V Brodcích jsme jen remizovali

kliknutím zvětšit

V devátém kole krajského přeboru sehrálo áčko Caissy trochu nešťastný zápas s Jawou Brodce, i když ani jiný výsledek tohoto zápasu by naše postavení v tabulce příliš neovlivnil. Po poněkud složitějším dojezdu jednoho z našich aut do místa klání se začalo hrát asi o čtvrt hodiny později a brzy bylo jasné, že soupeři by proti rychlé remízce asi mnoho nenamítali. Nejen můj názor ale je, že když už se někam dotrmácíme, chceme si taky plnohodnotně zahrát - a tak jsme nabídky na několika šachovnicích celkem spontánně odmítli. A jak se brzy ukázalo, právem.
Asi po hodině hry jsme totiž nikde nebyli ohroženi, a v některých partiích se začaly objevovat náznaky výhodičky. Především se mi líbila pozice Honzy Framberka, který bílými proti Pircovce vystavěl cosi dost podobného Sämischově útoku v královské indické a získal tlak na otevřeném sloupci g. Jako vždy plná života byla i Jindrova partie s velezkušeným Janem Skácelem, malou poziční výhodu si začal proti krotce hrajícímu soupeři budovat i Radek. Já jsem odmítl remis dokonce dvakrát, koukal jsem do mně dost důvěrně známé pozice dlouhé minuty, ale zase jsem nic konkrétního nevymyslel a kolega senior Vávra mne celkem v pohodě odremizoval. Malou výhodu snad chvíli měl i Marek, ale i tam zanedlouho partie začala směřovat k dělbě bodu. Tomášův výměnný dámský gambit probíhal s oboustrannými šancemi, a tak snad jen Luďkova a Petrova partie vyžadovaly trochu víc pozornosti - ale ani tam to nevypadalo na nějaké vážnější obtíže. Petr Buriánek se ale bohužel nezbavil své - podle mne docela zbytečné - nervozity, dostal se pod určitý tlak a nakonec v koncovce dam a jezdců překročil čas, když nevyužil celkem viditelných remizových šancí. Prohrávali jsme ale jen chvíli, protože svým typickým aktivním stylem svého soupeře přehrál Jindra. Mezitím jsem svou partii remizoval já a Honza, jehož soupeř se zkušeně ubránil, a remízu už bylo vidět i v partii Markově. Tomáš, jehož partie mezitím značně „zdivočela", dal taky přednost věčnému šachu, a najednou zůstali poslední dva bojovníci. Zatímco Luděk držel černými totálně zablokovanou pozici, ve které soupeř v podstatě nemohl nic podnikat, Radek opět potvrdil svou pověst našeho nejlepšího hráče a ve čtyřvěžové koncovce nejprve pár věží vyměnil a pak naprosto metodicky zvětšoval svou výhodu až do sladkého konce. Bohužel text partie nemám k dispozici, ale koncovka by určitě stála za přehrání - Radku, nepředvedeš nám ji? Takže jsme o bod vedli a Luďkovi stačilo stát a čekat, kdy to soupeře přestane bavit. Jenže únava - a dlužno říci, i soupeřova vytrvalost - vykonala své. Luděk nejdřív umožnil soupeři otevřít sloupce na dámském křídle, ale včas si vzniklý problém uvědomil a přesnými tahy soupeřův pokus zneškodnil. Navíc, partie se přitom zjednodušila a vznikla koncovka Luďkových dvou střelců proti střelci a jezdci. V úplně remízové pozici, kdy jsme už všichni netrpělivě podupávali a čekali jen na podpis partiářů, se ale náš hráč přehmátl a neuvědomil si, že jeden z jeho střelců je napaden. Následovala banální taktika a další odpor, včetně patové léčky, byl marný. Takže 4:4 a jeli jsme domů .
Chtěl bych jenom říci asi toto: Luďku, prstovou chybu udělal aspoň jednou snad každý hráč, včetně těch nejlepších. Mně se jedna obzvlášť pěkná povedla v partii s Pekárkem v mezinárodním turnaji Bohemians 1986. Po úvodních tazích mé tehdy už oblíbené ne moc korektní holandské 1.d4 f5 2.Sg5 d5 3.e3 Jf6?! [šlo hrát líp, například 3...c6 4.Jc3 Db6] 4.Sxf6 exf6 5.c4 [bílý už má malou výhodu] Sb4+ 6.Jc3 c6 7.Db3 jsem chtěl zahrát  7...Sxc3+ 8.bxc3, ale sáhnul jsem na Pc4. Tak jsem tedy zahrál 7... dxc4??, podepsal partiář, a když se Aleš Pekárek vrátil z procházky, tak jen zíral. Příčinou je zřejmě, jak píše třeba pan Veselý ve své knížce o šachové psychologii, špatné soustředění. Ve Tvém případě skoro jistě z únavy, v tom mém to byla asi rozklepaná ruka z toho, že pan Vanka hraje poprvé v životě docela silný mezinárodní turnaj.

 

Takže nic se neděje, hraje se dál - jen jsme zase už skoro o sezónu starší (:-) )

 

Míla

názory k článku

Radim - 02.03.2009 16:28
Jojo Mílo, jsme zase o sezónu starší, ale my z Caissy přece zrajeme jako víno! :-)
 
Lucka - 03.03.2009 06:11
Zdravím, krásná reportáž ! Tak mi Veverka skromně napsala: "ále v nejnudnější pozici, jsem ho tak dlouho sušil, až jsem legendárně vyhrál" a přitom to byla podle Míly krásná technika :) Do posledních kol přeji snad jen trochu více štěstíčka !!! PS: Já jsem se teď legendárně přehmátla na rapidu v Dobrovicích v 5. kole. Když se nestane nic horšího ... :-))
 
Radim - 03.03.2009 09:57
Veverka je naše největší posila!!! Hraje móóóc dobře!!!
 
VEV - 03.03.2009 10:45
Děkuju, děkuju, ale jestli toho nenecháte, nebudu moct na tyhle stránky chodit..o) Každopádně příště hrajem doma, tak bychom si je mohli povodit, že jo?!
 
VEV - 03.03.2009 10:52
a dočítám se, že pan Veselý už druhý díl psychologie nenapíše, páč je povolán do Vallhaly, hrát šachy tam. škoda ho, jeho knížky jsem měl stejně nejradši :o/
 
Honza F. - 03.03.2009 15:46
Jojo, Radek je veliká posila a dobrej kamarád. Já bych taky chtěl být jednou, tak dobrej, že budu sedět a přemýlet a pozice sušit na výhru...těším se až budu mít na šachy chvilku čas a každý den si přehraju pár partií (třeba i těch Radkových)...jen se bojím toho, že čím víc se budu snažit šachy pochopit a objevit to tajemno, tak tím budu mít větší depresi z toho, že to nechápu. A jen budu tiše záviděm talentovaným a všehoschopným šachistům. Tak nějak přemýšlím jestli není šťastnější být na nižšší úrovni a mít ohromnou radost z toho, že se mi podaří dvoutahová kombinace se ziskem figury, než si lámat hlavu nad tím, jak je možné, že ten slabý punk byl tak slabej, že jsem to nemohl udržet...a nedej bože mít několikrát strategicky vyhranou partii a nedokázat to vyhrát. No nic...kdo mě chápe, ať udělá čárku...(ještě, že není kam) Honza F.
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V