Luděk: I druhé kolo se vydařilo

kliknutím zvětšit

ŠK Libčice patří k týmům, proti nimž se Úholičkám (stejně tak našemu předchůdci Slovanu Roztoky) dlouhodobě nedařilo, opakovaně jsme s nimi prohrávali i v sezonách, kdy jsme byli šachově lepší (nebo jsme si to alespoň mysleli). Tento komplex byl v posledních letech konečně zlomen, takže jsme se už nezabývali historií a při pohledu do soupisek jsme si museli připustit, že B-tým Caissy nastoupil 17. listopadu do druhého kola Krajské soutěže v roli favorita, s odhodláním potvrdit úvodní výhru na Merkuru. Byli jsme sice domácí, ale po dohodě kapitánů se utkání přesunulo (ke spokojenosti obou mužstev) z Úholiček do libčického kulturáku.

 

Zápas byl vyrovnanější, než by se zdálo z poměrně jednoznačného výsledku, v několika partiích se misky vah převažovaly střídavě na jednu i na druhou stranu, ale celkově měla Caissa od začátku přece jen mírně navrch. Rychlou výhrou na první šachovnici nás uklidnil Karel Vlach, mně se po chvíli podařilo přidat druhý bod, a přestože Péťa Buriánek tentokrát nenavázal na předchozí spolehlivé výkony za A i B-tým a umožnil Libčickým snížit na 2:1, vedení jsme už nepustili. Vyhráli ještě Marek Machalík a Ondřej Vondrášek, remízy přidali Pavel Otruba, Jarda Přibyl a v závěrečné dramatické koncovce věže proti postouplým pěšcům Mirek Vaic. Stejně jako v minulém kole, ani tentokrát nebudu hodnotit jednotlivé partie, ale poprosím jejich aktéry, aby každý o té své napsal pár řádků do komentářů pod článek (povinné to není, ale článek to určitě oživí; kdo máte dluh z úvodního kola, můžete doplnit i své postřehy z minulého zápasu).

 

Caissa B - ŠK Liběhrad Libčice 5,5 : 2,5

 

1. Vlach Karel (2142)            1-0      Beneš Petr (2109)

2. Otruba Pavel (2044)         1/2      Stojkovič Andrea (2034)

3. Přibyl Jaroslav (1991)        1/2     Tocháček Michal (2069)

4. Vaic Miroslav (2003)          1/2     Tomandl Ivo (1994)

5. Machalík Marek (1949)      1-0      Plicka Petr (1906)

6. Vondrášek Ondřej (1912)  1-0      Zítko Martin (1774)

7. Sedlák Luděk (1905)        1-0      Havlík Josef (1647)

8. Buriánek Petr (1890)        0-1      Tyban Vladislav (1728)

 

Popisovat příjemné šachové prostředí a milou obsluhu v Kulturním domě v Libčicích by bylo nošením dříví do lesa, už to bylo na tomto webu napsáno mockrát. Proto nezakončím obvyklými pochvalami, ale šachově: Po dvou kolech se béčko Caissy dělí o první místo v A-skupině Krajské soutěže s C-týmem Říčan, plný bodový zisk mají ještě Kolešovice a Vlašim B. Potěšitelné je, že hráčů připravených nastoupit máme víc, než kolik jich může být na soupisce, příště už zcela jistě zasáhne do hry Honza Framberk, doposud v roli nehrajícího kapitána (na snímku zasvěcuje svého nejmladšího svěřence do tajů braní figurek mimochodem).

 

Celkově musíme hodnotit dvě úvodní kola jako velice úspěšná (zejména v porovnání s loňským tragickým startem) a minimálně 14 dní se budeme vyhřívat na špici tabulky. Nesmíme usnout na vavřínech, ve třetím kole nás v hotelu Fort Roxy prověří Hostivice na čele s FM Tričkovem. Nebylo by špatné zopakovat loňský výsledek, kdy jsme v Hostivici po nekompromisním boji (jediná remíza!) vyhráli 4,5:3,5.

názory k článku

Marek - 18.11.2013 04:58
Ano, ano... proti Libčicím se musí vyhrát, i kdyby na chleba nebylo, takže velká gratulace. Ale znáte to, nesmí se usnout na vavřínech. To má maličkost po vydařených startech v Essex League, Southend League, 4NCL a London League si dneska odbyde premiéru v Middlesex League v klubu Metropolitan, kde hraje kromě mě ještě Petr Vachtfeidl. A mám Vás mimochodem všechny pozdravovat. Caissa jedééé :)
 
