Úholičky-Kostelec 4:4

O zápase 7. kola KP mezi Caissou Úholičky A a družstvem KŠ Říčany B mi nikdo žádný článek neposlal, takže jen zmíním další  v podstatě zaslouženou porážku v poměru 2,5 – 5,5.

 

V kole osmém jsme zajeli za dalším tradičním soupeřem do Zásmuk, kde své zápasy v tamější hospodě hraje družstvo Kostelce nad Černými Lesy. A i zde se bohužel potvrdilo, že v téhle sezóně ve formě nejsme a že šachové božstvo, jehož jméno náš klub nese, se asi hodně zapotí, pokud nám bude chtít pomoci s udržením v soutěži. Prostě to skoro nikomu z nás nejde, a výpadky postihují střídavě prakticky všechny hráče na naší soupisce. Přitom většina soupeřů taky nehraje šachy bůhvíjaké, ale většinou jim stačí nedělat moc chyb a čekat na ty naše.

 

Zápas začal docela přívětivě, soupeř totiž nastoupil bez prvních dvou hráčů, a tak se stalo, že jsme ratingově měli na většině šachovnic mírně navrch. Jenže výpovědní hodnota tohohle číslíčka je, jak se opakovaně ukazuje, na naší úrovni nevalná. Asi nejdrastičtěji se to tentokrát projevilo v partii Koyš – Vanka, kterou jsem sehrál asi tak na úrovni průměrného mladšího žáčka – a to, prosím, ani v nejmenším nepřeháním. Soupeř mi jen posbíral, co jsem mu nabídl, a partii zakončil jednoduchou taktikou, kterou jsem taky přehlédl. Takže jsme rychle prohrávali, Tomáš černými s Pataridisem asi celkem rozumně remizoval, ale další nulu ve svižném tempu přidal bílými proti L. Suchému Mirek Vaic. Ten zase po oběti figury přehlédl, že soupeř vymění dámy a je po všem. Poměrně slibně vypadající pozici převedl do remízového přístavu i Radek se Z. Pláškem, zato Luboš proti našemu bývalému spoluhráči Jindrovi Novákovi pěknou pozici dokonale pokazil a věžovku už si Jindra jen pěkně užíval.

 

Takže jsme krátce po poledni prohrávali 1-4 a i když dvě pozice (Honzova se Štefanem Koperem a Michalova se starším z obou Mirků Formanů) vypadaly přivyhraně, totálně zablokovaná šachovnice v partii Bechyně – Dungl nedávala prakticky žádnou šanci na zisk alespoň jednoho bodu. Po značných peripetiích a oboustranných nepřesnostech jsme obě zmiňované partie skutečně vyhráli, Martin požádal o další espreso a s hlavou v dlaních trpělivě pokračoval ve zkoušení soupeře v naprosto remízové koncovce lehkých figur.

 

Přiznám se, že už jsem byl jako na jehlách a několikrát jsem se octnul v pokušení Martinovi naznačit, aby partii už konečně dal za remis. Naštěstí ve vedlejší místnosti běželo olympijské hokejové finále a v hospodě točili výtečného lobkowicze. Takže jsme usedli k televizi, a za chvilku přišel z hrací místnosti jako vždy usměvavý Honza a oznámil nám, že Martin partii opravdu vyhrál. Jeho zkušený soupeř totiž místo bezpečného udržení nerozhodného výsledku zvolil pokus o výhru, který byl možná i korektní; ale přepočítal se a partii prohrál.

 

Naše patronka Caissa se tedy tentokrát opravdu činila, Martinovi ovšem patří obrovské poděkování za vytrvalost a bojovnost, kterou nám všem daroval možná důležitý zápasový bod. Výsledek 4-4 nám ovšem v boji o záchranu zatím nijak zásadně nepomohl, pokud se něco nezmění (samozřejmě k lepšímu!) tak nevím, nevím…

 

Šachový materiál z posledních utkání příliš k publikaci nevybízí, tak něco snad sesmolím po příštím kole, kdy už půjde opravdu do nejtužšího.


názory k článku

Maťa - 25.02.2014 00:21
Věřím tomu, že se nakonec v pohodě zachráníte. Postavení středočeských týmů ve 2. lize naznačuje, že z KP s největší pravděpodobností sestoupí jen jeden tým - a proč by to měly být zrovna Úholičky? ;-) Držím palce!
 
Luboš - 25.02.2014 08:15
Jindra si tu remízovou věžovku užíval jen díky tomu, že já jí totálně zprasil. Pro mne to byla partie na kterou bych rád brzy zapoměl. Do 30 tahu dobrý, pak víceméně obtah moje nepřesnost a po časové kontrole, cca od 46 tahu brutální slepota. No, až budou partie, tak uvidíte jaký jsem borec...
 
