Tatry

kliknutím zvětšit
Začal se krásný den

Zápisky z 56. TATRANSKÉHO POHÁRU 2010

OPEN 2.10. - 9.10. 2010

Účastníci zájezdu: Honza Framberk, Míla Vanka, Petr Buriánek a doprovod Monika Romanová. Nechtěným korespondentem aktuálních zpráv a postřehů se stala Monika za vydatné pomoci všech.:-)

 

Den první: sobota 2.10.2010

Náš odjezd byl stanoven v pět hodin ráno, Petr s Monikou se nám opozdili. Po zastávce v Roztokách a nalodění Míly se toto maličké zdržení nějak zásadně neprojevilo. :-) Cesta byla pohodová s krásným východem sluníčka, které nás provázelo celou cestu až na hranice a s nezbytně živou šachovou debatou.;-)

kliknutím zvětšit
kliknutím zvětšit
kliknutím zvětšit
Již krásy Slovenska

Někteří členové osádky autíčka pro bujnou a veselou debatu ani nepostřehli, že jsme již překročili hranice.:-) (Péťa) Počasí se nějak pokazilo a začalo se zatahovat až se zakabonilo úplně. Po dálnici se autíčko skoro vznášelo, cesta neuvěřitelně ubíhala. Vesničkami bylo třeba projíždět dle předpisů, to bylo jasné!! Jen naše nadšení zřít první kopečky, štíty se tím oddalovalo!!!!!

kliknutím zvětšit
kliknutím zvětšit

Tatry i okolí, prostě vše se nám navíc zahalilo do husté mlhy. Vedoucí, navigátor a posléze i náš horský vůdce Míla usoudil, že je třeba opustit pohodlí dálnice a konečně šplhat do výšin. Vystihl to neuvěřitelně přesně!!!!! Bez mapy, okolí v mlze a my dojeli do očekávaného cíle TATRANSKÉ ZRUBY!!! Zaskočily nás následky větrného řádění z 19.11.2004. Pohled to nebyl příjemný, ale i přes hustou mlhu nám bylo jasné, že to tatranským štítům na své kráse vůbec neubralo, ale o tom až druhý den.

kliknutím zvětšit
Pohled z hotelového pokoje
kliknutím zvětšit

Večeře s předkrmem byla výtečná a mužská část zájezdu frčela na zahájení turnaje.

Náš vůdce je nasazen coby 33. hráč, Honzík 95. a Petr 155. z celkového počtu 196 zaregistrovaných hráčů. Míla měl tu čest si zahrát hned na první šachovnici!!! Z mého laického pohledu kladl velmistru Tallovi neuvěřitelný odpor. Odborné hodnocení šachistů - ve vyrovnané pozici v časové tísni ztratil klíčového pěšce a bylo po partii. Honzík hrál o pár stolů dál na 59. šachovnici poklidnou remízu. Petr byl odvelen do druhého sálku na šachovnici č. 90, kde si zahrál s francouzským hráčem. Soupeř přehlédl vítězný tah a tak pořekadlo nadáš - dostaneš na sebe nenechalo dlouho čekat a po jeho osudné chybě Petr vyhrál!!!

Počet bodů:

Vanka - 0, FramberK - 0,5, Buriánek - 1

kliknutím zvětšit
kliknutím zvětšit
 
kliknutím zvětšit

Den druhý: neděle 3.10.2010

Vstávání bylo časově rozdílné, ale pocity naprosto stejné!! Jupíííííí, je krásně!!!! Oba štíty jak,  Slavkovský štít 2452 m, tak Gerlachovský štít 2654,4 m se nám ukázaly v plné kráse!!! Vyloupl se krásný slunečný den, přesně dle našeho přání. Honem posnídat a pak na rozehřívací výšlap.

kliknutím zvětšit

Míla je v Tatrách jako doma a proto obdržel pomyslné žezlo našeho horského vůdce a vzorně a s rozumem plánuje trasy. Přemístění ke Štrbskému plesu proběhlo v poklidu a s natěšením po čtyřech kolech.  Při výstupu z autíčka jsme byli dychtiví co zříme. Byla to krása a den plný nadšení, spokojenosti a otevřených úst se začal.

