Luděk Sedlák: Šachová pohoda při blesku v Hostomicích

 

Soutěže družstev klepou na dveře, a tak jsme se s Jirkou Hallou rozhodli prověřit svou formu na Posvícenském bleskovém turnaji v Hostomicích. Komu se tento způsob přípravy zdá poněkud svérázný, má samozřejmě pravdu, ale pro nás, kdo jsme své výkonnostní cíle už dávno vyměnili za hledání drobných šachových radostí, má setkání s šachovou komunitou a nasátí správné šachové atmosféry svůj význam.

 


kliknutím zvětšit
Pohled do hracího sálu, v popředí bojuje Jirka Halla

V hostomické restaurace U Frajerů se sešlo celkem 74 šachistů, v sázce bylo nejen vítězství ve 14. ročníku Posvícenského turnaje, ale pro šachisty ze Středočeského kraje navíc i titul krajského přeborníka. Turnaj proběhl hladce a bez rušivých momentů, ředitel turnaje Jiří Kadeřábek měl organizaci plně pod kontrolou a polský mezinárodní rozhodčí Tadeusz Agacinski nemusel řešit nic závažného. Nasazenou jedničkou byl FM Tomáš Vojta (2343), dvojku měl největší favorit, blickový specialista a mistr republiky z roku 2011 IM Pavel Jirovský (2305), trojku FM Jiří Gregor (2288). Ti také společně s Pavlem Postupou vytvořili silnou čtyřku, která se oddělila od ostatního vyrovnaného pelotonu a rozdala si to mezi sebou o nejvyšší pocty. Nejlepší start měl Tomáš Vojta: v 6. kole porazil Jirovského, po 8 kolech měl před svým hlavním konkurentem už 1,5 bodu náskok a zdálo se, že mu nic nestojí v cestě za vítězstvím. Po 10 kolech však byla přestávka na oběd, a ta se stala Vojtovi osudnou. Těsně před ní remizoval s Davidem Němcem a prohrál s Gregorem, hned po obědě zaznamenal ještě druhou nulu se Szirmaiem, a přestože posledních šest partií vyhrál, půlbodovou ztrátu už nedohnal. Boj o prvenství byl přesto napínavý až do posledního okamžiku, protože vedoucí čtveřice měla všechny vzájemné partie za sebou a rozhodovalo, jak se kdo vypořádá s ostatními konkurenty. Nejlépe se to povedlo Jirovskému, který po obědě už ani jednou nezaváhal a těsný náskok si udržel až do finiše. Ze 17 partií získal 14,5 bodu, Tomáš Vojta na 2. místě měl 14, 3. Pavel Postupa a 4. Jiří Gregor po 13,5.

 

kliknutím zvětšit

Oba zástupci Caissy Úholičky skončili zhruba „na svém“, střídali jsme úspěšné série se smolnými, co jsme prohospodařili, jsme vyklikařili jinde, jak už to v bleskovkách bývá. Jirka zahájil skromně, ale svědčil mu oběd (gulášek), po němž nasadil k trháku a třemi jedničkami po sobě nahlédl mezi elitu, bohužel smolný závěr, kdy nestihl dát mat dvěma dámami, ho vrátil do lehkého mínusu. Tři nuly v posledních třech partiích znamenaly ve vyrovnané tabulce pád o téměř 30 míst. Já jsem měl naopak vydařený start (s notnou dávkou štěstí, jak jinak), čímž jsem se ale posunul mezi kvalitní soupeře, kteří mě vrátili z oblaků zpátky na zem. Snad poprvé v životě jsem se dostal na turnaji do nějakého sporu, bylo to v partii, kde jsem soupeře matil v okamžiku pádu svého praporku. Soupeř tvrdil, že praporek padl dříve, na šachovnici však už stál mat, tak co s tím? Názory přihlížejících se různily, přímý svědek nebyl, ale nakonec jsme to nijak nehrotili a ještě před příchodem rozhodčího se dohodli na remíze. A abych nevynechal náš konečný výsledek: Sedlák 9/17 a 27. místo, Halla 7,5/17 a 51. místo. To jen aby bylo vidět, jak to bylo „našlapané“ a jak záleželo, v kterém okamžiku se výsledková houpačka zastavila - ještě 4 kola před koncem bylo naše pořadí opačné.

