Pardubice_2012

Omlouvám se všem čtenářům našeho webu za pramalou aktuálnost tohoto článku, ale i se zpožděním se ještě vrátím k naší účasti v letošních Pardubicích. Soutěže čtyřčlenných družstev se zúčastnila jednak Caissa A ve složení Vlach, Vanka,Štursa, Maršálek, Palas a Sedlák, jednak družstvo B ve složení Buriánek, Framberk, Přibyl, Halla a Radim Hataš. Zatímco béčko překonalo očekávání a umístilo se na 48. místě (startovní číslo 68), áčko své (nezaslouženě vysoké) startovní číslo 23 neobhájilo a skončilo v poli poražených na 71. místě. Je nutno podotknout, že já jsem hrál jen první tři kola a pak jsem se přesunul na řešitelskou soutěž, ve které jsem skončil na slušném pátém místě.  Průměrné Elo áčka bylo tedy ve skutečnosti nižší než průměr prvních čtyřech hráčů (2116), použitý pro nasazení do turnaje. 

Sám naši účast hodnotit tentokrát příliš nebudu a nechám promluvit maily, které mi někteří z vás poslali. Omlouvám se za to, že jsem si nevyžádal souhlas k publikaci a že vaše texty v zájmu návaznosti neuvádím úplně doslova. Občas jsem něco vynechal či mírně poupravil, ale snad mne za to nikdo kamenovat nebude. Co se mne týče, navzdory výsledku áčka se mi v "Pardubkách" líbilo, ale formu své účasti budu muset příště zvážit, kombinace družstva plus řešení je pro dědu už docela náročná.


 

Takže nejprve Luboš:

Nakonec až 71. místo je určitě neúspěch a to že nás předběhl i náš B-tým, to je také moc pěkné. Náš cíl umístit se "v první desítce" jsme tedy nesplnili. Škoda nedělních dvou zápasů, protože rozehrané to bylo docela dobře. Život jde ale dál, akce to byla opět velmi dobrá a snad jsme se tam dobře připravili na novou sezónu družstev. Díky všem za hru a za rok se určitě polepšíme.

 

Honza Štursa:
Souhlasím s Lubošem, škoda nedělních zápasů. Já jsem si zahrál dobře, v Pardubicích se mi líbilo, a když budu mít čas, tak bych to za rok zopakoval. Možná, že bychom příští rok mohli vymyslet, jak se lépe prostřídat.

 

Aleš:
V Pardubicích si člověk vždycky dobře zahraje, ať už se mu daří nebo ne. Zásadní význam pro úspěch A družstva mělo utkání s Lysou v 6.kole, které jsme vůbec nezvládli a především já. Poslední kolo pak již nemělo zásadní význam.

 

Luboš:
Je to soutěž družstev a je sakra rozdíl skončit na 30 nebo 70 místě, a proto s Tebou, Aleši, nesouhlasím. Nevím jak přesně probíhalo to 7. kolo, ale je evidentní, že dle Ela to byl soupeř při vší úctě více než příjemný. Co se týče našich sestav na jednotlivá utkání, tak tam jako kapitán problém nevidím. Výkonostní rozdíl velký není a hrát si zasloužili všichni.
P.S. Ještě že se šachama neživíme :-)

 

Luděk:

Po pravdě řečeno, 71. místo se spíš než za neúspěch dá označit jako debakl. Nevedlo se nikomu, sám jsem taky očekával, že na poslední desce budu stabilním dodavatelem bodů a ne horko těžko držet 50% proti slabším soupeřům. To je ale jen sportovní stránka, stanou se horší věci než jeden nepovedený turnaj. Tím chci říct, že akce to byla vydařená, parta dobrá a život jde dál, přesně jak  napsal Luboš.  Navzdory nevalnému výsledku jsem si zahrál skvěle a měl ze hry požitek.  Snaha byla, ale bohužel zjišťuji, že soupeři, které bych dokázal přejet a smést ze šachovnice, už neexistují. Dřív bylo takových mnoho, nechápu, kam se vytratili :-) . Proto ale nepřestanu mít rád šachy, třeba se poštěstí jindy.

 

Luděk se pak rozepsal ještě jednou:

1/ To poslední kolo se nám nepovedlo (nebylo jediné), byli jsme favority a prohráli, ale přece jen bych chtěl upozornit, že Elo ukazuje okamžitou sílu hráče jen velmi přibližně, zvlášť když hrajete s mládeží pubertálního věku, která se často zlepšuje závratnou rychlostí. Viz Petr Buriánek, který poté, co odremizoval Řehořka (2300), nestačil na Jitku Jánskou. Podobně moje vietnamská soupeřka z posledního kola měla 1747, takže by se řeklo "jasný bod". Jenomže ona (jak jsem si dodatečně našel) uhrála 4,5 ze 7, mimo jiné porazila hráče 2041 a měla perfo podstatně vyšší než já. Partii s ní jsem ani nepodcenil, ani nevypustil, rval se do holých králů, bohužel se však ukázalo, že jsem v ní prostě nebyl lepší.

