Derby jsme bohužel nezvládli

O zápase našeho áčka v Kralupech píšu radši hned, protože za pár dní už by se mi asi moc nechtělo.

V kralupském hotelu Sport se v přímém souboji o záchranu v KP sešli papírově přibližně stejně silní soupeři, elově jsme na tom byli spíše trochu lépe my. Zápas byl ovšem zcela otevřený, očekávat se dal nervózní boj, ve kterém asi o nějakou tu chybičku nebude nouze. Což se taky, bohužel se špatným koncem pro nás, do puntíku splnilo – další popis dění se proto může odehrávat na půdorysu klasické tragédie.

 

Expozice + kolize

 

Tyhle názvy značí představení postav hry a jejich první střet. Ten nastal docela rychle, celkem normálně rozehraný Benoni v partii Tejkal Hánl se najednou změnil v zápas „chyť, jak můžeš“, ve kterém fyzicky zdatný mladík našeho seniora s přehledem a velice rychle zničil. Hned vzápětí přišel za mnou Tomáš s tím, že má nabídku remizy a že ji chce vzít, protože koncovka jezdce proti střelci (plus věže na každé straně) se mu zdá spíš horší. Nu co se dalo dělat, jeho soupeř Jirka Kopecký hrál na remízu velice cílevědomě, takže z našeho pohledu 0,5 – 1,5. Zahájení se moc nepovedlo Radkovi ani Lubošovi, dost pasivně hrál i Burda, takže jakžtakž normálně jsem stál jen já, Martin a Jirka Halla – na otáčení zápasu nás tedy bylo poměrně málo.

 

Peripetie neboli zápletka

 

Tato fáze děje má v divákovi vzbudit naději (samozřejmě falešnou), že snad přece jenom všecko dobře dopadne. Můj soupeř Honza Štursa se totiž zcela upnul na hru na dámském křídle a po zablokování celého centra jsem tak dostal volnou ruku pro útok na krále. Poziční převaha začala být zřejmá, šlo jen o to, partii nějak zásadně nepokazit. Zřetelnou poziční výhodu získal i Martin černými proti Romanu Žambochovi, z nejhoršího se už dostal Radek i Luboš. Do další remízy mezitím dospěla partie Halla – Martinec, svou pozici bohužel definitivně pokazil Petr proti Pavlovi Ryntovi. Stav 1 – 3, ale dvě partie blízko výhry a žádná prohraná, docela slušné po tom začátku.

 

Rozuzlení čili katastrofa

 

Já jsem svou výhodu tentokrát už nevypustil a partii přes drobné zaváhání vyhrál, totéž se podařilo i Martinovi. Za stavu 3-3 tedy hrál Luboš a Radek, k mému překvapení ale Lubošova partie s Alešem Palasem skončila vzápětí remízou. Radek bohužel v časovce nastavil pěšce, takže začal boj o holý život, který bez dechu sledovali všichni ostatní přítomní hráči. Radek i Karel Slapnička využívali i poslední vteřinky a zhruba od 30. tahu hráli víceméně na půl minutě. Radek s pěšcem méně (při materiálu D+V+S: D+V+J) vyvinul určitý tlak, pustil se dokonce do odvážné zápletky, ale jeho soupeř byl na výši a partii rozhodl protiútokem na oslabeného bílého krále.

 

Katarze

 

V závěru antické tragédie by měly postavy i divák pocítit cosi jako očištění, změnu k lepšímu. Takže se o to pokusme. Konečný výsledek – porážka 3,5 - 4,5 – znamená jen to, že náš boj o setrvání v krajském přeboru bude ještě o něco obtížnější. Samozřejmě nic není ztraceno, další konkurenti v boji o záchranu nás ještě čekají a je jich několik, počínaje Říčanami B za 14 dní.

 

Ovšem zatímco dosud jsem k bojovným výkonům našeho družstva neměl žádné výhrady, tentokrát úplně nadšen nejsem. Zejména bych rád důrazně upozornil, že přijetí remízové nabídky za nejasného stavu bez konzultace s kapitánem je hrubá chyba, a neměla by se už v této soutěži opakovat (nebylo to poprvé!).

 

Rád si přečtu názory na dosavadní působení družstva Caissy Úholičky v KP, ať už tady na webu, nebo ve vašich mailech.

 

Všechny partie (s poznámkami) si můžete přehrát v přehrávači. Samozřejmě je opět velice zajímavé porovnat si své dojmy v průběhu boje či názory z hospodské analýzy s míněním počítačového programu. Že se to někdy dost zásadně liší, nemusím podotýkat. Ale že například v mé partii byl rozhodující chybou až předposlední tah soupeře, to mne opravdu dostalo. No, podívejte se sami, a něco sem napište!

 


 

názory k článku

Honza F. - 27.01.2014 15:30
Teď mě mrzí, že jsem hrát nemohl..., třeba bych pomohl, ale vzhledem k mým výsledkům za Caissu...by to asi bylo marný. Příští zápasy rozhodnou, připravme se na ně. Zatím bych úplné panice nepropadal, ikdyž mírné mrazení v zádech tu je...
 