 

kliknutím zvětšit

Bylo zajímavé sledovat, jak si turnaj užívají borci všech generací. Ostřílený veterán Miroslav Hašpl ze Sokola Vyšehrad, kterému bude 30. října už 88 let (psal o něm ve svých šachových vzpomínkách spisovatel Vítězslav Houška, jeho souputník z šachové kavárny U Nováků a ze slavné Kubátotechny - starší generace ví, o čem je řeč), bojoval jako zamlada, nasbíral 9 bodů a skončil na výborném 23. místě. Ode mne dostal „dáreček“, když jsem nechal stát napadenou dámu, ale nebylo to z úcty k matadorovým šedinám, dostal mě prostě do úzkých a dokázal se na partii soustředit lépe než já. Mám od pana Hašpla pozdravovat Mílu Vanku, což tímto rád činím. O celých 80 let mladší je benjamínek turnaje Jakub Vojta, jemuž bude o Vánocích teprve osm. Šachy ho baví, v tátovi má toho nejlepšího trenéra a jeho šachový růst je obdivuhodný. Ten, kdo sleduje na vlašimském webu Kubíkovy pokroky a množící se úspěchy, nepochybuje o tom, že má před sebou velkou šachovou budoucnost. Také v Hostomicích se bil jako lev, v 17 partiích získal 7 bodů a nechal za sebou 13 soupeřů.

 

 

kliknutím zvětšit

A když jde o blicák, nemohu vynechat nekonečný souboj blicařských specialistů Jindřicha Nováka a Jindřicha Melicha. Ani jednomu z nich se tentokrát v turnaji nedařilo podle jejich představ, ale to, myslím, nebylo vůbec rozhodující. Náhodný divák, který se přišel podívat na turnaj a strefil se zrovna do přestávky mezi jednotlivými koly, uzřel následující obrázek (pro nás šachisty to ovšem není žádné překvapení, je to navlas stejné jako při jiných blicařských nebo i rapidových turnajích, jichž se oba rivalové účastní). Uprostřed sálu šachovnice, obkroužená hroznem diváků (nikoli kibiců, to by si nikdo nedovolil) a Novák s Melichem mydlí své nekonečné blicky. Pořadatel nemá to srdce, aby partii necitlivě ukončil, proto počká, až „mistři“ dohrají, a teprve pak dá pokyn k zahájení dalšího kola. Nechci být neuctivý k vítězům turnaje, ale mám pocit, že ani partie na prvních šachovnicích nemají takový ohlas, jako nikdy nekončící souboje dvou Jindřichů.

Proto si dovolím odbočit od Posvícenského turnaje a napsat následující trochu jiné hodnocení šachové neděle U Frajerů, o jaké se, předpokládám, dosud nikdo nepokusil. Pan Jirovský jistě promine.

 

Významný blickový zápas mezi renomovanými mistry Jindřichem Novákem a Jindřichem Melichem v hostomické restauraci U Frajerů skončil po dramatickém průběhu plném zvratů výsledkem 27:25 (v té rychlosti se bohužel reportérovi nepodařilo zjistit, v čí prospěch), celkové skóre se nyní vyrovnalo na 8352:8352. Vedlejší turnaj v bleskové hře za účasti 74 šachistů po celkem nezajímavém průběhu vyhrál Jirovský před Vojtou, Postupou a Gregorem. Koho zajímají podrobné výsledky, najde je na www.chess-results.com.“

 

Příjemný den jsme s Jirkou Hallou zakončili příjemnou návštěvou u kamaráda Ivo Vaněčka, bývalého dlouholetého spoluhráče ze Slovanu Roztoky a Caissy Úholičky. Byla to hezká tečka za hezky strávenou nedělí. Opakuji, byla to hezká tečka za hezky strávenou nedělí.