kliknutím zvětšit

Kousek od Štrbského plesa 1346,6 m je lanovka, která nám posloužila, jako dopravní prostředek k usnadnění výstupu. ;-) Rázem jsme byli ve výšce 1840 m u Chaty pod Soliskem. Z dálky to byla pohoda, teď pod vrcholovým štítem se nám zdálo nepřestavitelné, že toto vyšlapeme, ale mlčíme. Začátek probíhal v poklidu a s nadšením. Čím víš, tím míň kyslíku a nás to začíná zpomalovat. Já s Petrem krásně funíme, ale hrdě šlapeme, Míla s Honzíkem vypadají plní energie. Kocháme se krásou a co chvíli slyším, jůůůů, jéééé Mončo nafoť to!!! J A tak se nechávám strhnout nadšením a s radostí fotím. Jednou vlevo jednou vpravo. Tu Furkotskou dolinu a její malebná plesa s úchvatně čisto vodou, tu Mlýnskou dolinu a hlavně majestátnost Satana 2421,5 m s o něco nižší  Prednou Baštou, Malou Baštou a úplně v popředí je malebná Patria 2202 m.

kliknutím zvětšit

Síly i přes tu krásu dochází, kluci mile remcají. J Jeden si chce na vrcholu dát gulášek a druhý by si přál „mekáčka"...J Míla slibuje chatičku s pivečkem. J J Honzík má spoustu síly a sem tam nám mizí za balvany. Míla je zlatíčko, trpělivě, pomalu, ale jistě postupuje naším tempem. Díky, díky, díky Mílo, jsi prostě třída.. Vrchol Predné Solisko 2117,2 m je konečně pokořen!!!! J Nadšení, úsměvy, otevřená ústa, mysl oslněná krásou a hrdostí, že jsme to všichni zvládli, tak to jsou pocity, které nám již nikdo nevezme!!! J I to, že tu nic není bylo Mílovi odpuštěno a již se těšili na večerní odměnu - pivečko, bašta a také příjemné posezení nad šachovnicí, ale pozor!!! Je tu ještě sestup dolů. J

kliknutím zvětšit

Po odpočinku, nabažení pohledu, jsme připraveni na sestup. I příroda usoudila, že jsme viděli dost a zahalila vrchol do mlhy. Tak tedy poskakujeme jako kamzíci z kamene na kámen a klesáme dolů. J Koukáme se po okolí, abychom si tu krásu moooc dobře zapamatovali, protože se opět vyjasnilo. ;-) Ostatně fotky prozradí tu správnou atmosféru. Zdá se, že to bude dolů pohoda, ale opak je pravdou!! Naše klouby trpí, ale zvládli jsme to!!!

kliknutím zvětšit

Spokojeně kráčíme krajinou, těšíme se na Štrbské pleso a míjíme pozůstalost dob minulých - skokanské můstky. Visící lano v nejvyšším bodě napovídá o adrenalinovém sportu. My však spěcháme k plesu, kdyžto přímo nad hlavami nám ječí letící neznámá!!! Zvedáme hlavy a s obdivem a s maličkým leknutím koukáme jak se tam pohupuje. Ústa jsou opět otevřená a my tleskáme nad odvahou oné neznámé. Nabádám mužské osazenstvo, aby onu neznámou následovalo!!!! J A ono nic!! JŠachy jim prý stačí!!! J J

kliknutím zvětšit

Pleso nám odhalilo krásnou čistou vodní plochu a procházka kolem něj byla ta správná odměna po celodenním snažení. Děkujeme Tatry, jste krásné!!!!!!

kliknutím zvětšit

A máme tu večer a v 18:00 nám začíná další šachové kolo. Fotky ze sálu nejsou!!! Fotoreportérka to neodhadla a raději se oddala pohodlí a teplíčku pokojíčku v pátém patře!!! A tak kluci válčí sami. J Všichni se již nachází v hlavním hracím sále. Průběh a hodnocení proto přenechávám jim. ;-) J

Pohled hráčů na hru: Míla po poziční hrubce partii „zabalil", Honza sehrál partii o čtyřech zvratech tam a zpět, kterou zachránil ve věžovce. Petr rozehrál partii v remízových vodách, ovšem pěšcová koncovka dala partii grády.