Martin - 27.01.2014 17:30
Pěkně napsaný článek, Mílo! Antické drama bylo dokonáno.. K mojí partii: Soupeř (R. Žamboch) se na mě vrhnul volbou agresivního zahájení, která, jak na mě z přípravy působilo, naprosto neodpovídala jeho stylu, až jsem se bál, že se inspiroval jednou mojí nedávnou porážkou. Ovšem zploštit hru by pro černého bylo nevýhodné, tak jsem zahrál opět principielně. Soupeř však zahájení sehrál neútočně, tedy špatně, a postupně bílými přešel do obrany. Po nepřesnostech se mi povedlo získat lepší koncovku (mohl jsem stát i lépe, místo komplikací jsem však volil bezpečnou výhodu). Lepší hráč by to asi udržel, protivník však nezabránil nájezdu mých věží po a-sloupci a bylo hotovo. Teď pár mých názorů. K zápasu: Občas se zápas nezdaří a partie prohrají, je jedno jak. Ale problém vidím v přístupu. Bílými jsme nevytěžili ze zahájení vůbec nic, celkově 1/4, a to ani Luboš nestál dobře! Bylo-li to zanedbanou přípravou, nemělo by se to stávat, zvlášť když družstvu teče do bot. Rychlé prohry, jako Jirka a Petr, to taky bojové morálce týmu nepřidá! (Naopak ocenil jsem kdysi soupeře, který proti mě kdysi trpěl mnoho tahů s věží méně, co kdybych náhodou udělal prstovou chybu. Vzdal se, až když jsme vedli 4.5. Vzorem je pro mě v tomto, kdysi asi 40 tahů balancoval mezi -2 a -6, aby nakonec vyhrál - a byla to 1. šachovnice KP.) A o remízách Míla psal. K dalším zápasům: Chce to do každého zápasu jít naplno, na partie se připravovat a bojovat v nich na 110%, a i v prohraných pozicích kousat. Taky by bylo fajn hrát v co nejlepší sestavě - kdyby mohli hrát Honza, Pavel, oba Michalové, bylo by to výborné. Pokud do každého zápasu půjdeme jako tým s tímto přístupem, nemám strach.
 
Martin - 27.01.2014 17:32
Vypadlo mi jméno "Jindra". Ovšem vzhledem ke kontextu si stejně asi každý domyslel :-)
 
Marek - 27.01.2014 21:41
Pevně věřím, že hlavy jsou již vyčištěny a teď nastane spanilá jízda Caissy. Ikdyž pochmurně, ale přesto krásně napsáno, holt Míla je náš guru. A Martinův fejeton tomu nasadil korunu. Hezky napsáno, nejspíš i pravdivě. Teď už to bude jen lepší, hlavu vzhůru šampióni.
 
Míla - 27.01.2014 23:33
V přehrávači jsou všechny partie s tu podrobnými, tu jen lehce nahozenými poznámkami MV + PC. Díky Martinovi za dva poslední výkony i za komentář, rád bych se něco dozvěděl i od ostatních! Tak přemýšlejte a pište!
 
Aleš - 28.01.2014 19:14
Ahoj , Jedna věc je kvalita partií ,druhá je taktická vyzrálost mužstva. Tam si myslím ,že Kralupy a úholičky podstatně ztrácí. Objektivně je velký nešvar dávat remízy pokud rychle vedete ./viz Jirka Kopecký/.Z psychologického hlediska se přesouvá tlak na další.Takhle jsme vyhořeli v Kostelci. V partii s Lubošem jsem stál aktivněji po celou dobu a i lépe. V závěrečné pozici jsem udělal chybu a Luboš by získal velkou převahu. Šachy se však hrají i na čas a tady ho měl Luboš málo/ asi 3 minuty/ a nabídl remízu. Tady mi pomohl čas,protože jsem si oběhl zbylé šachovnice a přestože jsme vedli 2:0 ,Honza i Roman stáli oba jasně na prohru tak jsem to risknul a remízu přijal.Lubošovi podle mě nelze nic vytknout. Zápas se rozhodoval individuálně na 2.desce.
 
Luboš - 28.01.2014 20:58
já více méně souhlasím se všemi. Partie si zde mohl každý přehrát a udělat si o kvalitě úsudek sám. Vše je ale také třeba vnímat v čase. Mojí partii hodně ovlivnilo špatné rozhodnutí vyměnit Alešova střelce který mi připadal dost nebezpečný. To že se pak budu dvacet tahů jen bránit jsem nedomyslel. Stálo mě to pak také dost času. Vzhledem k tomu jak se zápas vyvíjel jsem myslel hlavně na to, že jestli prohraju i já, tak už asi není o co hrát. Hrálo se ještě na prvních třech šachovnicích. Dle mého byl Míla i Martin vyhranej a Radek sice bez pěšce ale prohrát by to neměl. Když jsem pak nakonec získal převahu, zůstalo mi na zbývajících 12 tahů moc málo času na to abych to riskoval, když zápas vypadal na plichtu. No jak to dopadlo již víte
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V