2/ Připojuji se ke chvále našeho béčka, kde je zároveň vidět, co je potřeba k dobrému výsledku - aby si každý uhrál to svoje plus aby v týmu byl jeden (nebo i dva) hráči-kosiči, kterým se nadprůměrně daří a rozhodují vyrovnané zápasy. To byl v B-týmu Jarda Přibyl a částečně i Radim Hataš. U nás takový hráč chyběl (jen v první polovině Aleš, ale ke konci odpadl i on).

3/ A ještě můj názor k sestavě týmu: Pro lepší celkový výsledek bych pro příště navrhl nedomlouvat předem, kolik partií a které kdo sehraje, ale střídat podle aktuální formy, pohody hráčů a výsledků.

4/ Nebyli jsme sami, kdo v turnaji pohořel, podívejte se např. na výsledek silné Vlašimi. Naopak upozorňuji (pokud jste si nevšimli) na vynikající 12. místo týmu Postoupek s Martinem Dunglem.

 

Karel:
Velmi pesimistický příspěvek Karla Vlacha jsem z piety vynechal, Karle, tak zle snad není (ale za pár let bude asi hůř, že ano :-)

 

Ještě jednou Luboš, který mne k tomuhle článku takřka doslova dokopal (ještě jednou, sorry, nezvládl jsem to):

Dovolím si ještě pár slov nakonec. Do Pardubic jsme se opět všichni těšili a vzhledem k naší celkem silné sestavě jsme měli i nemalé cíle co se týče umístění. Nakonec až 71. místo by před turnajem asi netipoval ani největší pesimista, ale k úspěchu jsme byli opravdu celkem blízko a o všem se rozhodovalo až v neděli.

Vezmu to ale popořádku. Po prvních třech kolech nic moc, jen dva body za dvě remízy s papírově slabšími soupeři a jedna prohra. To nás ale nijak nerozhodilo a výhry v dalších dvou kolech nás katapultovaly až na 14 stůl kde nás čekala Joly B. Co více si ještě přát? Když pak v neděli ráno nenastoupil soupeřův hráč na čtvrtou desku (asi zaspal), vedli jsme 1:0, já s Alešem jsme stáli dobře a vypadalo to velmi nadějně. Soupeře to ale nabudilo (podobně jako nás o den dříve, kdy jsme také brzy prohrávali 0:1), odpadly tím pádem možnosti hrát na remis a soupeř začal "tvořit". Za stavu 1,5:1,5 vše vyvrcholilo tím, že Martin Postupa i v silné časové tísni (cca 20 vteřin proti 5 minutám) Aleše zmátl natolik, že ten začal dělat chyby a nakonec prohrál. V posledním kole jsme pak již nedokázali porazit slabšího soupeře a bylo to. No nic, stanou se i horší věci.

Všichni jsme se nakonec shodli na tom, že celkově to byla akce opět velmi povedená a všichni si tam i s chutí zahráli. Výkony jednotlivců asi nemá cenu nijak zvlášť rozebírat. Nechci tím říci, že by tam nebyly dobré partie, ale nikdo zvlášť nevyčníval a nějaký ten Elo bodík jsme ztratili asi všichni.


 

A nakonec já:
Obrázek o tom, jaké byly letošní Pardubice, si čtenář udělá sám. K suchému textu připojuji několik šachových ukázek. Své dvě partie mi poslal Luboš, já posílám svou nekorektní divočinu s panem Jakimenkem. Všechny tři partie si můžete přehrát v přehrávači.


 
kliknutím zvětšit

A na úplný závěr si zkuste vyřešit jednu úlohu z pardubické řešitelské soutěže, její správné řešení najdete na úplném konci článku. Trojtažka L. Kapusty (1. Cena Ugoršini 1977) je velmi povedená, ale také hodně obtížná, a proto vám námět i první tah napovím. Když se podíváte na pozici diagramu, jistě vás napadne, že kdybyste šikovně odstranili bílou dámu, matíte okamžitě tahem Jf3#. Jenže takhle jednoduše to nejde, žádný z prvních tahů dámou k cíli nevede, protože černý může pole f3 mnoha způsoby pokrýt.

Po vtipném úvodníku 1.c4! vzniká neméně vtipná hrozba 2.Dxe2+! Kxe2+ (ano, černý ve druhém tahu taky šachuje) 3.Sc1#. Proti této hrozbě není obranou 1...Va2 (tahle halucinace mne při soutěži  připravila snad o 10 minut času, který mi pak moc a moc chyběl), ale účinných obran má černý celkem 9. Na každou z nich rozhoduje jen jediný odtah bílé dámy, protože bílý vždy musí vytvořit ještě další matovou hrozbu. Ten kdo zpaměti správně odhalí všechny varianty, má určitě schopnost propočtu minimálně na mistrovské úrovni (pro přesnost, odtahů bílé dámy je jen 7, dvě dvojice obran jsou rovnocenné). Jednu z variant vám přece jen ukážu - tak třeba na 1...dxc3 e.p. vychází jen 2.Df6! se současnou hrozbou 3.Jf3 a 3.Dc3#.

Přeju příjemnou zábavu.

