SK DDM Slaný "A" - Caissa Úholičky "B" 4:4

Posílám zprávu o zápase Slaný A - Caissa B:
     Na 1. šach., se utkal Jindra Novák s Jirkou Vaněčkem a Jindra rozehrál opět svoje nestandartní zahájení. Jirka se nenechal strhnout, zesiloval pozici až Jindrova stísněná pozice nevydržela 1-0.
     Ještě dřív na 7. šach. prohrál Ivo Vaněček. Tomu jsem jen vytknul, aby v Nimcovičově indické příště černými hrál radši c5 než d5. Z tohoto důvodu prohrál souboj na dámském křídle, ztratil kvalitu a prostor a bylo to 2-0 pro soupeře.
     V této době měl Ruda Vlček o figuru méně, ostatní zatím přibližně rovné pozice, tak to vypadalo na debakl. Ruda ale zabojoval, získal figuru zpět a dokonce pěšce ale vyčerpán  těžkým a složitým bojem dává remis 2,5-1,5.
     Jarda Kretschmer dostal nabídku remízy (černýma sicilka) v rovné pozici, tak jsem ho nechal hrát vzhledem ke stavu zápasu. Jarda se asi zasnil, zapomněl na hodiny a tu jasnou remis spadnul v 35. tahu.  3,5-1,5.
Od této chvíle kdy to vypadalo tragicky se začalo blýskat na lepší časy:
     Pavel Otruba hrál dobře a měl v této době s Růžičkou dámskou koncovku s pěšcem více. Hrál ji jako z partesu, uhlídal remisové tendence věčného šachu a Růžičku pěkně udolal. Dokázal totiž vyměnit dámy a pěšcovka byla už jen třešnička na dortu. (Tu slupnul ta se už nehrála :-)).
Zbyli jsme Luděk Sedlák, Pepa Havlík a já.
     Pepa Havlík získal figuru a složitou partii hrál velice trpělivě. Nenásilně využíval materiální převahy až do vítězného konce, podal velmi solidní výkon.
     s bojovně naladěným Henrychem jsem vyrovnal hru dost brzo, získal jsem mírnou převahu a začal jsem tvořit...
Dostal jsem se do velmi výhodné jezdcové koncovky, avšak jedním nepřesným tahem (přehození tahů) před časovkou umožnil soupeři vyrovnat pozici. Soupeř pak získal volného pěšce navíc ale za dobré postavení mého krále, a ještě jsem to hrál na výhru, s pěšcem méně.  Ale, Henrych to zahrál nejlépe jak to v té pozici šlo a remis. (U Šmucrů jsme výhru našli hned).
     A teď Luďkův klenot: Skandinávská bílýma, oběť pěšce v zahájení na f5 za to, že černý král zůstal v centru schovaný na f8 bez rošády. V jeden moment byly v centru šachovnice napadeny asi 4 figury a hrozily vidle atd - stručně řečeno bylo na co koukat.
Nakonec černý maty na f7 ubránil, Luděk ale získal pěšce zpět a měl výhodnější postavení věží ve 4 věžovce při stejně pěšcích a tuto koncovku skvěle dovedl do vítězného konce.
Tak jsme si odychli nakonec 4-4. Závěrečné slovo kapitána znělo: "Oba Vaněčkové dostanou do huby."
Ještě jedna perlička: v průběhu partie se šel Jarda podívat na 1. šachovnici a pochvaloval si jak Jirka Vaněček pěkně stojí na výhru, než mu došlo, že Jirka po více než 20 ti letech poprvé hraje proti nám :-)).
Zdraví Jirka Halla, kapitán B
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V