Na favorita jsme tentokrát nestačili

 

Ve třetím kole nám los krajského přeboru přiřknul naše dobré známé z Mladé Boleslavi, papírového favorita soutěže. Soupeři přijeli do Úholiček prakticky v plné zbroji (zejména na prvních deskách), v naší sestavě nahradil Radka Veveru hostující Michal Schmalz, poprvé nastoupil Michal Cvikl a loni velmi úspěšný Luděk Sedlák.

 

Přípravu hrací místnosti zpestřily dva zajímavé telefonáty od našich hráčů. Nejdřív Michal Schmalz oznámil, že byli svědky nehody kousek od Velkých Přílep a že musí čekat na policajty, vzápětí zase volal Luděk, že z Prahy přijedou trochu později, neboť právě platí pokutu. Nicméně nakonec všichni dorazili a bitva mohla začít.

 

Bohužel hned první zprávy z bojiště naznačily, že to nebude lehké. Michal Schmalz už v raném stádiu partie s Martinem Jačkem (2217) přehodil tahy a ztratil bez náhrady pěšce, což zkušenému soupeři stačilo – Michalův odpor byl sice dlouhý, ale v podstatě beznadějný. Ani na třetí šachovnici nám růžičky nevykvetly, Martin Dungl sehrál bílými proti Davidu Vichnarovi (2203) výměnný dámský gambit velmi pasivně a po sérii chyb rychle prohrál.

 

Skóre vylepšil Tomáš Hruška spolehlivým pozičním výkonem proti M. Hajnému (2049) a zejména Honza Framberk, který rázným útokem (s malou vadou na kráse, viz trenérské okénko) doslova smetl Pavla Crhu (2132), tím ale dobré zprávy v podstatě skončily. Hrály se sice ještě čtyři partie, ale ani v jedné jsme v tomto momentě nestáli líp a obavy o výsledek, už byly plně oprávněné. Snad jen Luboš Maršálek, který Ondřeji Crhovi (2151) černými už v 6. tahu obětoval pěšce (a současně vyměnil dámy), nebyl po celou dobu vážněji ohrožen a partii také celkem v pohodě zremizoval.

 

Debutující Michal Cvikl postavil proti O. Horákovi (1995) rovnou pozici a dokonce v jeden moment mohl získat značnou výhodu, místo toho ale pozici nepříliš vhodně zjednodušil a nakonec prohrál dámskou koncovku s pěšcem méně. Průběh zbývajících dvou partií připomínal přesýpací hodiny.

 

Luděk Sedlák nejprve pokazil celkem přijatelnou pozici s mým vrstevníkem Mílou Jačkem (2030, ročník 1940) a mohl docela rychle prohrát, soupeř však nepokračoval dost důrazně a vznikla pozice s oboustrannými šancemi. Hodnocení pozice se ještě několikrát otočilo, ale nakonec partii pokazil Luděk a soupeř mohl několikrát přejít do zcela vyhrané pěšcovky. Únava ovšem dělala své a z ničehož nic se Luďkově poslední věži otevřela cesta k „zešílení“. Ani to ale nebyl konec, Luděk možností pohrdl a celkem jednoduchou věžovku už soupeř nepustil.

 

A nakonec moje partie s Martinem Řehořkem (2315), která rovněž připomínala komedii omylů. Moje (bohužel tradiční a asi nevyléčitelné) děsivé hospodaření s časem v trochu nestandardní sicilce vyústilo do úplně prohrané pozice. Vymyslel jsem ještě poslední léčku, která ovšem vedla do postavení s počítačovým hodnocením okolo minus dvaceti. O tom, že je to takhle špatné, jsme ovšem oba neměli ani tušení. Soupeř už toho měl asi taky dost, z několika vyhrávajících pokračování zvolil jednoduchý zisk materiálu – a přehlédl věčný šach. Únik hodný Houdiniho, zápas nicméně skončil po zásluze naší porážkou 3-5.

 

Bojovali jsme, ale soupeř byl, objektivně řečeno, trochu nad naše síly. Už to tak vypadá, že letošní přebor rozhodně nebude procházka růžovým či jiným květinovým sadem. Čeká nás ještě prosincový zájezd do Příbrami – a pak Silvestr a zbylých 7 kol. Budeme se na to všechno těšit, zase tak špatně, jak ukazuje postavení v tabulce, myslím nehrajeme.


názory k článku

Martin - 26.11.2013 16:34
Mílo, kde u tebe udělal černý chybu? Uvažoval jsem, že místo vyšachování věže (po tvém Dxd7) mohl ustoupit někam střelcem, s hrozbami matu (po De/g2+) a h1D. Ale abys tam nevěčnil... Stačilo by Sc3?
 
Luboš - 26.11.2013 18:21
MB se dost dlouho obávala o výsledek a ještě při časové kontrole to tak jasné nebylo. Min ve dvou partiích jsme mohli při troše štěstí získat celkem i o bod víc a zápas tak zremizovat. No nic nestalo se. Možná že kdyby naši dva hráči neměli před utkáním Mílou zmíněné nepříjemnosti tak by hráli jinak, ale to jsou jen ty kdyby...
 
Míla - 26.11.2013 23:39
Martin: Tak tak, nejsilnější bylo 1...Sf6!! a počítač za chvíli dokonce hlásí mat asi 25. tahem, viz partie v Trenérském okénku č. 2 Luboš: Máš pravdu, štěstí se nám zatím spíš vyhýbá - ale stejně, na 4-4 bychom ho potřebovali docela dost. Snad někdy příště!
 
Luděk - 27.11.2013 08:26
Za sebe musím říct, že to byl pro mě tak trochu den blbec. Cestou pokuta od Městské policie za zastavení na zákazu (pod Kulaťákem, kde se šachisté nabírají odjakživa, což mladá příslušnice odmítala uznat), no a partie s panem Jačkem to dovršila. Při přechodu do koncovky jsem pokazil velmi nadějnou pozici a byl totálně prohraný, pak jsem v dálce zahlédl "světýlko naděje" s možností remízy šílenou věží. Soupeř si na to skutečně nedal pozor (mohl snadno vyhrát mnoha způsoby), ale když se ta možnost naskytla, najednou jsem "uviděl", že tam remíza není, protože bílý král se schová. Snadno se dalo spočítat, že to nebyla pravda, král neměl úniku. Bohužel frustrován tímto zjištěním jsem zahrál jinak a samozřejmě prohrál. Nejvíc mě na tom štve, že jsem tu možnost viděl dlouho dopředu, snažil se své věže pokud možno "nenápadně" připravit k zešílení, a když k tomu opravdu došlo, sehraju to jak ... (dosaďte si sami). Ještě že jsme neprohráli 3,5:4,5, to bych asi nevydýchal...
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V