 

 

A nakonec slíbené úplné řešení naší trojtažky:

Po 1.c4! hrozí 2.Dxe2+ Kxe2+ 3.Sc1#, varianty: 1...dxc3 nebo d3 2.Df6 - 3.Jf3 nebo Dc3#, 1...Dg6 2. Df8 - 3.Jf3 nebo Db4#, 1...Da8 2.Df4 - 3.Jf3 nebo Sd2#, 1...Sxc4 (Sc6) 2.Df5 - 3.Jf3 nebo Da5#, 1...Vd1 2.Dg3 - 3.Jf3 nebo Jd3#, 1...Jf6 2.Dg4 a 3.Jf3# je nekrytelné, 1...dxe3 2.Dxe3 - 3.Jf3 nebo Dxe2#.

Pěkné, ne? 


názory k článku

Martin - 05.09.2012 01:10
Přehrál jsem si Lubošovu partii - a velice povedená (pevná pozice, útok na slabiny, efektivní exekuce v pozdní střední hře - řekl bych mazácký výkon)! Beze stroje jsem "hádal tahy" - po Jc5 jsem něco hledal, ale nádherné Jxb5 asi nebylo úplně snadné najít ;-). Jinak, co mě bilo do očí, byl černého tah 16. ... a6 (první pocit mi velí hrát Sa8) a absolutní "nesnaha" prosadit c5. Ale pro Houdiniho (zapnul jsem ho posléze, abych tu nepsal nesmysly) je a6 první volba - a smysl tahu? Aby po c5 nešlo Jb5!, a naopak, černý se poté mohl osvobodit: 17. Db3 c5! a černý je bez problémů, např. 19. d5 exd5 20.Jxd5 (20. cxd5? c4) Jxd5 21.Sxg7 Jf4!! (tohle je Houdiniho fór, sice ani po 21. ... Kxg7 22.exd5 není výhoda bílého velká, ale Jf4 je jasně lepší) 22.Se5 Je2+ s braním na c1, velkými výměnami a docela rovnou koncovkou :-). Z výsledkově nepovedeného turnaje si nedělejte hlavu a pokud vím, všichni "junioři", které jste měli v posledním kole, pravidelně trénují, takže (a snad se nikoho nedotknu nedotknu) byli ve výhodě :-). Nám se turnaj zase trochu "nespravedlivě" výsledkově vydařil (no jo, švýcar a štěstí na papírově silné, ale jinak docela odevzdané soupeře v posledním kole). Kdyby to někoho zajímalo, přidávám odkaz na svoji reportáž: http://postoupky.blogspot.cz/2012/07/pardubice-shrnuti.html . Doufám, že příští rok oba teamy zaútočí na top ten :-)) A Mílo, hezký článek!
 
Martin - 05.09.2012 01:13

PS: Zanikly mi odstavce! :-( Že by se to šlo pomocí html tagů?

Uvidíme..

 
Martin - 05.09.2012 01:16

Sláva :-) - Kdyby to někoho zajímalo, tak na řádek před odstavcem je třeba umístit " < p > " a na řádek za odstavcem " < / p > " (bez mezer a uvozovek)..

Omlouvám se za dva příspěvky mimo téma..

 
- 05.09.2012 23:05
jak píše Martin, Mílův hezký článek, bohužel s velkým časovým prodlením. Mě osobně tedy velmi překvapilo, že se k tomu ještě někdo vyjádřil. Oddílový web je dle mého názoru jedna z věcí, která velmi výmluvně hovoří o tom jak to tam funguje. Já osobně tedy alespoń rád čtu všechny články na všech dostupných šachových webech. Na Martinově komentáři mne nejvíc zaujala jedna věc a to zmínka o tom, že "junioři pravidelně trénují" a proto byli ve výhodě. Hmm, zajímavý názor, ale nesouhlasím. To, že junioři pravidelně trénují je naprosto normální a prošli jsme tím obdobím i my, "starší ročníky". Svalovat pak tedy prohru v turnaji na to, že již tolik netrénuji je dosti alibistické. Buď to šachové myšlení máš a nebo nemáš. Je tam pak ve hře spousta různých elementů a to od znalosti zahájení, koncovek, propočtu variant, až po pochopení celkové strategie hry, ale důležitá je nakonec jen schopnost přehrát soupeře a vyhrát!! Luboš
 
Pavel - 09.09.2012 23:04
Neplačte, družstva budou na delší čas a bude se vyhrávat lépe.
 
Míla - 13.09.2012 21:52
A na tu trojtažku no comments? Nikdo si to ani nezkusil?? Škoda!
 
Karel - 19.09.2012 14:52
Ahoj, pokud by jste se byl někdo v Praze, a měl chuť se podávat na pěkný a silný turnaj tak se hraje Pankrác Cup, náhodou jsem za oddílového kolegu z Prahy dostal pozvánku jako náhradník, případně si můžete přehrát partie v klidu z domova doufám zde trošku najdu ztracené sebevědomí, první dvě partie nebyly nejhorší i když chyb jsem se úplně nevyvaroval :( jinak Tatranským účastníkům přeji příjemný pobyt, pěkné partie a počasí http://www.pansach.cz/pcup.php
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V