 

GENS UNA SUMUS!

Luděk Sedlák

názory k článku

Míla - 16.09.2013 23:49
Děkuji za pěkný článek, který se mi povedlo vložit na web až po značných útrapách. A ještě víc děkuji za pozdrav od "ultraseniora" Mirka Hašpla, škoda, že jsem se s ním nemohl sejít osobně. Mimochodem, sehrál jsem s ním kdysi jednu velice památnou vážnou (ligovou) partii, ve které jsem dostal mat a nevěděl jsem o tom :-( Nějakou osnovu článku o Pardubicích jsem si připravil, ale nedostal jsem od nikoho ani diagram, natož pak partii - tak když se nikdo nechce pochlubit ...
 
Luděk Sedlák - 22.09.2013 19:36
Závidím Vlašimi a Novoborskému serveru, jak jejich stránky (na rozdíl od našich) žijí. Já když chci mít na webu Caissy u svého článku nějaký ohlas, většinou si ho musím napsat sám :-) Jinak řečeno: kdybych na Caisse.cz napsal sebevětší kravinu, tak mi to projde - jako tentokrát, když jsem se v článku nejméně dvakrát nepříjemně sekl, a to ve stylu kdysi proslulého rádia Jerevan. A tímto oslím můstkem se konečně dostávám k tomu, co chci napsat. 1/ Jirovský se skutečně stal mistrem ČR v bleskovém šachu, ale nebylo to v roce 2011, nýbrž už v roce 2009 (letí to!). 2/ Oním vítězem ve finále nad Davidem Navarou nebyl Jirovský Pavel (vítěz z Hostomic), nýbrž jeho bratr Miloš. Jistě si mnozí pamatujete na jeho rozhodující tah, díky němuž se stal mistrem republiky - rafinovaný ústup střelcem, jímž nevzal černou dámu, ale zachoval si poslední figurku (a tedy dostatečný matící materiál) a vyhrál na čas. Tak jsem si to zapamatoval i já a bez ověření pak díky tomu napsal dvě zmíněné blbosti. Takže se omlouvám bratrům Jirovským (kdyby si to snad někdy náhodou přečetli) i všem čtenářům našich stránek.
 
Karel - 10.10.2013 11:10
Ahoj Mílo a všichni, taky díky za článek, já jsem se ke svým partiím nějak ještě nedostal, teď už bych na to mohl méít času tak něco zkusím do týdne dodat
 
Lubos - 20.10.2013 16:08
nez se na nas web dostane něco k utkání Caissa - Dobrovice, tak jen vzkaz od Pepy Hnátka - žádné kombinace a dlouhé propočty, jste dřeváci a proto hrajete Krajský Přebor!! Luboš
 
Maťa - 21.10.2013 17:34
Zdravím kamarády z Úholiček a chválím čtivé články pana Sedláka i Míly Vanky! K reportáži z Hostomic bych měl (kromě pochvaly za svěží text) malý dotaz. Není pan Hašpl o 10 let mladší, než je v článku uvedeno? Podle svazové databáze je ročník 1935 a na 88 určitě nevypadá...
 
Luděk - 24.10.2013 02:15
Děkuji Maťovi za upřesnění a panu Hašplovi se omlouvám za přidaných 10 let. Prostě jsem to jen blbě odečetl, což se nám matikářům občas stává. Nějak jsem si dal pana Hašpla do souvislosti se spisovatelem Vítězslavem Houškou, který o něm psal jako o svém souputníkovi ze slavné Kubátotechny, přitom panu Houškovi by letos už bylo právě těch 88 let.
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V