Honza: Úholičky - Kostelec 3,5-4,5

Jako tentokrát nehrající kapitán jsem vyzval všechny účastníky k napsání komentáře k zápasu s Kostelcem nad Černými Lesy. Nejobšírněji své dojmy popsal Honza Framberk, reakce některých dalších hráčů jsou zařazeny za jeho pěkný, i když poněkud ponurý článek. Pokud jsem drobnými redakčními úpravami něco zkreslil, pisatelům se omlouvám.
Míla


 

ZÁPAS BLBEC


Je těžko napsat pár řádek, byl to zápas blbec a taky okolnosti nám nebyly moc nakloněny. Luboš bez zubu a s bolestmi, já s babičkou do 3:30 na pohotovosti, Karel nám zhubl alespoň 15 kilo a k tomu kralupští v krizi (dostali dvakrát 0,5:7,5).


Neděle začala jako každá jiná...ráno v 8:30 jsem se probudil a bylo již světlo...honem sprcha, houska do ruky a pan Burda stál již venku u auta. V 9:00 vyjíždíme směr klubovna, malá zastávka u panímámy, kde jsem vymontoval pračku a odstěhoval do vedlejší místnosti - zdržení cca 20 minut. Před klubovnou již stáli pražští Caissáci (Tomáš, Radek, Karel) a samozvaný rozhodčí Franta Hrnčíř. Hrací místnost jsme měli připravenou za chvilku a tak nám zbyl čas na jednoho malého frťánka slivovičky...soupeři přijíždí, naši také...hezky jsme se přivítali, kafe voní, nervózní úsměvy pomalu mizí, sedáme za šachovnice.


Nejdříve jsem asi všechny překvapil já, protože už v sedmém tahu můj král nadlouho zakotvil na f8. Bohužel asi nikdo nepočítal s tím, že jsem měl vše hluboce promyšlené a doma důkladně zanalyzované a že zbytek partie bude jen čekáním na soupeřovu chybu. 

 

Další dvě hodiny probíhaly boje celkem rovně - čekali jsme, kde se co vyvrbí. Jako první dohrál Pavel Otruba a partie se mu povedla, získal kvalitu a výhodu hezky pomocí taktiky zužitkoval nezadržitelnou proměnou volného pěšce. Ale pak se začaly

dít věci nepříjemné. Aleš ztratil dámu uprostřed šachovnice, kompenzace byla naprosto nedostačující, takže 1:1. Tomáš hrál s nestárnoucím Boučkem stylem „každý chvilku tahal pilku", ale nakonec si výhodu a posléze po ovládnutí sedmé řady i jasně vyhranou pozici pro sebe uřízl Tomášův soupeř - 1:2.

 

Na 1:3 pro soupeře zvýšil Jindra Novák, hrající v mikině a tričku Caissy. Luboš bez zubu a dá se říct i bez nápadu nejdříve vyměnil dámy a pak přišel o pěšce. No a jak známe Jindru, věžovka s pikem víc... Na 2:3 snížil Radek, partie byla pěkná. Radek měl v zablokované pozici výhodu dvojice jezdců a pak asi (partii jsem pořádně neviděl) vhodně otevřel královské křídlo, cestou sebral pár pěšců a bylo to. Z Radka se stává bezesporu tahoun mužstva.

 

Na první desce Karel přežil zahájení a ve střední hře soupeře ošidil o několik pěšců. Pozici pak převedl do koncovky D + 4p proti D + S, vyměnil dámy, ale střelec stačil pěšce posbírat a zablokovat. Škoda, jen půlka. Honza Štursa hrál rovinu, chvilku to prý vypadalo dobře, ke konci zase úplně špatně, nakonec z toho byla taky půlka.  A tak jsem za stavu 3:4 dohrával koncovku J+S proti 2S. Soupeřovy (pro mě viditelné) chyby jsem se ale nedočkal a v úplném závěru jsem asi už tahal za kratší konec. Naštěstí soupeř zaváhal, přišel o figurku, ale zbyl mi jen jeden pik, který neměl šanci zdárně dorazit na konec šachovnice. Konečný

výsledek 3,5:4,5 bolí hodně, ale musím uznat, že soupeř byl včera lepší.


Honza F.


 

Karel
Ahoj kapitáne a všem, zápas nám opravdu nepovedl, ale stane se....
P. S. těch kilo jsem zhubnul asi jen 12...

 

Honza Štursa
Soupeř se "zakopal" do pevného postavení bez znatelných slabin a čekal. Podařilo se mi pozici přiostřit  a kolem 40. tahu se začaly objevovat matové hrozby. Soupeře se dostal do časové tísně, ale rozhodující tahy byly až po první časové kontrole. Soupeř  nad nimi strávil přes 20 minut a dostal se do další   časovky. Bohužel se mi nepodařilo najít vítězné pokračování, pozice se dost zjednodušila a v závěru jsem dokonce udělal hrubku (Sxc4), kterou soupeř nepotrestal. Myslím, že to byla spravedlivá remíza.

 

Luboš
Já po mém stavu ze zubní pohotovosti k tomu také nemám ani co dodat. Nemám rád výmluvy po prohře typu "zdravotní stav", ale já si z toho tak akorát vybavuji, že jsem něco hrál s Jindrou N.

 

Aleš
Jednotahové chycení dámy v centru snad nepotřebuje větší komentář...Za dámu tam kompenzace neměla být, ale po soupeřově 24...g6?? a 26.Da7?!   se mělo stát 27 Sd6! (Sg5) a o remízu hraje černý. Já jsem reagoval s tradičně špatným časem na hrozbu Vc3 tahem 27.Je7+?? a po Ve7 28.dxe7 Dxe7 jsem ztratil důležitého pěšce i partii.

 

(Až dostanu partie, podívám se. MV)


názory k článku

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V