Konec vše napravil

Zápas posledního kola krajského přeboru mezi Neratovicemi B a Caissou Úholičky už rozhodoval jen o umístění obou družstev v konečné tabulce – o postupu Mladé Boleslavi a Dolních Kralovic, stejně jako o sestupu Poděbrad, již bylo rozhodnuto. Tomu odpovídaly i značně kombinované sestavy obou soupeřů, v našem případě dokonce hrozilo i nastoupení v sedmi. Nakonec jsme nastoupili přece jenom kompletní, a výkon to vůbec nebyl špatný. Tentokrát zazářily zejména přední šachovnice, kde jsme soupeře – trochu překvapivě - doslova rozdrtili. Pravda je, že hra některých soupeřů působila poněkud bezstarostným dojmem, ale na příznivém hodnocení našeho výkonu to nic nemění. Dále stručně zmíním jednotlivé partie podle mých bezprostředních dojmů a následné analýzy v hospůdce u Framberků.


 

1. Purnoch (2152) – Vanka (2155): v ostré variantě Nimcovičovy indické bílý udělal chybu a ztratil pěšce, já jsem se ale do realizace nějak zamotal a octnul se dokonce v nebezpečí prohry. Nakonec ale vše dobře dopadlo, 1:0.

2. Framberk (2018) – Bargel (2112): v dračí sicilce s opačnými rošádami začal sice útočit černý, ale Honza se rutinovaně ubránil a poté, co černý „deaktivoval“ svého černopoláka antipozičním tahem e7-e5, náš borec s přehledem zvítězil. Vedeme 2:0.

3. Šilhan (2050) – Cvikl (1995): v Sämischově variantě královské indické bílý rochoval nakrátko, sehrál to pasívně a byl ztrestán rychlým figurovým přepadem na královském křídle, 3:0.

4. Hruška (2032) – Burda (2116): bílý v klidné variantě anglické využil opakovaných soupeřových pozičních nepřesností a přidal další bod, 4:0 na prvních čtyřech deskách, to už tu dlouho nebylo!

5. Hadžala (2069) – Vaic (2003): zkušený vůdce bílých si počkal, až se Mirek svými aktivními pokusy trochu vyčerpá a oslabí a pak udeřil a snížil na 4:1.

6. Sedlák (1905) - Kacafírek (1924): partii jsem nějak nezaregistroval, Luděk ale obětavě dorazil coby náhradník, povolaný na poslední chvíli, a proti remíze jsem rozhodně nic nenamítal.

7. Parpel (1744) - Buriánek (1890): v lehce neortodoxní variantě grünfeldky zaběhla černá dáma hluboko do týla nepřítele a o její osud jsem chvíli měl docela obavy. Petrovi se ale podařilo vyklouznout, získal figurovou protihru a partii taky zremizoval.

8. Halla (1818) – Nejedlý (1796): výměnná francouzská, ve které měl černý jediný cíl – partii zremizovat, což se mu rovněž povedlo.

 

Celkově tedy přesvědčivé vítězství 5,5:2,5 a konečné osmé místo, v což – přiznejme si to – po šestém kole z nás věřil asi jen málokdo. Opět jsme navzdory všem předsevzetím zopakovali velmi špatný start do soutěže, a teprve v předposledním kole jsme se definitivně zachránili. Je ovšem třeba poznamenat, že díky příznivé konstelaci sestupujících z vyšších soutěží letos opustil KP jen jeden tým. Podobný houdiniovský únik by se proto v budoucnu už podařit nemusel.

 


Partie zatím nedorazily, takže místo jejich rozboru se na tomto místě pokusím o stručné zhodnocení této sezóny. Tak tedy: hrajeme už několik let přesně to, na co máme. Jsme celkem dobrá parta již nikoli nejmladších hráčů, kteří se šachům věnují jako svému hobby – takže někdo asi víc, někdo skoro vůbec ne. Kromě soutěží družstev a zájezdů do Pardubic nebo na jiný turnaj klubový život moc neexistuje, ale to je dneska celkem normální. Navíc jsme každý odjinud, takže zaplať pánbůh za to, co předvádíme. Jen bychom si měli upřímně přiznat, že zásadně jiné to asi už nebude – čest případným výjimkám.

