JOLY Lysá C - CAISSA Úholičky 4:4

V posledním kole přidělil los našemu „áčku“ vítěze celé soutěže, družstvo JOLY Lysá nad Labem C. O pořadí na prvních čtyřech místech krajského přeboru bylo už prakticky rozhodnuto, naše naděje na eventuelní bronzovou medaili pouze velmi teoretické, a tak jsme si jeli „jen“ dobře zahrát.

Dát dohromady osm bojovníků bylo tentokrát trochu obtížnější, ale povedlo se a krátce po desáté jsme zasedli ke své poslední bitvě sezóny. Sestava domácích byla oproti naší přece jen trochu prořídlejší, ale i tak byla jejich ratingová převaha poměrně výrazná.

V zápase jsme se docela rychle ujali vedení, protože můj soupeř a někdejší tréninkový svěřenec Mirek Šmíd (2176) už v devátém tahu dost záhadně ztratil (nebo snad obětoval?) figuru a ve dvacátém tahu se vzdal. Skoro současně svou partii zremizoval Honza Framberk, černými spolehlivě přečkal „Novákovo zahájení“ Karel Vlach s Frantou Hostičkou (2278), špatně nestál Luboš Maršálek bílými s Otou Sturtzem (2131) a na první pohled ani Aleš Palas jako černý s Pavlem Postupou (2102).

Radek Vevera s Pavlem Kolářem (2126) rozehráli divokou variantu francouzské, černý obětoval figuru a oba králové se ocitli pod palbou soupeřových zbraní. Tipovat výsledek se nikdo neodvažoval a dlužno podotknout, že ani popartiová analýza mnoho světla do průběhu boje nevnesla. Podobně iracionální pozici vytvořili i pánové Martin Musil (2059) s Pavlem Otrubou, kde výsledek byl rovněž jasný trojtip. Zřetelné problémy měl od začátku jen Petr, který se bílými dobře nezorientoval v Archangelské variantě španělské a dostal se pod silný útok, který jeho soupeř Michal Čermák (2031) záhy zakončil jednoduchou taktikou.

Zajímavý souboj na první šachovnici skončil v nejasné koncovce věže proti dvěma jezdcům smírně, ale partii mezitím pokazil Aleš – po přechodu do čtyřvěžové koncovky s lepším střelcem soupeře proti jezdci bylo zřejmé, že ho spasí jen zázrak. Ten se ovšem nekonal a najednou jsme prohrávali 3 – 2. Mezitím ovšem soupeře „ošvindloval“ Luboš a získal figuru, pozice D+J:D vypadala určitě vyhraně, jen se nesplést a nepřehlédnout nějaký ten „věčňák“.

Takže to vypadalo na 3 - 3 a zbyly jen dvě zmíněné divočiny, u kterých se diváci věru až do konce nenudili. Pavel měl sice materiální převahu, ale konstelace okolo jeho krále vypadala silně podezřele. Partie se nakonec dostala do obtížné koncovky věže proti střelci s několika pěšci na obou stranách, kterou Pavel po nevyužitých možnostech nakonec prohrál. Ale zato skvěle zabojoval Radek, jeho partii si určitě rádi přehrajete (až ji dostanu, určitě ji sem pověsím). Svou převahu mezitím pečlivě realizoval i Luboš, takže nakonec zápas skončil zaslouženou remízou 4 – 4.

Jako kapitán bych chtěl celému družstvu poděkovat za bojovné výkony i v období, kdy se některým hráčům zřetelně nedařilo. Za nejlepšího hráče této sezóny bych si dovolil označit Radka (8/10), další výborné výsledky zaznamenali zejména Pavel (5/6), Honza Framberk (8/11) a Tomáš (6,5/9). Dobře hrál i Luboš na třetí šachovnici (5,5/8), ani můj výsledek (6/9) není nejhorší, kvalita hry je ovšem bohužel něco dost jiného. Svůj úkol splnil stoprocentně i Milan (2/2), je škoda, že se zřejmě rozhodl v šachové činnosti s námi dále nepokračovat. Kromě padesátiprocentního Aleše (4,5/9) jistě očekával trochu lepší výsledek Karel (4,5/10). Vůbec se nedařilo Honzovi Štursovi (2,5/7), který ovšem smůlovatě pokazil několik výborně rozehraných partií. Na prvních šachovnicích to ovšem není žádný med, síla soupeřů je nesporná. Luděk a Petr se na nevděčných postech náhradníků snažili, ale taky to moc nešlo – příští sezónu to určitě bude lepší.

Chci na tomto místě rovněž poděkovat Honzovi Framberkovi za úspěšné zástupcování, spoustu organizační práce i dopravní služby, děkuji samozřejmě i ostatním řidičům – v první řadě Lubošovi. Do příští sezóny se ovšem musíme zamyslet nad počtem hráčů. Neuvažuji-li 4 partie, které odehráli Milan a Luděk, podařilo se nám soutěž v podstatě odehrát v desíti lidech, a to se napříště už podařit nemusí. Takže prosím všechny, kterým úspěchy našeho prvního družstva leží na srdci, aby se tímhle problémem zabývali a něco kloudného vymysleli.


názory k článku

Luboš - 03.04.2012 18:07
Já bych tímto také rád poděkoval Mílovi a Honzovi za dobře odvedenou organizační práci, bez které se sebelepší tým neobejde! Co se týče partie, tak je pravda že jsem tam ke konci asi dvakrát přešel bez povšimnutí čtyřtahový mat, ale dá se říci, že k vítězství jsem směřoval jednoznačně tak jako tak. To nejdůležitější v partii se ale událo již mezi 14 a 17 tahem. Po soupeřově vzetí dámou na f4 jsem chtěl původně pokračovat "pěkným" tahem Dd5 (s dalším dobráním na b7 atd), ale něco se mi na tom nezdálo. Zamyslel jsem se tedy znovu a s údivem jsem zjistil, že bych se po pár dalších nabízejících se tazích dostal do pozice mírně řečeno velice problematické! S pobavením jsem pak doma sledoval, jak tam můj starý Fritz po určité době vyhodnocování mění zásadně svoje hodnocení. Takže pěkný zápas, pěkná sezóna a můžeme se těšit na další. Mějte se
 
Honza F. - 04.04.2012 09:35
Rád bych poděkoval celému družstvu za celou sezónu, za bojovnost v zápasech a za zajímavé a napínavé partie. Již teď se těším na příští sezónu.
 
Marek - 04.04.2012 15:36
Gratuluji Acku k peknemu umisteni v Krajskem preboru. Je videt, ze to jde i beze me :)
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V