Vybojovaná remíza

Na zápas čtvrtého kola se silným družstvem Sokola Mladá Boleslav A jsme se opět sešli v papírově silné sestavě, ze základní osmičky chyběl (kromě dlouhodobě omluveného Milana) kvůli velmi smutné události v rodině jen Tomáš. Ten se ale přišel aspoň podívat a byl tak svědkem jednoho z našich nejbojovnějších zápasů posledních měsíců.  Ani soupeř nás nepodcenil a jeho první pětka s průměrným elem 2180 budila docela respekt. A ukázalo se, že oprávněně, cennou remízku 4-4 musely opět "vyválčit" zadní šachovnice.


Že to Karel s FM Řehořkem nebude mít lehké, se vědělo; že v "ježkovi" musí bílý jakoukoli akci opatrně připravit, se všeobecně taky ví. A věděl to i náš hráč, jenomže zkušený soupeř si klidně 30 tahů počkal a první zjevnější chybu už z lepší pozice zkušeně ztrestal.  Když po hrubé chybě v nejasné pozici záhy prohrál i Honza Štursa, nevypadal stav zápasu zrovna přívětivě, v tu chvíli jsme zřetelnou výhodu neměli nikde.


Stav se ovšem docela rychle srovnal zásluhou (jako už delší čas) našich zadních vojů. Celkem nenápadné pozice dokázali vyhrát Honza Framberk i Aleš, a bylo vyrovnáno. V tu chvíli měl zcela nepřehlednou pozici Luboš, já jsem v holandské celkem standardním způsobem obětoval pěšce, kompenzace tam nějaká byla, ale čas nepříjemně utíkal a já nic neviděl. Nejasně stál Radek a na poslední šachovnici Petr srdnatě držel nepatrně horší pozici proti mému vrstevníku Jačkovi st.


Další dvě partie skončily záhy. Můj soupeř s pěšcem víc vyměnil sice dámy, ale moje kompenzace v podobě centralizovaného krále a pevně drženého volného sloupce nakonec vedla k remíze opakováním tahů. Radek po soupeřově hrubce dokonce vyhrál a my jsme najednou vedli. Luboš měl v tu chvíli malou materiální výhodu, jenže jeho holý král proti náporu soupeřových těžkých figur nevydržel a za vyrovnaného stavu jsme se všichni shromáždili okolo Petra Buriánka a jeho obtížné věžovky.

 

Byly to docela nervy, na výhru to zkoušel po většinu partie jenom soupeř, ale nakonec se vše v dobré obrátilo a s výslednou remízou 4 - 4 byli, myslím, spokojeni všichni aktéři i diváci z našeho céčka, kteří nás přišli povzbudit. A tak se následná analýza na libčickém koupališti protáhla při výborném Páterovi (made in Černá Hora) až do osmé hodiny večerní.
 


 
kliknutím zvětšit

Ze zápasu by bylo možno stvořit docela objemnou tréninkovou příručku na několik témat. Faktem (který nás ovšem asi už nemůže překvapovat) je, že nejméně polovinu partií rozhodly jednotahové hrubky, ovšem bojovalo se opravdu do krve.

 

První ukázka je z partie Maršálek - Drábek, kde se hodnocení pozice během partie několikrát podstatně změnilo, naposled bohužel v náš neprospěch. V pozici diagramu je bílý král pod drtivým tlakem, kterému také po chybném 47.Sf3? podlehl. Otázka zní, jestli se bílý na tahu mohl ještě zachránit.

 

Odpovědi na všechny čtyři příklady najdete v přehrávači spolu se všemi osmi stručně opoznámkovanými partiemi zápasu.

 
kliknutím zvětšit

Zbývající tři úkoly jsou z různých stádií poněkud infarktové partie Miloslav Jaček - Buriánek.

 

První otázka zní: má černý zahrát 53...Ke8 nebo představit pěšce na f6? Zkuste uvést i konkrétní varianty.

 
kliknutím zvětšit

Náš třetí a čtvrtý úkol prověří znalost věžových koncovek - a myslím, že to pro Petra nebylo vůbec jednoduché rozhodování.

 

Otázka č. 3: Bílý stojí po svém 67. tahu určitě líp - jaký plán protihry byste v této pozici zvolili za černé?

 
kliknutím zvětšit

A konečně v pozici posledního diagramu zahrál bílý tah, který se asi nabízí nejvíc, totiž 71.Vg6+. Černý partii po dobrání Ph5 zremizoval rychlým pochodem krále na b8 a mohli jsme spokojeně odejít na pozdní oběd.

 

Jenže bílý mohl zahrát něco lepšího - a moje otázka zní: jaký tah je v dané pozici nejlepší, a k jakému výsledku vede při přesné hře obou aktérů. Upozorňuji, že to není vůbec jednoduché (a já jsem si, samozřejmě, přizval na pomoc Nalimovovu databázi, jasné mi to nebylo ani trochu), vzniklá koncovka by možná vydala na samostatný článeček, který by ale musel napsat někdo o dost kvalifikovanější než já §:-(

 

Všechny partie zápasu si můžete přehrát níže, v poznámkách samozřejmě najdete i řešení úkolů.

 

názory k článku

Karel - 08.12.2011 16:30
Mílo díky za pěkný článek, hezky okomentované partie, dal jsi s tím pěknou práci, co se týče mojí partií zahrál jsem to opravadu tragicky, rozhodjuící chyba byla sice až 31. Ja4 ale hlava mi nebere co jsem předtím zahrál za tahy a vymýšlel za antiplány snad se to už nebude opakovat
 

Komentáře


09.02.2016
Radim v Aktuálně
21.01.2016
Martin M. v Aktuálně
22.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014
18.04.2014

 

 

Anketa

 


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008 V