 


Co se týče výkonů jednotlivců, vše říká tabulka. Percentuelně nejlíp dopadl Michal Cvikl (5,5/8), který se po trochu nejistém rozjezdu výrazně zlepšil. Hraje solidní šachy, nedělá zbytečné chyby – bez připomínek. (6,5/10) to hraju už mnoho let podobně – tu docela dobře, tu příšerně, výsledek nakonec velmi slušný. Od turnaje v Koutech plním (zatím docela úspěšně) závazek – už žádné zbytečné časovky! Dále bych pochvalně zmínil Martina Dungla a Honzu Framberka (5/9). Oba hrajou zajímavě a bojovně, vidím tam i potenciáíl k dalšímu zlepšování; jen toho času na šachy kdyby bylo víc, viď, Honzo! Ostatní členové základní sestavy střídali světlé okamžiky s těmi temnějšími. Problémem Tomáše Hrušky (5,5/10) je zejména hospodaření s časem, to my starší pánové bohužel dobře známe. Partie Pavla Otruby (2,5/5) někdy připomínaly loterii, určitě k tomu přispěly i zdravotní problémy. Luboš Maršálek (3,5/8) asi se svým výkonem moc spokojen není, ale jeho partie s panem Doležalem (Bohemia Poděbrady) patří k tomu nejlepšímu, co jsme letos předvedli. Petr Buriánek (3/6) spolehlivě nastupoval jako stálý první náhradník a odvedl svou práci slušně. Zejména na začátku soutěže se katastrofálně nedařilo našemu hostu z Bohemky Radkovi Veverovi (3,5/9), proč – netuším. Na konci to už bylo zase dobré, škoda, že tahle sezóna byla asi jeho poslední v našem dresu. Mirek Vaic a Luděk Sedlák obětavě zaskakovali, když bylo potřeba, ale letos jim to prostě nevyšlo – příště to bude určitě jen a jen lepší. Zbylí tři hráči (Jirka Halla, Michal Schmalz a Jirka Tejkal) sehráli po 2 partiích, což je na hodnocení trochu málo. Jen si myslím, že „vycpávkám“ v sestavě bychom se napříště měli vyhnout, ať hrajou ti, kteří se budou za Caissu prát ze všech sil – i za tu cenu, že sestava bude papírově slabší. Ale o tom si ještě někdy na jaře nebo v létě určitě popovídáme.

 

Všem ještě jednou děkuji za předvedené výkony i dobrou komunikaci s kapitánem, a někde na turnaji nebo v Hraběticích nashledanou.


názory k článku

Lubos - 16.04.2014 20:36
Milo gratuluace k tvému individuálnímu výsledku na první šachovnici. Po dlouhých letech tam konečně někdo za nás udělal tak dobrý výsledek. Co se týče výsledku družstva, tak dle mého ani konec ale nenapravil náš celkově špatný výkon. Před začátkem soutěže by mě ani ve snu nenapadlo, že budeme hrát až do konce jen o udržení. Myslím že naším cílem by měl být stále postup do 2l i když je to rok od roku těžší
 
