Cesta do hlubin šachistovy duše

kliknutím zvětšit

Právě jsem se vrátil z Říčan, kde probíhal pěkný turnaj, ve kterém se miale OPRAVDU FAKT VŮBEC nedařilo, tak jsem se rozhodl podělit se s Vámi omé pocity, dojmy a představy. Kdyby se kdokoli zhlédnul v mém popsanémpříběhu, tak to bude jen dobře :-)

sobota 1.kolo - DET SOM ENGANG VAR
Nemohl jsem dostat lepšího soupeře na začátek turnaje než právě p.Hostičku 2185. S pocitem, že nemám co ztratit, rozehrávám bílými Larsenovo zahájení. Nechám si trapně zazdít černopolného střelce, který tak nemá do čeho píchnout, prakticky hraji s figurou méně. Ignoruji ztrátu pěšce a s pocitem zoufalství se snažím o "překvapující" nástup na královském křídle, po kterém paradoxně otevírám volný sloupec spíše pro soupeře. Vyvrcholením je přehlédnutý odšach se ztrátou dámy. No nevadí, zkusím si spravit chuť následující den :-)

neděle 2.kolo - TRANSYLVANIAN HUNGER
Vynikající zpráva, hraji s p.Řezáčem 1818, kterého trochu znám a rozhodně si nepřipouštím, že bych nevyhrál :-) Černými zkouším Skandinávskou obranu, po chvíli je mě plná šachovnice a dostavuje se sebezničující pocit uspokojení. Rošády na opačné strany slibují nelítostný boj. Tak se zahledím do přípravy mého útoku, že vůbec NEPOČÍTÁM?!? s tahy soupeře, který mi docela vtipně svázal věží na sloupci dvě figury. V mžiku je vše ztraceno. Dokáži z toho ještě vykouzlit "pouze" kvalitu a dva pěšce méně a dohrávám prohranou koncovku, kde se pokouším o jakési léčky, bohužel bez úspěchu. Podcenění soupeře je cesta do pekel a děkuji tímto p.Řezáčovi za předvedenou lekci.

neděle 3.kolo - TRANSYLVANIAN HUNGER II.
Tak do třetice to musí vyjít. Mám bílé a na p.Chromovského 1802 vytahuji Colleho systém. Celkem automaticky odblicám prvních pár tahů a hle, soupeřova kobyla se usadila na g4 a snaží se mi ztrpčovat život. Takovéto pozice jsem měl na šachovnici už mockrát a vím, že tam černý nic nemá, ovšem pokud se zbavím černopoláka, což jsem mohl, ale neudělal. Místo toho začínám "tvořit" a měnit plány po každém tahu. Po zdvojení se věžemi na d sloupci (černý má samozřejmě dlouhou rošádu a věže na g8 a h8) trošku ztrácím koncentraci a naivně si myslím, že už se to vyhraje samo. Stejně jako v 1.kole otevírám soupeřovi g sloupec přímo na mého krále, lákám ho pryč od obrany dámského křídla, kde si myslím, že budu rychlejší. Povídali, že mu hráli. Opravdu fantastická oběť věže za mat, což jsem "pokryl" na pár tahů odevzdáním dámy, rozhodla partii. Také p.Chromovskému děkuji za uštědřenou lekci. Tak jsem po 3.kolech bez bodu, navíc s úchvatným performance 1135. Paráda :-)

pondělí 4.kolo - HVIS LYSET TAR OSS
Je to tady. Nastalo to, čeho jsem se obával a sice, že mým dalším soupeřem je klubový kolega Radim Hataš 1773. Radim je nepříjemný hráč, který trochu klame tělem a hlavně hraje na úrovni o 200 ELO bodů více, než má. Černými opakuji Skandinávskou obranu a jsem překvapen, jak ten bílý klidnými nenásilnými tahy přebírá iniciativu a prostorovou převahu. Po výměně dam odmítám nabídku remízy (upřímně řečeno, na dámském křídle má Radim tři pěšce proti jednomu a stojí lépe, ne-li na výhru) v domnění, že v koncovce snad udělá nějakou chybu a hlavně potřebuji vyhrát :-) Relativně snadno dobírám jednoho pěšce z těch tří (dal se ale uhájit a pak už by byl se mnou amen) a pokouším se o jakési trapné matové motivy, které ovšem nemají porozumění v soupeřově táboře. Druhá nabídka remízy mě docela zaskočila, no radši jsem ji vzal, neboť už jsem tam nic nenašel a soupeřovi pěšci byly fakt už nebezpečně daleko.

