OPEN Praha 2009

kliknutím zvětšit

Open Praha 2009


Tradičního pražského turnaje na začátku roku jsme se z Úholiček zúčastnili 3 borci:  Jirka Tejkal si zahrál A-turnaj (statečný to muž) a Jindra Novák a já B-turnaj. Chci se s vámi podělit o dojmy z turnaje, jak jsem to osobně všechno prožíval a ukázat pár zajímavých a poučných šachových momentů.
1.kolo
Povinné vítězství černými figurami se slabším soupeřem. Dobrá volba zahájení (strategicky složitá francouzská obrana) a soupeř se neorientuje a nekorektně obětoval figuru. Byl to můj nejsnadněji uhraný bodík v turnaji.
2.kolo
Po předchozí partii jsem zašel s jihlavákama na jedno pivo. Protáhlo se to ale až skoro do svítání, ani nevím jak. Doma pak musím dělat jakoby nic a plnit roli otce. K partii se soupeřem, z jehož ela mám respekt, nastupuju s kocovinou a těžkým bolehlavem z nevyspání, ale zase bez výčitek, že bych to stejně i tak asi prohrál. Nakonec ale soupeři ve vhodný moment nabídnu remízu v dynamicky rovné sicilce. Naštěstí to soupeř přijal, jinak by mě ten den utahal kdokoli. Peláším hned domů unavit i osmiměsíčního špunta a usnout zároveň s ním.
3.kolo
Dostal jsem soupeře toho nejtěžšího a pozdějšího vítěze turnaje rusa Golcmana 2299. Černými figurami stačí jen malá nepřesnost v zahájení a tenhle borec mě metodicky šroubuje až k vynucené ztrátě pěšce a zdechlé pozici.
4.kolo
Mám hratelného soupeře s Elo 1854. Bílými chci vyhrát, soupeř se brání skandinávskou a pak bere otráveného pěšce, načež ho dobírám s výbornou pozicí zpět. Bohužel nenašel jsem správný plán, zkonzumoval pěšce, ale soupeř se tím zkonsolidoval a koncovku nestejnobarevných střelců i bez pěšce udržel. Že ale realizace výhody není jednoduchá uznal i kapitán Míla, který se zrovna v sále objevil a vítězný manévr věží na b8 jsme nenašli ani v krátké analýze po partii. Ukázal mi to až Fritz:

V kritické pozici (viz diagram) je bílý na tahu a černý má problémy s rozehráním střelce f8.

 

 

 


Bílek Roman - Huth Oliver


5.kolo
Dnes je dvoukolo, chce to pošetřit síly na odpoledne, ale po nevýhře v minulém kole mám slabšího soupeře a musím hrát na malou výhodičku v jezdcové koncovce, kdy zbyl soupeři izolovaný pěšec a toho také využívám k výhře, ale nadřu se jak kůň.
Jindra má zatím 50% se slabšími soupeři, ale nyní odstartoval svou sérii 4 výher v řadě!
6.kolo
Čekám někoho silnějšího, ale k mému překvapení hraju s mladou holčinou s elem 1260. Tvořím už od zahájení, ale kde nic tu nic, mám jen skoro rovnou koncovku a nestačím se tomu divit. Tu ale dvakrát chybuje a bod je můj, no ale zapotil jsem se u toho pořádně.
Neskutečnou partii sehrál Jindra. Zmatil soupeře, kterého jsem předtím nemohl zlomit (což beru jako pomstu Úholiček), už v 10.tahu a navíc ještě dřív, než jsem já vůbec začal hrát! Je to prostě Ďábel!!!


 

 

 


Novák Jindřich - Huth Oliver


7.kolo
Konečně se dostávám k lepšímu soupeři. Hraju černými proti výměnné variantě dámského gambitu a najednou zjištuju, že mi pozice nejen nesedí, ale ani vůbec nebaví. V zoufalství ztrácím pěšce a brzo vzdávám i partii.
8.kolo
Dostávám kvalitního soupeře, kterého kolo předtím hezky zafiknul Jindra. Mám bílými nadějnou pozici a nebýt taktického zaváhání ve střední hře a pak ještě chybného přechodu do koncovky, mohlo se to třeba povést i mě. Výsledkem ale bylo, že jsem se musel přesně ubránit ve věžové koncovce, což se nakonec docela hezky povedlo:


 

 

 


Bílek Roman - Šišák Rudolf


9.kolo
Někteří to dávají po půlhodině za remis, já jsem ale bojovník a soupeře nešetřím ani v posledním kole. Proč taky, když mám do koncovky pěšce navíc a výhra se zdá být jen věcí techniky, která mě tentokrát nezklamala. Ani se mi nechce věřit, že dohrávám jako poslední a všichni už se třepou na oficiální výsledky.
Jindra v minulém kole opět upletl matovou síť a nyní hraje se 6 body na 2.šachovnici! Bohužel přehlédl vidličkovou kombinaci s odebráním pěšce a prohrál.
Nakonec tedy Jindrovo 11.místo a moje 16. není žádným zklamáním.
Jirka Tejkal to měl v A-turnaji těžké. Jeho partie jsem v tom mumraji nestačil sledovat, ale obral o půlbodíky i pár silnějších soupeřů. Byl nasazen jako č.78 a skončil na 79.místě se 4 body a na Elo si taky nepohoršil.
Závěrem shrnutí. Příjemný turnaj v pěkném prostředí. Určitě jsem při hře získal cenné zkušenosti do dalších bojů nejen za Úholičky. A příští rok ať vás tu hraje z Úholiček víc!

 

Roman


názory k článku

WEBMASTER - 20.01.2009 17:16
OMLUVTE PROSÍM TU NEPOVEDENOU DIAKRITIKU U KOMENTÁŘŮ V JEDNOTLIVÝCH PARTIÍCH. ČASEM BUDE VŠE OPRAVENO...
 
Radim - 20.01.2009 17:17
Romane to je moc pěkný článek. Piš prosím častěji...
 
Mirek - 20.01.2009 20:20
Ahoj. Zajímavé čtení, ale kromě jedné partie (Novák-Huth) se mi žádná další nezobrazila, předpokládám, že to souvisí s omluvou za nepovedenou diaktritiku u komentářů ?
 
Roman - 20.01.2009 21:32
Jsem rád, že se vám článek líbí, snad budu psát i častěji a hlavně doufám, že půjdou brzo ty partie, určitě si je přehrajte!
 
Radim - 21.01.2009 02:24
To je divný, mě to přehrávání funguje normálně... Musím to dát vědět Radkovi a ozveme se co s tím.
 
Radim - 21.01.2009 14:25
Ono to asi bylo skutečně tou diakritikou. Teď už by mělo všechno fungovat. Co ty na to Mirku?
 
Roman - 21.01.2009 23:28
Ted už je přehrávání OK. Vyzkoušeno ze 2 různých zdrojů. Radime super a dík!
 
Mirek - 25.01.2009 15:46
Ahoj. Prošel jsem si partie, funguje bezchybně. Díky, Mirek.
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V