Míla - 16.04.2014 21:49
Luboši, ambicióznost je dobrá vlastnost jenom tehdy, nerozchází-li se příliš výrazně s reálnými schopnostmi dotyčné osoby nebo kolektivu. I tak nepřesný ukazatel jako je průměrné Elo základní sestavy (1. Mladá Boleslav 2174, 2. Neratovice B 2146, 3. Příbram 2120 ... 10. Úholičky 2061) ukazuje, že do špičky současného KP nám pravděpodobně výkonnostně něco chybí. A co nám ještě chybí - aspoň jedne či dva mladí nadějní odchovanci. To není pesimismus, to je reálné hodnocení, které podporuje i ohlédnutí za umístěním v předcházejících ročnících: 2012-13 7. místo, 2011-12 4. místo (s kralupskými hosty), 2010-11 7. místo, 2009 -10 7. místo, atd. Tím nemyslím, že bychom měli rezignovat na boj o co nejlepší umístění - to v žádném případě. Ale cíl, o kterém píšeš, je v současné situaci bohužel mimo realitu - aspoň tak se mi to jeví. Co se mého výsledku týče, děkuji za gratulaci. Byl bych ale mnohem spokojenější, kdybych současně za Vlašim neudělal s výrazně slabšími soupeři 4/9 (perfo 2011). Takže taky spíš lotérie než nějaká přesvědčivá výkonnost...
 
Martin - 17.04.2014 08:25
Předně gratuluji týmu k jasné výhře v Neratovicích! Vítězství s takovým rozdílem mě velmi mile překvapilo. Nakonec série 4 zápasů bez porážky a klidný střed tabulky - kdo by to čekal? :)

Co je třeba k hodnocení připsat, je pochvala kapitána! Mílových 6.5/10 (performance 2285) na 1. desce zasluhuje uznání. Kromě toho odehrál skoro vše, tým bez problémů odkapitánoval a vůbec svým přístupem šel příkladem. Jen úplně nerozumím tomu, že po tolika letech časovek se v tobě Milo něco hnulo zrovna letos v Koutech.. ;-)

Ze zbylého hodnocení souhlasím hlavně s větou, že hrajeme to, na co máme. Otázka na schůzi je, zda v případě hrozícího oslabení budeme shánět silné hosty, nebo se smíříme s pravděpodobným pádem o soutěž níže.
 
Míla - 17.04.2014 10:18
Martine, my penzisti máme přece jenom (nejen) na šachy víc času, a mne to i po těch všech letech pořád baví. (Pravda ovšem je, že nám zase všechno trvá déle.) Co se těch časovek týče, už mne to prostě začalo ?rát (žrát) a řekl jsem si, že prostě zkusím do toho zbytečně nečumět. Jak prosté, milý Watsone, jen aby mi odhodlání vydrželo. Kvalitu mé hry to zjevně moc neovlivní, ale aspoň tu partii budu mít rychleji za sebou :-) Jen tak mimochodem, v Neratovicích můj soupeř ztratil na 10. - 13. tah více než hodinu času, já jsem získal lepší pozici, pěšce, skoro hodinový náskok - a stejně jsem to málem prohrál. Takže jenom tím časem to nebude, ale myslím, že život za šachovnicí bez zbytečných časovek bude příjemnější.
 
Míla - 17.04.2014 10:20
A ještě dotáz - jak vtěch komentářích docílíš vytvoření odstavce? Můj [Enter] na to nestačí §:-(
 
Marek - 17.04.2014 11:06
Konec dobrý, všechno dobrý. Ikdyž jsem letos za Áčko nenastoupil ani jednou (jednou skoro jo, ale musel jsem na poslední chvíli na operaci, modří vědí...), přesto jsem výsledky sledoval a pěstičky držel. Ano, hrajeme v rámci svých možností a vzhledem k našemu průměrnému věku se to nejspíš (ano, až na pár výjimek) už nezlepší. To nic nemění na tom, že do každého zápasu a do každé partie nastupují borci z Caissy jak hladoví lvi. Tak hlavu vzhůru a přijměte všichni pozdrav z Albionu.
 
Martin - 17.04.2014 11:58
Taky jsem na to přišel metodou pokus-omyl, ovšem komentáře podléhají formátování "html" (jazyk, ve kterém se píší internetové stránky). Proto např. na ukončení řádku stačí napsat (bez mezer a uvozovek) "< br >".

