ŠO Stochov - Caissa Úholičky "C"

Ahoj,

družstvo Caissa Úholičky C odehrálo v neděli 19.11. 3.kolo Regionálního přeboru.

 

 

V mlhavém počasí jsme vyrazili k nevyzpytatelnému soupeři do Stochova. S mírným zpožděním a skoro bez úvodního slova (nevěděli jsme kdo je rozhodčí) a hlavně bez kafíčka jsme začali souboj o velmi důležité body.

Nevím, zda se mi to zdálo, ale stochovští hráli velmi rychle a také velmi hlasitě - vždy když dokončili tah ozvala se rána dřevo o dřevo... Naštěstí nás tím moc nezastrašili, ba dokonce nás probudili a naše mozkové závity začaly pracovat naplno.

 

Po půl hodině jsem poprvé vstal od partie a šel se podívat na "své ovečky": já měl na šachovnici konec varianty z Vídeňské hry a snad jsem vyrovnal hry. Marek soupeře v zahájení přehrál, stál lépe, soupeř neměl dokončen vývin a již potáhl pěšce na g6, takže slabinky f6, h6, byly do oka bijící. Martin, svázán taktickými pokyny, právě zahrál druhý tah. Pepa se usmíval a netrpělivě posedávajíc očekával další soupeřův nepřesný tah. Pepa hrál královský gambit, soupeř toto zahájení evidentně neznal, přišel o dva pěšce a i jeho pozice se hroutila. Otík získal dámu za figuru, jen mě děsilo, že již v této době Otíkovi nestačily kolonky v partiáři. Alenčin král stál podezřela na f2, ale jinak pozice nebyla vůbec špatná. Zdeněk, právě prováděl nejoblíbenější tah gxf6, čímž si vytvořil tak nebezpečný "Preclíkův komín", bílý sice zahrál Kh1, ale vedle "komína" mu bylo velmi těsno. Marek Štván rozehrál partii aktivně c4,d4,e4 proti c6,d6,e6...takže po tomto kolečku, jsem v klidu usedal k mé partii, kde jsem právě začal tvořit po bé sloupci.

 

Jako první vyhrál Pepa, který si soupeře vychutnal se vším všudy.Jeho mocný a volný pěšec za podpory dvojice střelců se proměnil v pani a soupeři nezbylo nic jiného než se vzdát. Jako druhý skončil Otík...nejdříve měl dámu za figuru, pak měnil a měnil až měl dámu za věž, opět měnil a měnil a zůstala mu dáma a dva spojení pěšci proti věži a střelci. Přišla poslední velmi „výhodná“ výměna dáma za věž (jen bych rád upozornil začátečníky dáma 9 bodů x věž 5 bodů) s tím,že střelec proti dvěma spojeným pěšcům nemá šanci. Avšak to byla mýlka,soupeř posílen vtipem a tím, že již dávno nezapisoval se ubránil a partie skončila remízou. Další bodík přidala Alenka, sice si v partii prožila menší krizi, kde soupeř mohl získat koníka, ale pak volný pěšec h podporovaný ze zadu (!!!) věží se nezadržitelně blížil do dámy. Soupeř se ještě pokusil o taktické zápletky, ale pak to přišlo: 1,2,3 dáma, šach a konec partie. Markovi Š. se partie moc nepovedla, sice stál aktivně, snažil se vylepšit všechny figurky s útokem, ale přehlédl taktický obrat soupeře, přišel o pěšce a o důvěru v sebe samého a pak, když soupeř Markovi nasadil vidličku, nezbývalo nic jiného než mu podat ruku. Další bodík jsem přidal já, bé sloupce jsem využil k tomu, aby věž vnikla na druhou řadu, slabí pěšci d4,c2 po taktické zápletce nešli udržet...a dámská koncovka se třemi spojenými pěšci navíc by byla snadno vyhraná, můj sok se vzdal.

Velmi zajímavě vedl svoji partii Marek, v zahájení byl skoro vyhranej, ale poslední krůček byl v nedohlednu. Marek začal nejdříve útočit na královské křídlo, pak jeho útok přešel na dámské, ale pak partii rozhodl ve středu pole, kde získal kvalitu a útok. I tento soupeř se smutkem ve tváři Markovi podal ruku. Zdeněk vhodně lavíroval na sloupcích h,g,f, přičemž střed šachovnice měl ve své moci. Proto jeho útok (někdy přímočarý, někdy skrytý) byl pro soupeře velmi nebezpečný. Po pár tazích soupeř zkusil obětovat kvalitu, pak mu nezbývalo nic jiného než dát i druhou kvalitu...no a když Zdeněk mistrně využil vazby pěšce h, tak než aby soupeř odevzdal další materiál, raději vzdal. Jako poslední svoji partii dohrával Martin. Soupeř vědom si síly svého soupeře celkem slušně a pružně postavil obranný val. Martin využil slabosti černých polí, vhodně vyměnil figurky tak, že dáma a kůň byli aktivní a sbírali jednoho pěšáčka za druhým...

 

Takže celkový výsledek 1,5:6,5 je velmi příjemný a i spravedlivý. Myslím si, že takový rozdíl nikdo (krom Radima) nečekal a netipoval. Opět se projevila síla celého družstva a věřím, že potrápíme a porazíme i daleko silnější soupeře.

 

 

 

 

Jan Framberk

předseda šachového oddílu

Caissa Úholičky

 

 

 

 


Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V