Míla V. - hodnocení A

Kapitánské zhodnocení  výkonů hráčů "áčka":

CELKOVĚ se družstvu tentokrát vůbec nevydařil začátek soutěže a nula po 4. kole znamenala docela depku. Nic na tom nezměnila ani celkem suverénní "povinná" výhra s Kladnem B, protože po ní následoval nečekaný výprask s Žebrákem a dost očekávaný výprask s favorizovanou Lysou, takže jsem po 8. kole odjížděl na dovolenou v situaci, kdy družstvo bylo prakticky odsouzeno k sestupu. Tedy něco, co jsme ale opravdu nečekali.

Pak však přišlo (zaplať pánbůh!) poněkud šokující vítězství v Bakově, za které všem zúčastněným upřímně děkuji. Najednou nám svitla zase naděje na udržení (teď už se mohu přiznat, že jsem v té době moc nevěřil), a do konce soutěže jsme nebyli k poznání. Takže konec dobrý, všechno dobré, ovšem zopakovat si to napřesrok bych opravdu (ale opravdu!) nechtěl.

Oproti loňsku se sestava zásadně nezměnila, výtečného Tomáše Vaňka minimálně nahradil Vláďa Křivánek. Výpadek ovšem zaznamenali hráči na 7. – 9. místě, a připočtu-li k tomu nevýrazné výsledky většiny ostatních hráčů základní sestavy, je celkové skóre 41,5/88 (loni 50/88, předloni ve 2. lize 37/88) dost zákonité.

K výkonům jednotlivců:

Já (5/9, 6x bílé)jsem tentokrát k průměrné hře přidal i průměrný výsledek, pokles úrovně vypadá dost trvanlivě. Mohu jen opakovat z loňska, že bych asi "musel na stará kolena zase začít něco se svou vlastní hrou dělat, minimálně abych neřešil i ve svých variantách problémy už někde okolo 6. tahu…", viz např. partie s Bargelem (Tišice, ELO 2147). A taky bych už rád konečně viděl na první desce někoho mladšího a průbojnějšího!

Tomáš Hruška (4/10, jen 2x bílé) hrál osm partií černými, což je dost krutá zabíračka. V zavřených hrách se občas dostával pod tlak a výsledkem byly nepříjemné časové tísně a zákonité problémy, například s Doleželem (Příbram, 2082) spadnul ve zcela rovné pozici. Oceňuji heroický výkon v těžké věžovce s Kryšpínem (Autoškoda, 2046), na druhé straně se do ní dostal úplně zbytečně. Výsledek trochu slabší, ale (opět opakuji) "nás starce už asi nic lepšího nečeká".

Pepa Fišar (2/5, 4x bílé) je bojovník k pohledání, hraje dostatečně složité pozice, ale jako problém vidím zahájení bílými, z toho Birda stál několikrát dost podezřele a třeba Hašpl (Žebrák, 2058) ho ztrestal zcela suverénně. Chtělo by to prostřídat něčím klidnějším a občas si zahrát nějaké standardnější schéma.

Vláďa Křivánek (5/6, 4 x bílými) uhrál percentuelně jasně nejlepší výsledek, ve svých divočinách se cítí jako ryba ve vodě a soupeře několikrát "přepočítal". Horší zážitek už je to pro ostatní přítomné, kteří se na jeho neuchopitelné pozice musejí dívat – ale brzy jsme si zvykli. Rád bych ho viděl napřesrok na vyšší šachovnici – je ale otázky, jak budou reagovat silnější soupeři.

Jirka Vaněček (3,5/8, jen 2x bílé) hrál asi tak, jak jsem očekával. Bílými sehrál vyrovnané partie, Vondra (Kladno A, 2142) pomohl hrubkou a Jirka viděl; černými to bylo trochu horší, ale je tu zlepšení proti loňsku. Jen s Mudrou (Bakov, 2122) sehrál neobvyklé zahájení (střední hru) tragicky. Jirka se nám ovšem odstěhoval do Slaného a bude se mít s rodinou co otáčet. Navíc ve Slaném je agilní oddíl a Míra Henrych si na něj už jistě brousí své úlohářské zuby.