Měla by tu fungovat většina html-tagů, umožňujících formátování textu, více viz třeba zde..
 
Hacker - 17.04.2014 15:35
AHOJ
 
Tomáš - 17.04.2014 15:53
Ahoj Mílo, pokud chceš vědět jak někdo docílil něčeho na webové stránce před Tebou (např. Martinovy paragrafy, Hackerův barevný tisk a j.) klikni na stránku pravým tlačítkem myši a vyber nabídku "zobrazit zdrojový kód". Z toho co uvidíš si snad již vybereš a odvodíš.

červený paragraf tučně

modrý paragraf naležato

 
Tomáš - 17.04.2014 16:00
Tak se zdá, že tag
do kterého je příspěvek na serveru vnořen se nesnáší s tagem

, který se používal dříve. Proto musíš použít Martinův tag
pro nový řádek.

 
Tomáš - 17.04.2014 16:05
Tak se zdá, že tag "
" do kterého je příspěvek na serveru vnořen se nesnáší s tagem pro paragraf "

", který se používal dříve. Proto musíš použít Martinův tag "
" pro nový řádek.

 
Luděk - 17.04.2014 17:31
Jsem rád, že se áčko (nakonec s přehledem) zachránilo. Těm, kdo se o to zasloužili, gratuluji - sám jsem k tomu tentokrát nepřispěl. K tomu, co bylo uvedeno, že nám k lepšímu výsledku chybí, bych přidal ještě jedno: lepší docházku základní sestavy. Za sebe můžu říct, že nárazové zaskakování jednou za čas nemám rád. Patřím k těm, komu se v těchto případech honí hlavou obava, aby to týmu nezkazili, což ve výsledku často vede k pravému opaku. Také tentokrát jsem hrál proti svému zvyku zbytečně opatrně a posléze se spokojil s remízou, protože víc než nad partií jsem dumal nad tím, abych své letošní účinkování nezakončil ostudným 0/4. K vyhlídkám na příští rok: bude-li hrát sejná sestava, přikláním se spíše k Mílovu střízlivému pohledu, nesdílím Lubošův optimismus, který při prvních neúspěších může tým srážet do kolen. Prvotním cílem by měla být záchrana a až když se podaří, můžeme myslet na vyšší příčky.
 
Luděk - 17.04.2014 17:32
Proboha, zrušte tu červenou barvu, vypadá to strašně!
 
Míla - 17.04.2014 23:42
Tak se mi zdá, že se naši počítačově gramotní pánové pěkně rozjeli - doufám, že to Radkův redakční systém nějak ustojí. A za návrat k černé bych se taky silně přimluvil §:-(
 
Aleš - 18.04.2014 14:20
Ahoj, Co bychom v Kralupech za tak skvělé individuální výsledky dali. Já mám například 2,5 z 8,což by u vás byl naprosto nejhorší výsledek. V Kralupech jsou dokonce i dokonce horší výsledky např.0,5 z 9.,přesto jste byli většinu času v tabulce za námi. Loni jste měli takové individuální výsledky,které vás opravňovali k postupu do 2.ligy. Takže otázkou je proč výsledky jednotlivců nekorespondují s výsledky družstva. U nás v klubu panuje spokojenost hlavně nad tím,že jsme dali 3 družstva naráz dohromady a nemuseli platit pokuty.Příští sezónu už se radši podobného zoufalství nezúčastním.
 
t - 18.04.2014 15:28
barvatest
 
t - 18.04.2014 15:29
??
 
Tomáš - 18.04.2014 15:31
Tak snad již bude barva v pořádku
 
Luboš - 18.04.2014 19:15
Aleš - díky za příspěvek z jiného pohledu, ale obávám se, že odpověďi na to proč se zde nedočkáš
 
Luboš - 18.04.2014 19:25
Luděk - teď jsem se dostal k těm partiím a myslím že vzhledem k průběhu hry byla u tebe remis dobrá
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa