Smůla v Rakovníku

Zmařené příležitosti aneb těsná prohra s Rakovníkem zamrzela.

 

K utkání KP s Rakovníkem vyjelo naše áčko v papírově nejsilnější sestavě už v sobotu 12. listopadu, když jsme vyhověli žádosti soupeře o předehrání zápasu (tři rakovničtí hráči totiž od neděle hrají juniorské polofinále). Doprava tentokrát bez závad, nálada rovněž dobrá (snad jen s výjimkou kapitána, který toho v noci moc nenaspal kvůli žaludečním potížím), takže všechny předpoklady pro zajímavý boj byly splněny.

 

Samotný zápas se ovšem, bohužel, změnil v přehlídkou našich ztracených příležitostí. Tragické skóre 0-4 zaznamenaly první čtyři šachovnice, zatímco vzadu nelze nikomu vytknout ani to nejmenší. Tomáš černými postavil "ježka" tak, že neměl sebemenší problémy, ovšem jeho soupeř se nenechal vylákat k žádné nepředloženosti a silně zjednodušená pozice už na výhru hrát  nešla. Prakticky na jednu branku hrál Aleš i Honza Framberk, kteří svou výhodu bílých figur realizovali bez většich problémů. A nakonec vybojoval celý bod i Radek, který ovšem problémům čelit musel a jednu chvíli jeho pozice moc důvěry nebudila.

 

Tím ovšem příjemná část tohohle referátu skončila. Asi nejhorší výkon jsem podal já proti Adamu Čápovi, jednomu z dotyčných juniorů. Bílými jsem postavil populární remizový "kulaťák", první aktivitu černého s prosazením postupu e5 jsem sice jakžtakž ustál, ale pak mi narostl hřebínek a rochnul jsem si nadlouho přímo pod nabízející se útok černého. Můj protiútok na královském křídle se ukázal být pouhou iluzí a zbytek partie jsem se už jen bránil. Dlouho sice jakžtakž úspěšně, ale čas neúprosně ubíhal a ve 40. tahu jsem s několika sekundami na hodinách partii zakončil hrubkou. Před svým mladým soupeřem ovšem musím smeknout, hrál to opravdu dobře.

 

Karlovu partii (klasická varianta hry dvou jezdců se soupeřovým oblíbeným ústupem jezdce na h3) jsem moc neviděl, připadalo mi že pilku tahal každý chvilku - ale poslední řez patřil Radkovi Wasserbauerovi, takže se zrodila naše první ztracená půlka (Karle, můžeš to okomentovat?). Luboš bojoval černými s Jardou Satoranským v jeho oblíbeném "útoku Grand Prix", podobnou partii jsem s Jardou hrál (a taky prohrál) vloni. Pozici jsem taky nesledoval, byla to zřejmě hodně dvojsečná divočina, prý stál Luboš nakonec dobře - ale taky se to nějak zvrtlo a byla z toho druhá ztracená půlka.

 

A nejhorší nakonec. Honza Štursa bílými na dámském křídle úplně přehrál Kubu Hamana (Pircovka přešla do jakési královské indické, ovšem bez černého bělopolného střelce, který mu zatraceně chyběl) a jeho volnému pěšci a už nestálo v cestě skoro nic. Místo vyhrávajícího manévru však přišla přehlédnutá figura, po jejímž sebrání soupeř nabídl remis (ano, taková to byla pozice!). Honza se mne přišel zeptat, co s tím - jenže v tu chvíli jsme prohrávali 1,5 - 3,5 a hrál ještě Aleš (už jasně na výhru) a Radek. Ten měl sice na prkně lepší jezdcovku, ale jasné výhry jsme se dopočítat nemohli. A tak se po mé vyhýbavé odpovědi (remiza mohla znamenat 4-4, ale i 3,5-4,5) Honza rozhodl hrát, ovšem jeho oběť - či spíše nedobrání - figury nebyla korektní, zajímavé léčce se černý snadno vyhnul a partie byl v háji. A s ní i celý zápas v poměru 3,5-4,5.

 

Kromě sebe nemohu nikomu nic vyčítat, byl to zajímavý boj s kvalitním a příjemným soupeřem, bohužel se špatným koncem. Doufám jenom, že jsme si porci smůly už vybrali a že další zápasy už budou jen a jen lepší.

 

Trochu v ponuré náladě se loučí kapitán Míla.


 

názory k článku

Luboš - 14.11.2011 22:44
posláno mailem Mílovi: Ahoj, V neděli jsem se díval na tu svou partii se Satranským a z toho co jsem udělal v tom 31. Tahu je mi z toho špatně ještě teď. Celý zápas byl sice takový nějaký nešťastný, ale já celkovou prohru bohužel ovlivnil dost. Myslím že partie byla hraná oboustranně velmi dobře a až do 31. tahu byla pozice černého lepší. Hrálo se jak víš oboustranně oblíbené zahájení B23 a po 29. tahu bílého Dg4 vznikla tato pozice: B Kh1, Dg4, Ve1, Jf5, pa2,d3,g2,h2 Č Kg8, De5, Ve8, Sg7, pa4,a5,e2,f7,h7 Chtěl jsem to ve zbývajícím času dostat do výhodné koncovky, ale soupeř se nedal. Např hned teď se nabízelo h5 s vynucením, ale i když jsem o tom tahu při partii chvilku přemýšlel tak jsem ho bohužel zavrhl. Neuvědomil jsem si totiž, že brát ho opravdu nemůže! Hrálo se tedy 29...Kh8, 30.h3 Sf8, 31.Jg3 a Da1?? Je sice pravda, že od 28 tahu jsme měli oba na hodinách cca. 3 minuty a jeden tah jsem hrál 9 vteřin před spadnutím, ale to neomlouvá to, že se mi v hlavě nějak popletly všechny možné tahy (tah Da1 byl možný o tah dříve) a ztratil jsem minimálně půl bodu za remis. Uvědomuji si sice že je to sport kde můžeš hrát celou dobu jako pánbůh, pak uděláš jednu fatální chybu a všechno je jinak, ale tahle partie mě bude asi ještě dlouho mrzet. Pavel Otruba mi před pár lety říkal, že by se mu líbilo kdybych já partie rozehrával, on by je někde mezi 20 a 30 tahem převzal a 90% z nich by už v klidu vyhrál (já tak možná 45 %). Uplatnění převahy bývá často můj problém a bohužel se to moc nezlepšuje ...
 
Marek - 15.11.2011 04:37
Klobouk dolu pred Lubosovou sebekritikou. Tohoto clovicka mam cim dal tim vic rad :) Mimochodem ted v sobotu jsem hral na jednom rapidu a v 1.kole jsem mel na lopate s dvema pescema vic a matovym utokem jednoho Rusaka cca 2200 ELO, no dopadlo to podle ocekavani, nechal jsem si dat par ''neskodnych'' sachu a vlezl mu do matu. To me tak vzalo. ze ve 2.kole jsem proti cca 1900 ELO s vezi vic a dvema volnymi pesci zacal premyslet o picovinach, no a souper dal zase par ''neskodnych'' sachu a nakonec me s usmevem natlacil do samomatu. Takze o uplatneni prevahy a dovedeni partie k vyhre vim sve :) Jinak se zatim Acko moc nepredvedlo, kurva chlapi delejte se sebou neco. O Caisse Uholicky uz se v Anglii vi, vsude povidam a chlubim se pratelskym klubem z Povltavi, tak mi nedelejte ostudu :) Jinak jsem se prihlasil na prosincovy London Chess Classic, tak mi drzte palce. GENS UNA SUMUS
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V