně - a není podstatné, jestli to bylo o situaci, která nastala před dvěma tahy (což Vám samozřejmě věřím, ale svědek rozhovoru to nemusí poznat a kdybychom šli do důsledků, i to může mít svůj vliv na probíhající partii). V každém případě to může hráče soupeře rozhodit a neblaze zapůsobit na jeho psychiku. Volil jsem proto takovou reakci (včetně záměrně jízlivého tónu), která by pro změnu rozhodila vás. A z Vašeho komentáře soudím, že se to celkem podařilo. Na závěr znovu nabízím ruku ke smíření. Chcete-li, mohu Vám zopakovat, že žádné skutečné podezření, že byste činili něco nekalého, jsem nikdy neměl.
 
Honza Š - 20.03.2013 11:15
Jasně, nemá cenu dělat z komára velblouda, ruku ke smíření přijímám...Já spíš získal dojem, že jste za námi na tu chodbu vyběhl proto, že jsem na Martina mávl rukou, ať jde ven, což, připouštím, nebylo úplně šťastné a mohlo to působit dojmem, že mu chci radit či tak něco...Takže z tohohle pohledu Vaši reakci do jisté míry chápu...Na druhou stranu to de facto obvinění na základě té jedné jediné věty, to byla docela síla a jen jsme tam na sebe v prvním momentě s kamarády nevěřícně zírali, jestli to vůbec myslíte vážně...A když už jsme u těch důsledků, o kterých píšete - to by se pak pomalu ani nemohl radit hráč s kapitánem, jestli má nabídnout či přijmout remízu - věta jako "Stojíš dobře, hraj dál", kterou jsem v životě při zápasech v podobných situacích slyšel x-krát, může dle Vaší teorie mít na partii mnohem větší vliv než to, co jsem pronesl v neděli já - dostat takové zhodnocení pozice " porazené" od někoho z vlastního týmu (hráč se třeba domníval, že stojí jako vepř) je de facto mnohem větší nápověda...A to jen jeden příklad...No nic, už to asi necháme být, jestli jste pro:-)..
 
Míla - 20.03.2013 23:16
K první partii a k tématu citované kuloárové diskuse během zápasu: Tah 6...c4 je v této variantě podle mých pravěkých vědomostí v pořádku, po 7.b3 se ale na b3 bere a po 7...cxb3 8.axb3 je pozice přibližně rovná; ani Fritzova knihovna na tomto místě nic jiného nemá. Tah 7...b5 je ovšem riskantní, při partii mne vůbec nenapadlo, že by se to dalo zahrát. Ovšem čím déle jsem do pozice čuměl, tím mi pokračování černého připadalo zajímavější a docela hratelné. Tah 9.Jfd2 mne na okamžik napadl, ale z nejasných důvodů jsem ho dál už nepočítal - přece se musejí vyvíjet figurky, ne? :-) Takže dle mého názoru docela zajímavá varianta, ovšem jen na jedno použití...
 
Honza Š - 21.03.2013 11:33
No jo, máte pravdu, mám jakousi přirozenou averzi k braní na b3 v podobných pozicích (na základě komentáře z Šachinfa k jisté, dávno hrané partii Karpov-Sikora-Lerch, tam to byla ale varianta zavřené sicilky, kde černý hrál e6, d5, bílý měnil a pak hrál Se3 a byl tam vývin střelce na g2, což je přece jen dost jiné, hodnotil jsem to tudíž hooodně dogmaticky:-)), bílý si na rozdíl od černého dobere směrem "do centra" a otevře si a-sloupec - na druhou stranu, když jsem na to teď mrknul do nějaké databáze, tak je c4 zcela OK a černý tam má dokonce poměrně zřetelně aktivní bilanci a to i v partiích silných hráčů 2300+ (cosi jako 16% výher bílých a 28% výher černých a zbytek remízy), přičemž ti lepší vždy brali na b3 (počemž se mi, musím přiznat, při podrobnějším pohledu černá pozice líbí a hrál bych to asi černými i raději), na tah b5 jsem (po zadání filtru All games) našel jen 4 partie z asi 220, kupodivu s bilancí 1 remíza a 3 výhry černých...Jedna z nich šla dokonce až do pozice po b4, bílý ale na b4 bral a posléze prohrál...
 
Honza Š - 21.03.2013 14:07
Jen bych ještě k minulému komentáři dodal, že b5 mi taky přišlo riskantní, právě kvůli logickému pokračování a4, po kterém jsem měl pocit, že černý to dámské křídlo neudrží pohromadě a ve výsledku nejspíš ztratí pěšce (což by se po správném Jfd2 asi i stalo, na to byla v té databázi taky jedna partie, černý hrál Sd7 a po výměně na b5 a následných hromadných na c4 přišlo Da4+ a černý měl zcela bez kompenzace pika míň, to, že ta partie nakonec skončila remízou, bylo nejspíš proto, že měl bílý Elo asi 1840 a černý 2130), moje věta na Martina Krejčího, která se stala předmětem onoho sporu, tak byla motivována taky tímto - v tom momentě už na šachovnici totiž stála pozice po b3 b5 a já po zběžném mrknutí na šachovnici vůbec netušil, co má černý hrát po a4 a hodnotil jsem tudíž černou pozici nevalně..
 
Aleš - 23.03.2013 12:57
Můj soupeř má naprostou pravdu. 17..Kb1 není asi nejlepší. Tak 17. Vg3!? je trochu kontroverzní a není jednoznačný. Dle mě je správné c3! se zapojením věže na třetí řadě.V partii jsem to zavrhl,protože mi to přišlo jako oslabení,kde si na sebe otvírám zbytečně sloupec.Pravdou ovšem je, že bez tahu c3 se neobejdu.V partii jsem to nezahrál a stál jsem o něco hůře.
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V