Putovní kůň Lokomotivy Praha

kliknutím zvětšit

Před třemi týdny mě Jindra Novák a Jirka Tejkal pozvali na turnaj v rapidu pořádaný Lokomotivou Praha. Jejich hrací místnost je v budově pražských skautů, šikovně umístěná minutu chůze od metra Vltavská, v těsné blízkosti železničních kolejí.
Turnaj byl součástí 32. ročníku seriálu o „Putovního koně Lokomotivy", kde se týden co týden střídají turnaje v rapidu a blickách. Tentokrát se hrál rapid, který zde má několik specifických pravidel. Hraje se vždy švýcar na 5 kol, partie 2x15 minut + 5 vteřin na každý vykonaný tah. Aby se nestalo, že se některá partie díky přidávanému času neúměrně protáhne, odměří se po 40 minutách hry poslední 3 minuty, během nichž musí partie skončit. Když žádný z hráčů do té doby nevyhraje, je partie, bez ohledu na situaci na šachovnici, remis. Zvláštností je „fotbalové" bodování: v rapidu jsou za výhru 3 body, za remízu jeden. Specifické jsou i turnaje v blickách. Ty mají pokaždé 15 kol, takže maximální možný zisk z každého turnaje (ať blesk či rapid) je 15 bodů. Když se na blicky sejde víc hráčů, odehraje se jen prvních 15 kol podle losování, když naopak méně, hraje se potřebný počet kol na dvě partie.
Je tam fakt příjemné šachové prostředí, přátelská pohoda i silná konkurence. K mému úvodnímu výsledku jen stručně: Domácí matadoři si mě jako nováčka vychutnali a dostal jsem od nich kvalitní sodu. V prvních dvou kolech jsem hrál s prvními dvěma borci celkového pořadí, kteří mají ELO okolo 2150, ale ani další mě nijak nešetřili. Před posledním kolem jsem měl pouhé 2 body za 2 remízy, ale naštěstí jsem vyhrál aspoň závěrečnou partii, díky čemuž jsem neskončil úplně poslední. Zahrál jsem si ale fakt dobře a od té se snažím každé středeční odpoledne putovat za Putovním koněm. Místní mě přijali vlídně - asi proto, že se nehádám a (přestože mé bodové zisky mají mírně vzestupnou tendenci), získali do party kolegu, na němž si mohou vylepšovat skóre :-).
K zisku „Putovního koně" má nakročeno domácí Michal Větrovský. Na předních místech celkového pořadí figuruje Jirka Tejkal (pohybuje se mezi 5. a 6. místem), a hlavně Jindra Novák, který je zatím celkově 3., ale v blickách s přehledem vede a má šanci shrábnout podstatný díl z finanční ceny, kterou dá dohromady startovné ze všech turnajů (vklad je vždy symbolická dvacka). Výsledky i průběžné pořadí jsou pravidelně doplňovány na webových stránkách Lokomotivy Praha, kde najdete i komentáře k jednotlivým turnajům. Jejich hlavním organizátorem je Vláďa Kučera, který stihne sám hrát, řadit dvojice do švýcaru, zaznamenávat výsledky, v zárodku řešit případné spory (kterých je minimálně) a vůbec bdít nad hladkým průběhem turnajů.

 

Luděk Sedlák

 

názory k článku

Radim - 13.05.2009 16:59
Luďku, díky za další pěkný článek. Doufám, že v tobě máme dnes již pravidelného dopisovatele a čtenáře :-). Odkaz na web LOKO Praha jsem umístil do sekce \"ODKAZY\".
 
Qenda - 18.05.2009 23:15
Sice nevím co je blicka, ale pomalu se začínám orientovat :-)
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V