Martin - 25.02.2014 10:31
Pěkný článek, Mílo! Škoda, že jsme v Zásmukách uhráli jen bod - ovšem na víc jsme neměli. Děkuji za pochvalu, ovšem každý bod je stejně důležitý, takže si ji stejnou měrou zaslouží i Honza a Michal, kteří, na rozdíl ode mne, navíc zvládli vyhrát hezky (hlavně Honza) a v méně než 85 tazích (oba) :-)). Svou partii považuji za zajímavou z hlediska toho, co se mi při ní hodilo v hlavě, takže vyjde-li mi čas, pošlu ji okomentovanou.
 
Martin - 25.02.2014 10:34
PS: Luboši, nechat se Jindrou přehrát v koncovce rozhodně není ostuda! (sice jsou vždy na vině vlastní nepřesnosti, ovšem klíčová je dobrá hra soupeře) Spíš považuji za netaktické s ním do koncovky jít ... :)
 
Luboš - 25.02.2014 12:01
Martin: jedna věc je prohrát nějakou komplikovanou koncovku, kdy času je třeba málo a soupeř hraje dobře, to je fakt. Druhá věc ale je, prohrát věžovku se stejným materiálem a se spoustou času nevynuceně. To není nic proti Jindrovým schopnostem, ale prostě přiznání že jsem blb. Že by už na mě lezla nějaká stařecká nemoc, není to brzy?
 
Luděk - 25.02.2014 22:54
Gratuluji k výsledku, musíme vycházet z reality a remízu považovat za cenný úspěch, každý bodík se bude hodit. Ještě je pár kol na to, aby se vše obrátilo k lepšímu, tak jako se celkem pravidelně děje v posledních sezonách. Snad nás ani tentokrát Caissa neopustí.
 
Martin - 27.02.2014 10:33
Poslal jsem Mílovi partii na web a připsal:

Ahoj Milo,
Posilam ti komenovanou partii, muzes ji povesit na web. Kdybys chtel ke komentarum neco doplnit, dopln. Ke koncovce, rozhodne si nemyslim, ze bily zariskoval a zkousel hrat na vyhru. Ten mi nabidl remizu poprve nekdy v 15. tahu a od te doby aktivitou neoplyval. Proste nemel na vyber a do taktiky jit musel, a uz nemel kapacitu ani cas na jeji spravne zvladnuti. A z toho duvodu si zpetne myslim, ze zkouset koncovku hrat nebylo ani trochu beznadejne (to samozrejme rikam ted, u partie to na me pusobilo bezvychodne, dokud jsme tam nemeli jezdcovku). Samozrejme remis tam byla, zvlaste jsem vypichl tvou poznamku o Kh4, ale i pote by se jeste par (desitek :) ) tahu hralo.
Hlavne myslim, ze varianty na konci (zvlast ta s Jf6+!!) ukazuji, jak jsou sachy dynamicke a hodnoceni pozic je spatne generalizovatelne ... a jak se mame porad co ucit :-).

Martin
 
Martin - 27.02.2014 10:38
Luďku, možná mi chybí trocha pokory, ale remízu s Kostelcem rozhodně nepovažuji za úspěch, zvláště vzhledem k oběma sestavám. Jasně, raději remizovat, než prohrát, snad ten bod v tabulce upotřebíme.
 
Luděk - 27.02.2014 17:56
Martine nevím, ale připadá mi, že remízu v zápase posledního proti týmu z horní poloviny tabulky, navíc když už se prohrávalo 1:4, je nutno pokládat za úspěch, ať byly sestavy jakékoliv. Tvému optimismu v každém případě fandím a uznávám, že bez něj se vyhrávat nedá.
 
Luděk - 01.03.2014 16:14
Dík za otištění Martinovy partie a hlavně za skvělé Martinovy poznámky. Na nich je vidět, jak zdánlivě nudná partie (kdo koho vysedí?) může být ve skutečnosti zajímavá, když se vcítíte do myšlení jejích aktérů. Ten komentář se četl jako detektivka, jen více takových!
 
Martin - 01.03.2014 16:45
Díky Mílovi za uveřejnění i Luďkovi za komentář! Jak říkám, partie byla zajímavá - a časovka na konci v jezdcovce sice z hlediska výsledku velmi pomohla, ovšem nebýt jí, dočkali bychom se hezčích variant!

Na webu bohužel nejsou zároveň vidět poznámky a šachovice - o něco komfortněji lze partii přehrát takto:
1) Navštivte stránku http://chesstempo.com/pgn-viewer.html
2) Dole najděte tlačítko "Vybrat soubor" a klikněte na něj
3) Do pole Název souboru (File name) vložte text "http://www.openkromeriz.cz/bechyne.txt" a potvrďte ("Otevřít")
4) Klikněte na tlačítko "Upload PGN"
5) V poli vlevo nahoře se objeví partie, při přehrávání na šachovnici se bude sama rolovat.
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V