Sezóna 2012-13 je za námi

Na konci každé sezóny se sluší ji nějak popsat, pochválit sebe i ostatní (pokud je alespoň něco ke chválení) a vyprodukovat nějaké moudro, týkající se budoucnosti naší šachové party. Nechtělo se mi ale jen opisovat to, co si každý přečte v závěrečné zprávě pana Skály, a tak jsem si dal trochu na čas (jak mi bylo připomenuto jedním z nás).


Takže nejprve k týmu jako celku. Soutěž jsme odehráli v podstatě ve 12 lidech, z toho 4 byli hosté. To není mnoho - na tak silnou soutěž, jakou přebor Středočeského kraje bezesporu je. Protože Honza Štursa i Aleš Palas se v příští sezóně stanou opět našimi soupeři, doplnění kádru je naprostou nutností. Něco z vlastních zdrojů - snad se o výkonech hráčů béčka a céčka taky něco dozvíme, viďte, kapitáni? Ale i náhončí a nákupčí mají pohotovost, podmínky nabízíme, jak známo, vynikající. Zejména řízečky na slavnostním zakončení sezóny nemívají chybu.


Co musím beze zbytku pochválit, je bojovnost a soudržnost týmu. Opakovaně mizerné jsou ale starty do sezóny. Letos jsme v 1. - 6. kole vybojovali celé tři zápasové body (skóre 18/48), v minulé soutěži bodů osm (skóre 26/48). V obou případech celkový umělecký dojem napravilo úctyhodných 13 zápasových bodů ze zbývajících pěti kol, napotřetí by se to už ale podařit nemuselo. Vím o jediném léku, ale ne pro každého je stravitelný. Chtělo by to na podzim před soutěží něco odehrát, aspoň pár rapidů. Člověk by málem navrhl oprášit oddílový přebor, ale zkušenosti jsou tuze tristní. Tak co vy na to, spoluhráči? Na druhé straně - co bychom chtěli, jsme amatéři a šachům se věnujeme jen, jak okolnosti dovolí.

 

Štěstěna se k nám chovala celkem přiměřeně. V Příbrami nám vcelku s úroky vrátila, co jsme v jednotlivých partiích ostatních zápasů poztráceli. Ještě bych řekl, že řada z nás (mne nevyjímaje) má určité problémy s únosným přežitím zahájení, kupodivu často bílými.

 

A teď jednotlivci. Podotýkám, že jsou to z mé strany budou spíš jakési imprese, na podrobnější rozbor nemám čas ani výkonnost. Ostatně, kdokoli z nás jen těžko začne na starší (i docela stará) kolena intenzívně trénovat a odstraňovat své četné nedostatky. Takže budu rád, když se v diskusi vyjádříte, budete polemizovat a případně mi za nesmysly nadávat - na obsažné komentáře se opravdu těším! (Technická poznámka: uvedené hodnoty Ela na konci sezóny jsou dány i výkony v ostatních soutěžích, takže ne vždy odpovídají hře v KP.)

 


kliknutím zvětšit

1. Karel Vlach 2,5/5 (50%), perfo 2133, Elo na začátku 2107, Elo na konci 2140


Padesát procent na první desce určitě není špatné, dokázal přehrát i výborné soupeře, ale s realizací výhod to bylo horší. Taky účast nebyla z nejvyšších (to je konstatování, nikoli kritika!), občas nebylo do poslední chvíle jasné, zda Karel nastoupí. Což je u první šachovnice poměrně významná vada.

kliknutím zvětšit

2. Jan Štursa 4/9 (44%), perfo 2103, Elo na začátku 2135, Elo na konci 2116


Asi nebyl moc spokojený, jeho partie občas připomínaly přesýpací hodiny. Hraje složité šachy a na naší úrovni tam k chybám dochází zcela zákonitě.

kliknutím zvětšit

3. Luboš Maršálek 3,5/8 (44%), perfo 2088, Elo na začátku 2043, Elo na konci 2046


Solidní výkon, mj. suverénně odremizoval IM Jírovského. Prohra s Jindrou Novákem jde na vrub bolavého zubu, jinak bez připomínek. Možná by neškodil trochu průraznější repertoár zahájení, hlavně za bílé. 

kliknutím zvětšit

4. Miloslav Vanka 4,5/7 (64%), perfo 2171, Elo na začátku 2137, Elo na konci 2177


Moc jsem toho nevymyslel, většinou jsem začal hrát, až když mne soupeř přivedl do úzkých. Potěšil mne (po docela dlouhé době) závěr partie s Martinem Krejčím, naopak nepotěšil start 0,5/3.

kliknutím zvětšit

5. Radek Vevera 5,5/10 (55%), perfo 2108, Elo na začátku 2109, Elo na konci 2120


Jedna z opor mužstva, jeho partie byly dlouhé, bojovné a obsažné. Doufám, že na nás Radek nezanevře a že bude hájit barvy Caissy i nadále.

kliknutím zvětšit

6. Aleš Palas 2,5/7 (36%), perfo 1838, Elo na začátku 2020, Elo na konci 1974


Aleš by na tuhle soutěž asi rád zapomněl - nedařilo se. Stavěl často dobré pozice, ale následovaly chyby a nuly. V partii s Brezmenem se mohl proslavit, kdyby uviděl (netriviální!) taktiku v 10. tahu. Aleš se jistě zase chytí, doufám, že ne hned proti nám.

kliknutím zvětšit

7. Martin Dungl 2,5/5 (50%), perfo 2029, Elo na začátku 2016, Elo na konci 2062


Další velký bojovník a platný hráč, a doufám, že trvalá posila do příštích bojů. Zaskvěl se zejména v Příbrami, kde v úplně prohrané věžovce postavil soupeři nekrytelný mat uprostřed šachovnice.

kliknutím zvětšit

8. Tomáš Hruška 1,5/6 (25%), perfo 1824, Elo na začátku 2060, Elo na konci 2032


Druhý nešťastník, kterému se letos v Caisse nedařilo; tady ale hrály roli hlavně vážné nešachové důvody. Tomáši, zase bude líp!

kliknutím zvětšit

9. Pavel Otruba 3/6 (50%), perfo 2007, Elo na začátku 2031, Elo na konci 2044


Pavlovy partie byly vesměs zajímavé, měly ale jednu vadu. Nikdo nikdy nevěděl, jak partie dopadne. Výsledek přijatelný, i tady asi hrály negativní roli mimošachové příčiny.

kliknutím zvětšit

10. Jan Framberk 5,5/10 (55%), perfo 2011, Elo na začátku 1971, Elo na konci 2012


Jeden z mála, který naopak odstartoval impozantním způsobem (skóre 3,5/4); pak ale přišel útlum a vrátila se nejistota. I tady byly nešachové faktory, v tomto případě ale naopak kladné - nicméně u partie rozptylující. Měl celkem sedmkrát černé!

kliknutím zvětšit

11. Luděk Sedlák 5/6 (83%), perfo 2160, Elo na začátku 1883, Elo na konci 1910


Další z tahounů mužstva, obětavě zaskakoval a nakonec skončil s vůbec nejlepším procentuelním výsledkem. Doufám, že se mu v áčku bude dařit i napřesrok.

kliknutím zvětšit

12. Petr Buriánek 4,5/8 (56%), perfo 1975, Elo na začátku 1902, Elo na konci 1893


Stavěl výborné pozice a někdy výhodu i zkušeně realizoval. Občas se ale vloudila nejistota a nervozita, stejně jako už párkrát v minulosti. Při větší sebedůvěře by výsledky musely vypadat ještě mnohem líp.

 

Nehodnotím Marka, který přispěl bojovnou remízou k našemu překvapujícímu vítězství v Příbrami. Kdyby ses nám, Marku, jednou vrátil... Milan Mintěl nenastoupil ani jednou, takže mu mohu jen poděkovat za výkony v minulých letech a zřejmě se s ním prozatím rozloučit.

 

Takže suma sumárum celkem spokojenost, o moc lepší umístění asi v silách současného kádru není; jen ty nervy po prvních kolech bych si rád příště odpustil.

 

Na reakce se těší
Míla


názory k článku

Míla - 09.05.2013 13:00
Za některé fotky se sluší trochu omluvit, ale lepší nemám - dodá někdo něco do archivu?
 
Lubos - 09.05.2013 19:28
hmm, podobně jak naši hokejisté na MS. Hra celkem dobrá, ale nebyl tam důraz a zakončení. Uvidíme v další sezóně, jestli chytneme i ten začátek. To se zdá být rozhodující. Já osobně jsem pro jednodenní oddílový rapid těsně před začátkem sezóny. Ohledně posil jsem max pro 3 hráče a doplnil bych náš Ateam o jednu hvězdu z našich zdrojů z B teamu. Luboš
 
Marek - 10.05.2013 18:45
Napsáno sice stručně, ale hezky. Můj návrat do Čech není momentálně na pořadu dne, ale znáte to, stát se může cokoliv. Apropos jeden borec z Béčka se stejnými iniciály jako já si letos zadělal na cenu Skokan roku, takže rezervu bychom měli vyřešenu. Tak zlomte vaz a jen houšť.
 
Luděk - 10.05.2013 23:12
Objektivní a střízlivé hodnocení. Jedinou výhradu mám k sobě, označení náhradníka za jednoho z "tahounů" je dost nadnesené - jednak jsem sehrál málo partií a co si budeme namlouvat, bodový přísun na dolních šachovnicích hodně závisí na síle soupeřů. K ostatnímu pár faktických připomínek. 1/ Špatný start: Opakuje se to skoro každý rok, navíc stejně chabý vstup do soutěže mělo letos i béčko (na startu "velká rošáda" a jediná výhra v prvních šesti kolech, pak následoval stejně suverénní závěr). Velmi se přimlouvám za to, co napsal Luboš - na rozehrání by nám mohl pomoci oddílový přebor v rapidu před začátkem sezony. Velmi jsem to prosazoval už loni, ale návrh bohužel nepadl na úrodnou půdu, tak tedy snad letos. Chce to jediné: určit termín s dostatečným předstihem, ne se ptát na poslední chvíli, kdy má kdo čas. 2/ Posílení áčka: Jednoznačným kandidátem je Mirek Vaic, jeho letošní výsledek v béčku (9 z 9!!!) je famózní, navíc výborně hrál i za C-tým se silnými soupeři na nejvyšších šachovnicích. Přimlouval bych se za zavedení nějaké motivační celosezónní soutěže (jakýsi úholičský Oskar, v některých oddílech to mají), Mirek by byl letošním jednoznačným favoritem. 3/ Nikdo zatím nenapsal hodnocení posledního zápasu proti Poděbradům. Za sebe můžu říct, že mám radost z našeho přesvědčivého vítězství, tím spíš, že nám zdánlivě už o nic nešlo. Když jsem viděl některé výsledky, a hlavně partie posledního kola v jiných soutěžích (např. v 2. lize), bylo mi z toho smutno. Zdravím Caissu a její příznivce!
 
Luboš - 11.05.2013 06:36
co takhle zahrát si ten přípravný turnaj v sobotu 5.10. od 10.00 hod vyhovuje?
 
Luboš - 11.05.2013 07:16
až teď jsem si všiml vylepšení ELO ratingu u některých kolegů, takže velká gratulace, jen tak dál! No a tam kde došlo ke snížení, nic si z toho chlapi nedělejte, ELO není ta nejdůležitější věc na světě
 
Honza F. - 11.05.2013 12:02
Ahoj Mílo, díky za hodnocení sezóny, myslím, že je to celkem trefné...co se týče příští sezóny, tak 3 hosty bychom měli mít, jednoho nového člena z plzeňska a doplněním z Béčka se nebráním, ba naopak...mluvil jsem s (skoro IM) M.V. a raději bude hrát pravidelně za Céčko než občas jako náhradník za Á. Třeba změní názor...na druhou stranu bych to nelámal přes koleno. Souhlasím s rapidem těsně před sezónou....zorganizuje ho někdo? Co se týče mě, tak mám trochu jiné starosti a tak nějak se mi nic organizovat nechce (bojím se, že bych to odfláknul a nebo bych na něco zapoměl....atd..), ale rád se přidám. Mám další otázku, jak to letos vypadá s Pardubicema? Snaží se někdo poskládat alespoň jedno družstvo a zajistit ubytování?
 
Luděk - 11.05.2013 14:43
Honzo, pokud jde o ten přípravný rapid, organizace se klidně ujmu - jenom zajisti sál (třeba na ten předběžně navržený termín 5.10.) a vyhlaš ho s předstihem jako pevně daný, ostatní bych si vzal na starost. Představuji si, že by to byl uzavřený turnaj jen pro Caissu a hosty, kteří za nás budou hrát. Mám v hlavě ještě jedno vylepšení, aby příprava na soutěže byla co možná nejefektivnější, to ale nechci prezentovat na webu, kvůli možné "špionáži" našich soupeřů.
 
Míla - 11.05.2013 14:45
Popořádku: 1. Na hodnocení Luďka coby jednoho z klíčových hráčů družstva si dovolím trvat. Za prvé, jako náhradník byl naprosto spolehlivý, a za druhé - výsledek 5/6 je na kterémkoli místě sestavy prostě vynikající. Jen dva hráči z ostatních udělali o půlku bodu víc, ale oba z deseti partií. Luďku, skromnost Tě šlechtí, ale nesmí se přehánět. 2. Rovněž výsledek 9/9 na jakékoli úrovni je minimálně k zamyšlení, já Mirka Vaice moc neznám, ale připadá mi, že takových borců nemá Caissa zrovna na rozdávání. 3. Hodnocení zápasu s Poděbrady jsem nenapsal hlavně proto, že jsme si ho v kulturáku zhodnotili hned posléze (pravda, nebyli tam všichni, ale co se dá dělat, tak to bude asi vždycky). A mimoto jsem hned ve čtvrtek odlétal do Vilniusu na ME v řešení, takže času nic moc. Psát pak hodnocení zápasu se zpožděním 10 - 14 dnů už mne moc nebaví, a obávám se, že čtenáře už taky ne. Takže aspoň zde, jednou větou. Děkuji všem (včetně sebe :-), že jsme hráli s plnou silou a soupeře doslova převálcovali. Líbilo se mi mimochodem i to, že stejně pojala poslední kolo i Příbram, která měla asi víc důvodů se na to třeba vykašlat. Takže ani Struhařov, ani Poděbrady nedostaly nic zadarmo a sestup do KS je naprosto férový.
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V