Silvestr 2010

Silvestrovský šachový trojboj v Úholičkách

 

Netradiční silvestrovské dostaveníčko si dali šachisté Caissy Úholičky dne 30.12.2010 v místní oblíbené restauraci. Po přivítání anglického vyslance Caissy Marka Vlčka, který si vysloužil velké plus za to, že dal přednost domácímu Silvestru před pobytem na britských ostrovech, a po konzumaci vynikajících řízečků prozíravě předem objednaných předsedou Honzou Framberkem, zpestřil loučení se starým rokem šachový trojboj vylosovaných dvojic v méně obvyklých šachových disciplínách. Šachisty z Úholiček a okolí doplnil příznivec našeho oddílu Tonda Krásný, který tak oplatil Caisse pravidelnou účast na jeho každoročním Radotínském turnaji. O hezčí a něžnější tvář šachového loučení se starým rokem se svou účastí postarala Maruška, Honzova dobrá víla.

 

Úvodní disciplínou trojboje byl historicko-vědomostní kvíz, v němž osvědčil své encyklopedické vědomosti především světoběžník Marek Vlček. Ve dvojici s Jiřím Hallou, který mu zdatně sekundoval historickými znalostmi z bojů o titul mistra světa z 50. let, si připsali nejvyšší počet bodů (18,5). V některých otázkách zaperlili i ostatní soutěžící - například Míla Vanka (v dvojici s Otíkem Aronem), jenž coby renomovaný trenér šachové omladiny dal hravě dohromady základní postavení slavné Saavedrovy studie a jako jediný s přehledem zodpověděl otázku, čím se „proslavil" polský mistr Arlamowski. Kdo neví, ať sáhne po některé sbírce miniaturních partií a vezme v úvahu, že slovo „proslavil" jsme po vzoru Cimrmanova ideového odpůrce prof. Fiedlera dali do ironických uvozovek. Mimochodem: s Cimrmanovým jménem jsme se letmo setkali i v dalších dvou otázkách - kdo zahrál první aut v dějinách šachu a v kolika tazích jsou dvě bílé dámy schopny zmatit černého krále na šachovnici nekonečných rozměrů. Na druhém místě se v kvízu umístila dvojice Jindra Novák + Martin Dungl (17 b.). K úspěchu jim pomohla znalost šachových romantiků - jediní dali dohromady bez chyby první čtyři tahy nesmrtelné partie Anderssen - Kieseritzki.

        

Druhou disciplínou bylo hádání tahů bílého v partii Tal - Szabó. Partie včetně bodování byla převzata z polského časopisu Szachy (1973) a za každý uhádnutý tah bylo možno získat 2 až 6 bodů podle obtížnosti jeho nalezení. S bodováním některých tahů si ovšem redaktoři Szachů moc práce nedali, neboť dvěma body byl hodnocen i vynucený ústup králem Kc1-d2 po šachu černou dámou z pole a1, takže nulu nemohl mít nikdo, kdo se naučil pravidlům šachové hry. Podle redakce Szachů by velmistra Szabó porazil ten, kdo v hádání dosáhl nejméně 61 bodů ze 100. Kdo získal 40-60 bodů, partii remízoval, méně než 40 bodů znamenalo porážku. Z tohoto hlediska je možno hodnotit výsledek reprezentantů Caissy jako poměrně úspěšný - všechny čtyři soutěžící dvojice by v partii s renomovaným velmistrem uhrály cennou remízu, a to by ve dvou partiích měl Szabó s remízou plné ruce práce. Nejvíce bodů a společné vítězství v této disciplíně (58 b.) dosáhly dvojice Aron-Vanka a Novák-Dungl, jimž k výhře chyběl jediný uhádnutý tah. Poslední zmíněná dvojice se dostala do čela celkového pořadí a stala se největším favoritem na celkové vítězství, honorované dvěma sklenicemi nakládaných okurek, které věnoval ze své vlastní sklizně mnohonásobný sponzor podobných akcí Míla Hrubec. Jako jeden ze spolupachatelů musím se zahanbením přiznat, že o třetí sklenici jsme vítěze ochudili, protože jsme ji společně sežrali L

        

Závěrečný blicák se musel obejít bez Jirky Hally, jemuž v účasti zabránil spánkový deficit a enormní pracovní vytížení v závěru roku. Byl mu však přiznán průměrný počet bodů, takže jeho dvojice s Markem Vlčkem neztratila šanci na celkový úspěch. Každý s každým hrál 2 partie, výhra v každé z nich se hodnotila 5 body, remíza 2 body. Nejvíce bodů (60 z 80 možných) nasbíral Míla Vanka, dále následovali Novák 57, Sedlák 47, Vlček 44, Framberk 39, (Halla kontumačních 38), Dungl 37, Maršálek 35, Krásný 24, Aron 14. V pořadí dvojic opět zabodovala dvojice Novák, Dungl (94), takže Mílovy okurky, po nichž sahala už po dvou disciplínách, si nenechala vyrvat z rukou.

        

Celkové pořadí silvestrovského trojboje nebylo sice tím nejpodstatnějším, ale pro dokumentaci je uvádíme: 1. Novák, Dungl 169 b., 2. Halla, Vlček 152,5 b., 3. Aron, Vanka 143 b., 4. Maršálek, Krásný 116 b. Mimo soutěž dvojice Framberk, Sedlák 145 b.

        

Díky provozovateli hospůdky za vlídné přijetí, Honzovi za její objednání, Mílovi Hrubcovi za ceny do soutěže a samozřejmě všem účastníkům.

 

PF 2011!

 

Luděk Sedlák


názory k článku

Marek - 05.01.2011 19:18
Velke diky Ludkovi za perfektni napad s trojbojem, za perfektni zorganizovani turnaje a v neposledni rade za perfektne zvladnutou reportaz. Tak zase za rok.
 
Luděk - 05.01.2011 20:59
Marku, těším se, že budeš rodnou hroudu navštěvovat co nejčastěji a že se setkáme dřív než o příštím Silvestru. Měj se fajn za Kanálem a brzy zase napiš nějaké své zážitky. Ahoj!
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V