úterý 5.kolo - SARDONIC WRATH
Mám opět černé, takže vím, že od p.Vaněčka 1976 přijde Rétiho systém. Docela jednoduchými vývinovými tahy soupeř za chvíli ovládal celou šachovnici. Mé pokusy o pěšcový průlom v centru nebyly vůbec tak nebezpečné, jak jsem doufal, navíc šťavnatý izolovaný pěšec na c6 - cíl útoku bílého. Byl jsem donucen vystavit pasivní pozici a čekat na zázrak. Pěšce jsem neudržel a navíc se soupeř rozhodl usadit těžkými figurami na sedmé řadě, co teď? Stal se zázrak. Obětuji střelce za věčný šach (to jsem dopadl) a ponořuji se hlouběji do svých depresí.

středa 6.kolo - ASKE
Tak dneska už to musí vyjít. Mám bílé proti p.Krejčímu 1837, takže to bude frontový útok bez kompromisů, proto zahajuji Anglickou hrou :-) Romantická duše je v každém z nás, tak asi ve 12.tahu obětuji kvalitu a pěšce za zničení "domovníka" a jakýsi hypotetický útok. Což o to, hrozil jsem a hrozil, ale soupeř držel a držel, až se to všechno tak nějak rozplynulo v časoprostoru. Po zjištění, že tam nejspíš nic nebude, přesunuji své nemotorné figury na dámské křídlo, kde falanga černých pěšců užuž pokukovala po polích proměny. Dokázal jsem jediné, vytvořit z NIC ještě větší NIC a po vrácení kvality měl soupeř v koncovce dva pěšce navíc. Ještě že byl v časovém presu a zbytečně mi jednoho pěšce věnoval. Poté už byla jeho nabídka remízy vyslyšena.

čtvrtek 7.kolo - THE CULT IS ALIVE
Nepřál bych nikomu z Vás mé pocity sebeponižování a zoufalství. Celkem pravidelně už sedím na posledních stolech v turnaji a ne a ne se vzchopit. Černými vystavím proti p.Šedivému 1721 naoko aktivní pozici v Anglické hře a přechodně obětuji centrálního pěšce s cílem prorazit na dámském křídle. Povedlo se, mám tam tři na jednoho, sice z toho dvojpěšce, ale ten se za chvíli narovná. Ovládám sloupec, čekám na narovnání pěšců, místo toho si však vytvářím trojpěšce. Ano, provedl jsem to sám, nikdo mi k tomu nepomáhal a nedokáži to vysvětlit. Fakt bomba. Nejspíš zatmění mysli. Místo rychlé výhry se budu zase trápit. Soupeř vtipně obětuje figuru s úmyslem mi dát mat na první řadě nebo dojít do dámy neb i jeho centrum se dalo do pohybu. Musím vrátit figuru a s oroseným čelem pomalu postupuji do dámy já. Vydřená výhra, ale první v turnaji a konečně už budu zítra sedět uprostřed sálu :-)

pátek 8.kolo - DRAUGEN
Dnešek je jako stvořený pro variace na Dámský gambit, což černý soupeř p.Hájek 1821 kvituje s jakýmsi domečkem. Minulou partii jsem se trápil s trojpěšcem, ale v této trumfuji. Nechat si do koncovky bělopoláka spolu se šesti pěšci zablokovanými na bílých polích dokáži jenom já :-) Soupeř nevyužije skoku jezdce do hloubi mé pozice a tak začíná pomalá přetlačovaná, kde slaví úspěch má znalost podobných schémat a hlavně soupeřův čas. Další protrpěná výhra.