Počet bodů po druhém kole:

Vanka - 0, Framberk - 1, Buriánek -  1,5

 
kliknutím zvětšit

Den třetí: pondělí 4.10.2010

Vyloženě hrací a odpočinkový den po dni plném krásných a jedinečných zážitků.. J Mužské osazenstvo dnes podstupuje dvě šachová kola. První začíná hned v 9:00 hodin. Jsem vzorná a přicházím do sálu fotit. Odhaluji příjemné usazení našich šachistů, vejdou se mi do jednoho záběru!!!

kliknutím zvětšit

A tím má práce v sále končí, začínám se věnovat třídění fotek a psaní pokračování této reportáže. Šachové postřehy přenechávám odborníkům. Míla „nekorektně vyhrál a dále je šachově pesimistický. Honza si celkem bezpečně poradil se začátečníkem, Petrovi se nepovedla výměnná Španělka a mohl se dostat do nevýhodné pozice, naštěstí soupeř toto silné pokračování neviděl a tak se bod půlil.

Počet bodů po třetím kole:

Vanka - 1, Framberk -  2, Buriánek - 2

kliknutím zvětšit
kliknutím zvětšit

Po šachovém klání a docela slunečném dopoledni přichází zakaboněné poledne a tím pádem se ruší naše nadšení opět stoupat na nějaký vrcholek. Proto se po své vlastní ose přesunujeme do nedalekého Starého Smokovce - do turistického centra Vysokých Tater.

kliknutím zvětšit

Honzík si vzpomíná na své předsevzetí, že dnes půjde klidně i sám na Sliesky dóm, po shlédnutí rozcestníku ho berou mrákoty a jeho domněnka, že to je jen hodinka cesty bere za své a pokračuje s námi do společně přijatelného cíle naší cesty.  Krásná procházka v chladivém prostředí svádí navštívit klasickou KOLIBU či nějaké restaurační zařízení kde nám dají nějaké vyložené slovenské jídlo. Honzík by si dal i nějaký páreček v rohlíčku, Petr zase svůj oblíbený „mekáček".

kliknutím zvětšit

Po usilovném hledání a s neuvěřitelnou chutí na něco dobrého nás naše nohy dovedli do vyloženého slovenského restauračního zařízení!!!J J Pizzerie.J Míla konečně dohrál a přišel za námi a děsně se smál co jsme to navštívili za slovenskou klasiku. J  Jeho výkony tady v Tatrách ho poněkud vyvádí z míry a nazývá to tady sadomasochistickým turnajem, tedy masochistickým výkonem. J Je třeba se ubírat směr místo pobytu, cesta byla příjemná a byla i nějaká cukrárna a sem tam nějaký poutač - reklama. J Jeden nás uchvátil a koukněte sami, jak byl Míla ohromen nabídkou. Přikládáme i foto toho co ho tak uchvátilo. ;-)

kliknutím zvětšit

Druhé kolo pondělního dne opět začalo v 18:00 hodin. Opět třídím fotky a sepisuji další zážitky. Nestíhám přijít v čas do hlavního sálu, abych jako tradičně všechny vyfotila potící se mužské osazenstvo za šachovnicí. Petr k mému údivu již ukončil svou partii a proto fotím jen prázdný stůl. ;-)J . Soupeřka Míli zahrála hned v 1. tahu po e4, g5 a v tomto duchu se odehrával celý boj a po několika zápletkách Míla urval 1. bod, Honza nekladl soupeři žádný odpor a rychle se musel vzdát. Petr zase se silnějším soupeřem pomýšlel na remis, soupeř odmítal, ale po několika tazích mu zvoní telefon. Petr má vyhrát, ale zdá se mu to vůči soupeři nespravedlivé  a tak se víc než džentlmensky domlouvají na remis. (Anketa: Zaslouží si Petr cenu „fér plej" a nebo „hlupák veřera"??????)

Počet bodů po čtvrtém kole:

Vanka - 2, Framberk -  2, Buriánek - 2,5

 
kliknutím zvětšit

Den čtvrtý: úterý 5.10.2010

Dnešní ráno bylo smutné - uplakané, ale nám to neubralo na náladě a vymysleli jsme společně náhradní řešení. Kluci se poctivě připravovali na večerní partii.

kliknutím zvětšit

Byl na ně zajímavý pohled. ;-) Opět vše dokládáme i ve fotoreportáži. J Po usilovné přípravě se dostavilo vyčerpání a přišlo se s nápadem si zahrát ping pong.

kliknutím zvětšit

Mezi tím přestalo pršet a my po sportovním klání s pálkami opět vyrazily do Smokovce. Přijemné posezení u krbu bylo třeba ukončit a vyrazit na večeři a pak na páté kolo. Honza chtěl konečně vyhrát a při cestě ze Smokovce stále probíral co a jak hrát.