Honza Framberk (4/10, 7x bílé) stále hraje za družstvo výrazně hůře než na turnajích jednotlivců – že by pocit zodpovědnosti J? Na 5. desce bych očekával výsledek nad 50%, ale nejméně tři hrubé chyby (Horák, Červinka, Diviš) ukazují, že problémem je zejména propočet ve složitějších pozicích. Dalším příkladem je partie s Husárikem (Joly, 2081), kde to naštěstí nezvládl i soupeř. Někdy to bílými bylo až křečovité, viz Červinka (Tišice, 1856), v partii s Horákem (Emerge, 2114) zase pustil černého koně na c4 při vlastní 000 a hrubka už jen korunovala dílo.

Pavel Rakouš (1/5, 2x bílé) předvedl oproti loňsku tragický výkon, tipuji to na mimošachové problémy. Pokud bude chtít za nás hrát dál (taky se nám přestěhoval), asi by se musel smířit s nižší šachovnicí – moje loňská prognóza se bohužel nepotvrdila.

Roman Bílek (2/7, 4x bílé) taky nesplnil očekávání, bílými hraje sice solidně, ale neprůrazně (solidně ovšem staví minoritní útok, abych jen nekritizoval). Stejně jako u Honzy hrají zásadní roli hrubky, viz Maršálek (Kralupy, 1974), Novotný (Emerge, 2034) a Smejkal (Autoškoda, 1892). Nechápu partii s Postupou (Joly, 2109), jak mohl konečnou pozici v databázi černý prohrát? A zase naopak: v oddílovém přeboru mne měl na lopatě, tak asi něco umí, ne J?

Martin Macháček (1/3, 1x bílé) si třikrát zahrál a zřejmě u nás skončí, z Liberce je to daleko a asi má dost jiného na práci. Výsledek slabý, přitom na jeho schopnosti hrál nízko.

Milan Mintěl (3/5, jen 1x bílé) se už trochu oklepal z předchozích hubených let a připomněl svou lepší minulost. Výbornou poziční partii sehrál černými se Soukalem (Příbram, 1915), pěkně zabojoval v horší pozici s Mišičkem (Kladno A, 2074). Tady ale, stejně jako s Hanibalem (Emerge, 1935) pokazil velmi dobrou koncovku, jako vysvětlení mě napadá únava (malá praxe!). Pokud bude moci nastoupit častěji, příležitost určitě dostane a věřím, že se stane opět oporou.

Výsledek Jirky Hally  (1,5/5, 3x bílé) je horší než loni, nicméně mohu opět citovat z loňska: "kdyby se občas trochu vyspal!". S dovršením seniorského věku by teoreticky mohl mít na šachy víc času J. Partie s Kočím (Autoškoda, 1851) a Garšicem (Bakov, 2052) založil výborně, ale jednu už vyhranou zremizoval a druhou dokonce prohrál. A skoro v každé partii přijde útlum, někdy to překoná, ale častěji ne…

Luděk Sedlák (6/8, 5x bílé) byl nejsvětlejším zjevem, hrál jako za mlada. Nerad dělám nějaké žebříčky, ale asi bych ho hodnotil jako nejlepšího hráče družstva. Napřesrok Tě, Luďku, chci postavit o trochu výš – souhlasíš?

Marek Vlček (3,5/7, 3x bílé) – i u něj bych asi mohl opsat loňské hodnocení. V horších pozicích je vynalézavý a bojovný, ale Marku, proč se sakra do těch horších pozicí dostáváš? Nicméně velmi užitečný hráč na zadní šachovnice, možná by prospělo více praxe.

Jarda Kretschmer a Rudla Vlček si letos nezahráli, v neustálém boji o holý život dostali přednost výše nasazení hráči. Myslím, že v příští sezóně dojde i na ně, hráčů pro áčko moc nemáme.

Všechno dobré vám všem přeje a na další pěkné zápasy se těší kapitán a trenér

Míla

PS. Prosím všechny zase o stručnou reakci včetně jakýchkoli námětů pro další sezónu a event. kritických připomínek k mé osobě. Doufám, že se nikdo neurazil, všichni hrajeme, jak umíme. Rád bych také věděl,  s kým vším Caissa může počítat pro příští sezónu. Tak se ozvěte!

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V