sobota 9.kolo - PANZERFAUST
Další nepříjemný soupeř a sice p.Bouček 2032, šachový to nezmar a ďábel, zahajuje bílými nestandartně (jakási Střední hra, či co) a obsazuje pěšci třetí řadu. Hraje se mi kupodivu tak nějak lehko(vážně) a proto obětuji kvalitu za tři voly na dámském křídle. Jenže bílý ve spolupráci s Nimcovičovými ideami zablokuje mou pozici a navíc začíná otravovat život mému králi. Krásným skokem koněm do konce mých nadějí (a to už jsem se viděl první v cíli po obsazení první řady věží) přebírá iniciativu a koncovku s figurou méně už ani nechci dohrávat (přesto ještě provedu pro diváky pár tahů).

Takže resumé: 3,5 bodu z 9 partií je bída, performance něco málo přes 1700 je bída, ztráta cca 70 ELO bodů je bída, ale hlavně PŘEDVEDENÁ HRA BYLA HROZNÁ BÍDA. Byl to můj nejhorší výkon za poslední léta a budu se snažit na něj co nejdříve zapomenout. Ikdyž si to budu touto zpovědí paradoxně
připomínat. Adieu Caissa.

Marek

názory k článku

Radim - 02.09.2009 16:18
Marečku i přes lehce depresivní nádech je článeček moc pěkný! Určitě si spravíš náladu až se rozeběhnou soutěže družstev...:-)
 
Luděk - 02.09.2009 17:34
Marku, soucítím s Tebou, podobné série, kdy se hroutí naprosto všechno a člověk dělá tahy, které si sám nedokáže vysvětlit, znám velice dobře. Taky jsem jeden rok uhrál za družstva 1/2 z 9 a jindy ztratil na jediném turnaji 65 elo bodů. Obdivuji jen, jak ses o tom dokázal sadomasochisticky rozepsat. Souhlasím ale s Radimem, stačí vyhrát první partii za družstva a bude to zase úplně jiné. Jsme přece z oddílu šachové bohyně Caissy, a ta když se od někoho z nás dočasně odvrátí, určitě mu to vrátí brzy i s úroky :-)
 
Milan M. - 02.09.2009 18:05
Pěkné, opravdu, moc se mi to líbí. Až bude chvilka, vezmu si své "zmařené" partie z II. ligy, ty přidáš svoje, budeme si pěkně notovat. Nebude to mít chybu, už se těším! Milan M.
 
Renáta - 02.09.2009 20:08
Kluci, bude líp!!!
 
Babčert - 04.09.2009 09:45
Super reportáž, Zrcátko. Škoda že před stvořením podobnýho skvostu musí napřed autor skučet jak pes :-)
 
Honza S. - 04.09.2009 16:34
Pěkný a upřímný článek... Jen málokdo dokáže napsat upřímnou reportáž z nepovedeného turnaje, já bych to tedy nedokázal :-)
 
Maťa - 05.09.2009 10:34
Pěkná zpověď, Marku! Já jsem sehrál podobný turnaj letos v Klatovech, tam jsem taky nemoh být spokojen s výkony ani v těch málo partiích, které jsem vyhrál. Ale pamatuj na to, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř ... nicméně věřím, že bude líp! :-)
 
Jiří Halla - 10.09.2009 08:47
Před rokem na tomto turnaji jsem hrál s Boučkem taky černýma a on vystavěl něco podobného jako proti Tobě. (pěšci d3,e4,f3,g3 a J přes h3 na f2). Při partii se mi to nepodařilo vyvrátit a po tuhém boji skončila partie někde okolo 70 tahu remízou. Při Tvojí partii po tahu Jf2 Bouček vstal přišel ke mně a povídá: "Když zahraju v partii Jf2 tak ji vyhraju, soupeři, kteří to vědí už mi toho koně berou střelcem na h3." Takže příště to sekni na h3 a dopadne to líp.
 
Honza F. - 11.09.2009 11:09
Jojo, toho jsem byl svědkem...
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V