Luděk - 18.11.2013 14:46
Marku, díky za komentář. Vidím, že po Davidu Navarovi máme dalšího borce, který úspěšně nastupuje v prestižních zahraničních ligách. Naši soupeři se můžou třást, kdy zase nastoupíš :-) K našim partiím: abych podnítil kolegy, stručně popíšu tu svou. Proti Pepovi Havlíkovi (dlouholetému spoluhráči Caissy, kterou v této sezoně "zradil") jsem už v zahájení zvolil špatný plán, který jen díky tomu, že se Pepa zaměřil především na obranu, zůstal nepotrestán. Naštěstí se zalekl "hrozeb", které tam ve skutečnosti nebyly, několikrát mě omilostnil, když nezahrál nadějnou oběť kvality (24...Vxb6!) a prošel kolem možnosti 27...Sg4-f5! s velkou převahou. Teprve když vyměnil svého silného jezdce (30...Je4+?), který se mohl stát pánem situace, jsem získal nad partií kontrolu. Šachovnici ovládl můj koník a ve spolupráci s dámou partii rozhodl. Konec partie soupeř ještě urychlil hrubou chybou, ale i bez ní už byl výsledek jasný. Bod byl doma, ale popravdě řečeno se tentokrát opravdu nemám čím chlubit.
 
Pavel - 19.11.2013 20:51
Ahoj lidi, myslím že si všichni dobře zahráli a to je hlavní. Výsledek je důlkežitý, ale hlavní je to, jak se ta hra hraje. Celkem jasné je, že hrát jen pro výsledek a nepobavit se hrou je ve výkonnostním sportu jasný faul ...
 
Marek Machalík - 19.11.2013 21:30
Tak abych taky něco napsal k mé partii... Ačkoliv jsem čekal od svého soupeře sicílku a trošku jsem se na to podíval, zvoleným pořadím tahů a zahráním takového sicílského hybrida :) mě soupeř donutil vymýšlet už od zahájení, zahrál totiž Jc6, d6, a6 a když už jsem tedy čekal e6, tak namísto toho dal g6 (e6 přišlo také, ale později). Rozhodl jsem se, když už jsem měl malou rošádu, že zvolým plán, který hraju proti Scheveningenu, spojený s postupem pěšců na královském křídle a průlomem na f5, soupeř hledal protihru pochopitelně na dámském křídle, pak ale zahrál Jg4, čímž mohl získat kvalitu, já jsem ale měl připravenou odpověď s obětí figury, kterou poté uviděl i soupeř a zalekl se toho (kdyby do toho šel, tak by podle motoru měl malou výhodu, ale musel by bránit hodně přesně, což by také vzhledem k času na hodinách bylo hodně obtížné), ale dostal jsem se tak k průlomu f5, za cenu toho, že jsem obětoval nějakého toho pěšce na dámském křídle. Soupeř se potom pokusil vykrývat moje hrozby, ale musel mi odevzdat kvalitu. Mimochodem, kdyby namísto ústupu do obrany přesunul věž na druhou řadu a pokusil se o protiútok, měl by určitě větší šance, ale to už tak v takových pozicích bývá. Tím, že to zahrál pasivně mi vlastně ulehčil práci. No ale zpět k partii, po odevzdání kvality vznikla zajímavá koncovka, kdy já jsem měl věž, krále na h1, a pěšce h2 a g2 a soupeř střelce, krále na f7 a pěšce a6 a b7, ještě jsem potřeboval udělat pár tahů do časové kontroly a nezvolil jsem úplně správný plán(přestože také vedl k výhře, ale nebylo to tak jasné), měl jsem spěchat králem na dámské křídlo, já jsem namísto toho postupoval pěšci, ale soupeř si nepohlídal čas a tah před časovou kontrolou "spadnul". I přesto, že pozice na šachovnici nebyla jednoduchá, byla za mě vyhraná, rozhodoval postup králem dopředu a buď zmatování soupeře nebo postavení dámy. Byla to dramatická partie a jsem rád, že moje výhra pomohla také k výhře družstva.
 
Míla - 19.11.2013 23:30
Marek Machalík: Takhle divokou a zajímavou partii je škoda nevidět - pošli mi ji ve formátu Fritze a všichni čtenáři našeho webu si ji budou moci přehrát! A za případné chyby (ať už v partii nebo v poznámkách) se nikdo nemusí stydět, já taky nejradši předvádím své kiksy §:-))
 
Marek Machalík - 20.11.2013 18:50
Míla: Jasně, jenom poprosím mejlovou adresu, nemám ji uloženou.
 
Marek Machalík - 20.11.2013 18:52
Míla: Už jsem ji našel :)
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V