Radotínský šachový turnaj Antonína Krásného

kliknutím zvětšit

Radotínský propagátor šachu Antonín Krásný, člen ŠK Smíchov, kterého hráči Caissy dobře znají z účasti na roztockých a libčických turnajích, měl v roce 2001 dobrý nápad sezvat místní „kavárenské" šachisty k turnaji v rapid šachu do restaurace Berounka. Účast tenkrát přislíbili skoro všichni, kdo se utkávali za šachovnicí při pivku v nemilosrdných bitvách v radotínských restauracích. Někteří se však na poslední chvíli turnaje zalekli, a tak se nakonec sešlo pět šachistů, kteří si to rozdali v dvoukolovém klání a dali tak základ turnaji, jenž se v Radotíně uskutečnil letos už podeváté.

 

 


kliknutím zvětšit

První turnaj se mi podařilo vyhrát, za mnou na 2.místě skončil nějaký Jindra Novák. Kdybych tušil, že se z „nějakého Nováka" později vyklube náš Jindřišek, obávaný bijec v turnajích všeho druhu a v současnosti platný hráč A a B týmu Caissy Úholičky, chodil bych už tehdy vychloubačně s nosem nahoru, protože to bylo poprvé a naposled, co Jindra pustil v Radotínském turnaji někoho před sebe. A to se v dalších letech v Radotíně vystřídali takoví borci jako Melich, Groh, Vanka, Mintěl, Halla, Vlček či Framberk, abych jmenoval aspoň ta největší esa. Párkrát se zdálo, že někdo z nich Jindřiška z jeho výsadní pozice sesadí, dvakrát určila vítěze až pomocná kritéria, ale konečný výsledek zůstával rok od roku stejný.

 

 


kliknutím zvětšit

Bylo tedy nad slunce jasné, kdo je v 9. ročníku, hraném v sobotu 3.října 2009, jediným a nezpochybnitelným favoritem. Účastníků se sešlo 11, takže švýcar na 7 kol byl poněkud komplikovaný, ale Tonda Krásný se zhostil organizace se ctí. Soupeře neurčoval žádný šachový program, ke slovu přišly staré dobré kartičky. Každý to už na nějakém turnaji zažil - hráč má svou kartičku, do ní se píší jména soupeřů, výsledky a celkový počet bodů. Lichý hráč má na kartičce napsáno „volno" a získá bez boje kontumační bod. Díky tomu vznikla na turnaji zajímavá hláška, třeba se ujme i jinde: „Jak jsi hrál? Vyhrál, porazil jsem volno". Jirka Halla to ještě vylepšil, před posledním kolem pravil: „Asi vyhraju, hraju s volnem". A po chvíli dodal: „Stát se může cokoli, jestli to nezblbnu nebo nespadnu". Málem měl pravdu - protože nevycházely dvojice, muselo se poslední kolo přenasadit a Jirka hrál najednou místo s volnem s Jankou Sedláčkovou. Byl to boj, Janka nic nedala zadarmo a skutečně vážně hrozilo, že Jirka spadne. K této pointě ale nedošlo, Jirka to stihl a připsal si poslední bod.

 

 


kliknutím zvětšit

Snad ani nemá cenu ptát se na vítěze, stal se jím poosmé v řadě Jindra Novák s přesvědčivým náskokem 1,5 bodu. Jindra teď jede na vítězné vlně, toto byl jeho třetí vyhraný rapid během posledních 14 dnů (předtím 23.9. na Putovním koni Lokomotivy Praha a 28.9. v Radlicích). O jeho prvenství bylo rozhodnuto už kolo před koncem, a tak bylo přikročeno k nebývalému experimentu - volno a kontumační bod, který obvykle dostávají hráči na posledních místech tabulky, měl v posledním kole vítěz turnaje. Návrh, aby jako vedoucí hráč místo kontumačního bodu dostal kontumační nulu, bohužel neprošel. Sluší se dodat, že Jindra vyhrál zcela zaslouženě, své soupeře drtil s naprostou suverenitou. Jedinou půlku mu uzmul pořadatel a ředitel turnaje Tonda Krásný. Ten je jediným hráčem startovního pole, kdo to na Jindru umí a z něhož má Jindra oprávněný respekt. V dosavadních ročnících ho dokázal už 4x porazit, což při Jindrově suverenitě je obdivuhodná bilance. A abych nezapomněl na konečný výsledek: 1.Novák 6½, 2.Vlček 5, 3.Sedlák 5, 4.Halla 4½, 5.Krásný 4½, 6.Zábranský 3½, 7.Novotný 3, 8.Sedláčková 3, 9.Štross 3, 10.Hlaváček 3, 11.Mašek 1.

 

 


kliknutím zvětšit

Při vší úctě k výkonu vítěze, největší hvězdou turnaje byla Janka Sedláčková a její roztomilé štěňátko, pudlinka Adélka. Je pravda, že někteří soupeři zvažovali protest, neboť považovali za nespravedlivé, že musí hrát proti dvěma ženským současně. A měli pravdu. (Sem patří smajlík, ty ale prý na tomto webu nefungují). Těžko říct, jak to Adélka poznala, ale když se její paninka dostala v partii do úzkých, úpěnlivě se rozštěkala.
Ještě doplním, že šachisty hostila příjemná restaurace Berounka, příznivci pěnivého moku si mohli vybrat mezi značkami Gambrinus a Svijany a v polední pauze si účastníci pochutnali na výborném gulášku. Poslední vytrvalci si šachový turnaj prodlužili partičkou mariáše.
Chcete-li prožít příjemný šachový den a zahrát si na pohodovém turnaji, přijeďte za rok opět do Radotína. To bude turnaj Tondy Krásného hostit jubilejní 10. ročník.

 

 

Luděk Sedlák

názory k článku

Radim - 05.10.2009 09:59
Vždycky když čtu tyhle krásné články, mrzí mne, že jsem tam taky nebyl. Bohužel, člověk nemůže být současně na dvou místech a tak mi nezbývá než doufat, ža snad příště...
 
Luděk - 05.10.2009 18:21
Radime, příští rok budeš v Radotíně vítán. Díky za bleskurychlé umístění článku na web.
 
Marek - 06.10.2009 14:09
Jo byl to pěkný turnaj s tradičním vítězem. Jsem rád, že jsem mohl být při tom. Musím vyzdvihnout hru neznámého pana Novotného, dusil mě i Luďka a měl skončit víš. Tak zase za rok.
 
Béďa - 21.10.2009 13:35
Do Radotína jsem se oženil před 2 roky.Jsem velmi rád že se zde konají takové turnaje jako turnaj Tondy Krásného je.Jsem rád že jsem se tohoto turnaje mohl osobně zúčastnit a zároveň zde najít nové kamarády,kteří sdílejí stejný koníček jako já.Jsem též rád,že mě přijali šachysté ŠK Smíchov a Cassy Ouholiček mezi sebe.Jako třeba Tonda Krásný,Marek Vlček a Luděk Sedlák s kterým si chodím zahrát šachy na Viničky a rozumíme si a máme podobné názory.Díky kamarádi!
 
Venca - 09.06.2010 09:58
Chalpi, nevíte kde je na tý klávesnici "zavináč" (@)? Nějak ho numůžu najít!
 
kapitan Zrcatko - 09.06.2010 10:05
Pokud mas ceskou klavesnici, tak AltGr+v
 
kapitan Zrcatko - 09.06.2010 14:49
Neni zac...
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V