kliknutím zvětšit

Večerní šachové klání bylo dokonalé a všichni tři uhráli bod. Míla opět nespokojen, ale vyhrál. Honzík zahrál svou životní partii (porazil soupeře 2348), byl moc šikovný. J A Petr si na ni dal také záležet, dokonce odmítl nabízenou remízu!!!! J

Hoši jste šikulky a chválím Váš výkon. J

Počet bodů po pátém kole:

Vanka - 3, Framberk -  3, Buriánek - 3,5

názory k článku

kapitan Zrcatko - 05.10.2010 17:34
Zdravim do Tater a preju vsem jenom uspechy at uz sachove ci turisticke. Monika se prijemne vybarvila a psanim teto reportaze (psane na obratce) se zaclenila do stale se zvetsujiciho sektoru dopisovatelu. Budu sledovat vase pocinani za sachovnici i literarni um nejhezci zeny skupiny. Ted budu trochu samoliby a pochlubim se, ze zitra mam naplanovanou a domluvenou schuzku s mistnimi sachisty z Chess Club Thurrock a ikdyz jsem chtel jenom tu a tam prijit a parkrat si zahrat, hned se zajimali o to, jestli bych za ne nehral souteze druzstev a to me jeste ani nevideli. Jo, asi si zjistili, ze jsem z Caissy a tudiz zadne orezavatko. Mel bych koncit neb toto je pouze komentar ke krasne reportazi od Moniky a ne ma vlastni literarni onanie. Tak zdarec ogari. See You Later
 
Luděk - 08.10.2010 05:42
Ahoj do Tater, zdravím Caissu a hlavně Monču za vynikající reportáž. Když to čtu, lituji, že tam nejsem. Gratuluji všem i k slušnému bodovému zisku a hlavně Honzovi za tu partii z 5. kola. Bojujte dál a držte se! A Ty, Mončo, zase něco napiš, čte se to hezky. A Petrovi za tu remis s telefonem tleskám.
 
Luděk - 08.10.2010 05:56
Zdravím ještě jednou. Pohroužil jsem se do výsledků a vidím, že Petr hraje životní turnaj. Tak to dotáhni, je to skvělé! Užijte si šachy i podzimní Tatry - je to ideální kombinace.
 
kapitan Zrcatko - 08.10.2010 12:56
Jenom k te ankete... Petr neni ani hlupak ani si nezaslouzi cenu fair-play. Vzhledem k tomu jake ma soupere a jak s nima hraje, tak ho podezrivam, ze to mel dopredu prokalkulovany. Jo, holt to hraje svycarem. Takze anketa: Petr si zaslouzi cenu za Nejmoudrejsi tah v dejinach sachu.
 
Luděk - 09.10.2010 20:27
Právě jsem si přečetl celkové výsledky - takže velká gratulace Petrovi k vynikajícímu bodovému zisku a skvělému perfo, Míla a Honza si určitě schovali formu na družstva. A od Moniky se těším na dokončení reportáže. Čau Caisso, šťastnou cestu domů!
 
Monika a Petr - 09.10.2010 22:17
Prosím čtenáře o trpělivost. Poslední dny bylo pohádkové počasí a proto jsme veškerý volný čas věnovali Tatrám. :-) Dnes jsme dorazili domů a do pár dnů dodáme zbytek. Tato šachová dovolená neměla chybu, byla prostě báječná, slovy nepopsatelná!!! :-)
 
Ivo - 12.10.2010 10:19
Velká gratulace Petrovi k zaslouženému bodovému zisku. Pouze jedna nula v tak silném turnaji je krásné.
 
Petr - 12.10.2010 11:02
Děkuji za gratulaci. Po návratu z Tater mi Fritz doma paradoxně ukázal, že právě ta jediná nula byla jasně vyhranou partií...
 
Martin Dungl - 31.03.2011 13:54
U tohoto jsem se dost pobavil. Viděli jste to naživo? :-) http://www.youtube.com/watch?v=PARgPW6w_AU&feature=player_embedded
 
Marek - 31.03.2011 16:24
Dost dobrý. Na c7c5.com je diskuse, která taky stojí za přečtení. A pak, že v šachu není sranda.
 
Míla - 31.03.2011 23:50
Na vlastní oči jsme to neviděli, ale inakšie bysom povedal že vodca bielych figúr je pekný k...t.
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V